Oddanie osoby uzależnionej od alkoholu pod opiekę ośrodka

• Opublikowano: 31-08-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Od dziesięciu lat jestem z mężem w separacji. Jej powodem był jego alkoholizm i wieloletni brak pracy. Mamy rozdzielność majątkową. Po wyroku sądu w 2013 roku podzieliłam majątek wspólny i spłaciłam męża. Trafił on na ulicę i stał się wrakiem człowieka. Mimo że nie była to łatwa decyzja, to jednak przyjęłam go pod swój dach. Ma orzeczoną niepełnosprawność, niestety jego stan się pogorszył. Znowu pije, jest agresywny, odmawia leczenia mimo psychozy. Obawiam się o moje bezpieczeństwo. Czy mogę oddać go i jak pod opiekę ośrodka na pobyt stały? Do kogo mam się zwrócić?

Oddanie osoby uzależnionej od alkoholu pod opiekę ośrodka

Leczenie odwykowe byłego męża

Póki nie jest Pani opiekunem prawnym męża, nie ma Pani możliwości składania jakichkolwiek wniosków w imieniu byłego męża. Może Pani jedynie zawiadomić MOPS/GOPS/GOPR z prośbą o interwencję. Bez zgody podopiecznego nie można go zasadniczo umieścić w żadnym ośrodku – bez przeprowadzenie procedury ubezwłasnowolnienia.

W świetle obowiązującego prawa nie ma podstawy do przymusowego leczenia osoby uzależnionej. Istnieje natomiast procedura w przedmiocie zobowiązania do poddaniu się leczeniu odwykowemu. Sąd może więc wydać postanowienie i zobowiązać uzależnionego do odbycia terapii.

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Podstawą prawną do możliwości ubezwłasnowolnienia alkoholika jest treść ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, pochodzącej z 1982 r. Opisuje ona bowiem wyjątki od reguły dobrowolnego poddania się leczeniu. Według zapisów ustawy alkoholika można skierować na przymusowe leczenie alkoholowe tylko w określonych przypadkach. Gdy uzależnienie powoduje rozpad życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, zakłóca spokój i mir domowy, porządek publiczny czy naraża na straty pracodawcę chorego. Również kiedy osoba uzależniona stwarza wyraźne zagrożenie dla członków swojej rodziny lub najbliższych osób oraz siebie samej, najczęściej kierowana jest na przymusowy odwyk.

Sąd orzeka zatem o zobowiązaniu alkoholika do podjęcia terapii w ośrodku zamkniętym, otwartym lub półotwartym. Może nawet zasądzić ubezwłasnowolnienie alkoholika, co pozwala osobom najbliższym skierować chorego na leczenie wbrew jego woli. Wniosek mogą złożyć do sądu członkowie najbliższej rodziny uzależnionego.

Wniosek adresuje się do ośrodka opieki społecznej lub komisji rozwiązywania problemów alkoholowych istniejących w ośrodkach.