.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Problemy z przymusowym leczeniem osoby ubezwłasnowolnionej, analiza i możliwe działania

• Data: 29-12-2024 • Autor: Aleksandra Pofit

Jestem kuratorem osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej. Ustanowienie tej kurateli odbyło się w 2023 r. Osoba ubezwłasnowolniona ukrywa się i nie mam z nią kontaktu. Złożyłem wniosek o przymusowe leczenie, czyli możliwość doprowadzenia pewnie z policją do szpitala psychiatrycznego osoby chorej. Pomimo że podobno miała to być formalność (po to zresztą zabiegałem o ubezwłasnowolnienie i kuratelę), sąd odrzucił wniosek, bo NIE ma dołączonej opinii lekarskiej. Taka odpowiedź sugeruje, że sędzia nie rozumiał wniosku albo istotnie kuratela nad osobą CAŁKOWICIE ubezwłasnowolnioną nic nie daje w kontekście przymusowego leczenia (załączyłem do wniosku kopię postanowienia o ustanowieniu kurateli dla całkowicie ubezwłasnowolnionej). Proszę o poradę, czy to jest błąd sędziego, co można w tej sprawie zrobić. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Problemy z przymusowym leczeniem osoby ubezwłasnowolnionej, analiza i możliwe działania

Ubezwłasnowolnienie całkowite a przymusowe leczenie

Przykro mi to stwierdzić, ale sąd w tym przypadku ma rację. Ubezwłasnowolnienie całkowite nie oznacza. iż można przymusić taką osobę do leczenia psychiatrycznego. Ubezwłasnowolnienie całkowite i przymusowe leczenie psychiatryczne mają inne przesłanki i inne cele. Jedno jest niezależne od drugiego.

 

W postępowaniu o umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym, jeżeli nie jest Pan w stanie przedłożyć orzeczenia lekarza, to powinien Pan w złożonym wniosku uprawdopodobnić (zarówno poprzez treść wniosku, jak i załączone do wniosku dokumenty) zasadność przyjęcia do szpitala psychiatrycznego. Sąd może zarządzić poddanie osoby, której dotyczy wniosek, odpowiedniemu badaniu. Jeżeli osoba odmawia poddania się badaniu, może być ono przeprowadzone bez jej zgody.

Przesłanki ubezwłasnowolnienia osoby

Zgodnie z art. 13 Kodeksu cywilnego osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską. Ubezwłasnowolnienie całkowite może być orzeczone jedynie w razie zaistnienia określonej przesłanki medycznej, a mianowicie choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Przytoczone wyliczenie ma charakter przykładowy (post. SN z 7.5.1970 r., sygn. akt I CR 176/70). Mimo spełnienia wskazanych w art. 13 przesłanek sąd może nie orzec ubezwłasnowolnienia, jeżeli jest one niecelowe, a zatem nie ma znaczenia z punktu widzenia interesu osoby ubezwłasnowolnianej i ochrony obrotu. Będzie tak w wypadku, gdy dana osoba ze względu na swój stan psychiczny czy fizyczny w ogóle nie dokonuje czynności prawnych albo dokonuje ich w niewielkim zakresie, np. jedynie w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, i nie istnieje obawa, że dokona czynności innego rodzaju. W orzecznictwie wskazano, że mimo istnienia przesłanek z art. 13 KC prowadzących do całkowitego ubezwłasnowolnienia, Sąd może oddalić żądanie ubezwłasnowolnienia, jeżeli sytuacja życiowa chorego jest ustabilizowana, ma on zapewnioną dostateczną opiekę faktyczną i nie zachodzi potrzeba podjęcia żadnych działań wymagających ustanowienia opieki prawnej, a orzeczenie ubezwłasnowolnienia mogłoby prowadzić do zakłócenia wbrew interesom chorego korzystnie dla niego uregulowanej sytuacji faktycznej (tak postanowienie SN z 5.1.1977 r. sygn. akt I CR 450/76).

Powody przymusowego leczenia

Umieszczenie osoby chorej psychicznie w szpitalu psychiatrycznego bez jej zgody może nastąpić na postawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.U. Nr 111, poz. 535). Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. Powodem przymusowego przyjęcia do szpitala psychiatrycznego jest istnienie choroby psychicznej, która dodatkowo ma konkretnie wskazane w przepisach konsekwencje dla osoby chorej. Te dodatkowe okoliczności to stan bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia osoby chorej lub osób trzecich (jest to tzw. tryb nagły przyjęcia do szpitala), stan, w którym dotychczasowe zachowanie  osoby wskazuje, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego (tryb wnioskowy), stan, w którym osoba chora jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia (tryb wnioskowy).

 

O potrzebie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego osoby bez jej zgody orzeka sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania tej osoby – na wniosek jej małżonka, krewnych w linii prostej, rodzeństwa, jej przedstawiciela ustawowego lub osoby sprawującej nad nią faktyczną opiekę. Do wniosku, dołącza się orzeczenie lekarza psychiatry szczegółowo uzasadniające potrzebę leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Orzeczenie lekarz psychiatra wydaje na uzasadnione żądanie osoby lub organu uprawnionego do zgłoszenia wniosku o wszczęcie postępowania. W przypadku niezałączenia do wniosku orzeczenia lekarskiego lub gdy zostało ono wydane w okresie dłuższym niż 14 dni przed dniem złożenia wniosku sąd zwraca wniosek.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1

Anna, 45-letnia kobieta, została ubezwłasnowolniona całkowicie z powodu przewlekłej choroby psychicznej, która uniemożliwiała jej podejmowanie decyzji w sprawach majątkowych. Pomimo tego nie poddano jej przymusowemu leczeniu, ponieważ nie stanowiła zagrożenia dla siebie ani innych osób, a jej stan był stabilny dzięki regularnej opiece.

 

Przykład 2

Piotr, 30-letni mężczyzna, cierpiał na ciężką depresję i miał tendencje do samookaleczeń. Po kilku próbach samobójczych jego rodzina złożyła wniosek o przymusowe leczenie, ponieważ jego stan zdrowia psychicznego wskazywał na bezpośrednie zagrożenie życia, co doprowadziło do jego hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym.

 

Przykład 3

Marta, 60-letnia kobieta, została ubezwłasnowolniona całkowicie z powodu otępienia starczego, co uniemożliwiło jej podejmowanie jakichkolwiek decyzji prawnych. Mimo tego nie była poddana przymusowemu leczeniu, ponieważ jej choroba nie zagrażała życiu ani zdrowiu innych osób, a jej stan wymagał jedynie stałej opieki, którą zapewniała jej rodzina.

Podsumowanie

Ubezwłasnowolnienie całkowite i przymusowe leczenie psychiatryczne to odrębne procedury prawne, które różnią się przesłankami i celami. Ubezwłasnowolnienie dotyczy ograniczenia zdolności do czynności prawnych osoby, natomiast przymusowe leczenie jest możliwe wyłącznie w przypadkach, gdy choroba psychiczna zagraża życiu lub zdrowiu chorego lub innych osób, bądź w sytuacji, gdy brak leczenia znacząco pogorszy stan zdrowia psychicznego danej osoby.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne on-line dotyczące procedur ubezwłasnowolnienia oraz przymusowego leczenia psychiatrycznego. Pomożemy przygotować wniosek, wyjaśnimy przesłanki prawne i wskażemy najlepsze rozwiązania w Państwa sprawie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego - Dz.U. 1994 nr 111 poz. 535

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksandra Pofit




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu