.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Prawo babci do spotykania się z wnuczką

• Opublikowano: 01-08-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mam trzyletnią wnuczkę (córka syna). Do tej pory miałam z nią bardzo częsty kontakt. Ostatnio sprzeciwiłam się poczynaniom jej rodziców, co poskutkowało tym, że zerwali ze mną kontakt. Przez to nie mogę spotykać się z wnuczką. Czy w takim przypadku mam szansę na kontakty z dzieckiem? Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Prawo babci do spotykania się z wnuczką

Uregulowanie kontaktów z wnuczką

Jako babcia jak najbardziej może Pani wystąpić do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dziecka o uregulowanie kontaktów z wnuczką – jeżeli ojciec dziecka nie chce zgodzić się na dobrowolne kontakty. Sąd zazwyczaj reguluje takie kontakty i je określa – stosownie do stopnia rozwoju dziecka i więzi z Panią – jak często i w jaki sposób takie kontakty mają się odbywać. Dlatego też proszę jak najbardziej wystąpić z takim wnioskiem – sąd zapewne Pani pomoże, albowiem należy pielęgnować rodzinną więź. Opłata od wniosku to 100 zł.

 

Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

„§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

 

W komentowanym przepisie zaakcentowano, że członkom rodziny przysługuje prawo i obowiązek kontaktowania się oraz obustronność (wzajemność) kontaktów. W praktyce sądowej przepisy te znajdą zastosowanie odnośnie do pozycji prawnej rodziców. Obowiązek po stronie dziecka nie może być rozumiany jako obowiązek egzekwowalny przy użyciu przymusu państwowego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Konflikt z rodzicami a prawo do kontaktu z dzieckiem

Z uwagi na powyższe jak najbardziej babcia oraz dziadek mają prawo i obowiązek widywać się z dzieckiem – szczególnie jeżeli wcześniejsze kontakty były intensywne. Konflikt z rodzicami dziecka nie powinien mieć wpływu na rodzaj i intensywność kontaktów z dzieckiem. Mając powyższe na względzie, należy wskazać, iż rozstrzygnięcie sądu winno mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny naczelną zasadą kierującą każdym postępowaniem winno być pojęcie „dobra dziecka”, w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jednak nie ma definicji ustawowej. W piśmiennictwie bowiem niejednokrotnie wskazano, że definicja taka byłaby nieprzydatna i hamowałaby przystosowanie przepisów do potrzeb życia w wykładni. Pojęcie to należy zatem interpretować w taki sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych, a sądy winny w swoich rozstrzygnięciach stawiać je na pierwszym miejscu.

 

Z uwagi na powyższe, jeżeli nie może Pani porozumieć się z synem, proszę jak najszybciej wystąpić o uregulowanie kontaktów z wnuczką – sąd po analizie stanu faktycznego i stanowisku stron określa sposób oraz rodzaj takich kontaktów.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus pięć =
.
Nekrolog Izabela Nowacka-Marzeion

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu