Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek dziadków o ustanowienie kontaktów z wnukami wbrew woli rodziców

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 09.02.2010

Moi rodzice złożyli do sądu wniosek o ustanowienie kontaktów z wnukami. Żądają zabierania dzieci do siebie co drugi weekend w miesiącu. Ja i mąż chcieliśmy ugody i zaproponowaliśmy spotkania raz w tygodniu na 3 godziny, ale na neutralnym gruncie, ponieważ od dawna jesteśmy w konflikcie z rodzicami. Oni jednak nie chcą przyjąć naszych warunków. Czy mają szansę uzyskać od sądu zgodę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wniosek dziadków o ustanowienie kontaktów z wnukami wbrew woli rodziców

Czy dziadkowie mogą uzyskać prawo do kontaktów z wnukami na wskazanych przez siebie warunkach?

W świetle aktualnego stanu prawnego dziadkowie mają szanse uzyskać prawo do kontaktów z wnukami na wskazanych w treści pytania warunkach, jeśli pozostają one w zgodzie z dobrem dzieci.

 

Dziadkowie mogą żądać uregulowania osobistych kontaktów z wnukami, jeżeli leży to w interesie dzieci (tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 14 czerwca 1988 r., sygn. akt III CZP 42/88). Orzecznictwo stoi na stanowisku, że w naszym społeczeństwie dziadkowie mają szczególną rolę w wykonywaniu pieczy nad małoletnimi wnukami. Rodzice w celu zapewnienia pełnego rozwoju osobowości dziecka – zdaniem Sądu Najwyższego – mają wręcz obowiązek umożliwić dziecku kontaktowanie się z jego krewnymi (dziadkami), oczywiście przy właściwej postawie dziadków i korzystnym ich wpływie na dziecko. Nie bez znaczenia dla ustalenia kontaktów pozostaje zatem postawa dziadków, a w szczególności to, czy okazują oni przywiązanie i dbałość o wnuków.

 

Sąd przede wszystkim będzie namawiał Państwa do ugody. Nie podejmie decyzji bez uprzedniego wysłuchania Państwa jako rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia o sposobie realizacji kontaktów z dzieckiem postanowi sąd po odebraniu oświadczeń od rodziców.

W jaki sposób mogą przebiegać kontakty wnuczków z dziadkami?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym kontakty mogą przykładowo polegać na:

 

  • przebywaniu z dzieckiem (w grę wejdą odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu),
  • bezpośrednim porozumiewaniu się z dzieckiem,
  • utrzymywaniu korespondencji,
  • korzystaniu z innych środków porozumiewania się na odległość (w tym ze środków komunikacji elektronicznej, a więc np. za pośrednictwem maila, skype'a, gadu-gadu czy czatu).

 

Powyższe sposoby realizacji kontaktów z dzieckiem ustawodawca wyliczył przykładowo, tym samym niewykluczone są też inne sposoby utrzymywania kontaktów.

 

Na mocy decyzji sądu możliwe jest ograniczenie lub wyłącznie utrzymywania kontaktów z dzieckiem, jeśli wymaga tego dobro dziecka.

Ograniczenia kontaktów z dzieckiem 

Ograniczenie takie będzie mogło w szczególności polegać na:

 

  • zakazie spotykania się z dzieckiem,
  • zakazie zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
  • zezwoleniu na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
  • ograniczeniu kontaktów do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,
  • zakazie porozumiewania się na odległość.

 

Natomiast przesłanką orzeczenia zakazu utrzymywania kontaktów z dzieckiem jest zagrożenie lub naruszenie dobra dziecka przez takie kontakty.

Warunki określające sposób i miejsce kontaktów dziadków z wnukami

Mając na uwadze powyższe, powinna Pani przekonać sąd, że dobro dzieci przemawia za Państwa propozycją warunków, na jakich powinny odbywać się kontakty dziadków z wnukami. Winna Pani zaproponować sposób ich ograniczenia, np. poprzez zakaz zabierania dzieci poza miejsce stałego pobytu, zezwolenie spotykania się z dziećmi tylko w Państwa obecności bądź na terenie placówki pomocy rodzinie. Powodem takiej, a nie innej propozycji co do miejsca spotkań może być przekonanie, że dziadkowie nie są na tyle sprawni fizycznie i psychicznie, żeby zając się Państwa dziećmi, bądź obawa, że dziadkowie będą je nastawiali przeciwko Państwu.

 

Z pewnością będzie musiała Pani się wypowiedzieć na temat więzi łączących dzieci z dziadkami oraz poinformować sąd, czy dzieci w ogóle są skore do tych kontaktów.

 

W przypadku żądania wyłączenia tych kontaktów będzie Pani musiała wykazać, na czym polega owo zagrożenie dla dobra dzieci, lub jakie dobro dzieci mogłoby zostać naruszone.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - dziesięć =

»Podobne materiały

Przerwanie urlopu wychowawczego i przejście na L4

Ponad dwa lata przebywam na urlopie wychowawczym. Obecnie jestem w połowie ciąży. Wiem, że mogę przerwać urlop wychowawczy i przejść na L4 do końca trwania ciąży. Czy mogę przesłać pracodawcy wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z dniem wysłania i jednocześnie zwolnienie lekarskie? Jak powinnam

 

Nagroda jubileuszowa w okresie wypowiedzenia

W moim zakładzie pracy obowiązuje regulamin nagród jubileuszowych, który premiuje rocznice pracy. Mam zamiar zmienić pracę i chciałbym wiedzieć, czy jeśli taka rocznica zatrudnienia wypadnie na okres wypowiedzenia to mam prawo do nagrody jubileuszowej?

 

Dziecko nie chce widywać ojca i utrzymywać z nim kontaktu - co zrobić?

Mój syn (6 lat) nie chce widywać swojego ojca ani nawet rozmawiać z nim przez telefon. Starałam się rozmawiać z dzieckiem na ten temat, ale nic to nie dało. Syn widuje swojego ojca (a mojego byłego męża) kilka razy w roku. To za mało, aby mogła powstać między nimi więź emocjonalna. Co zrobić w

 

Zaciągnięcie kredytu a ubezwłasnowolnienie

Mój tata jest po udarze i operacji serca – aktualnie to ja się nim opiekuję. Problem w tym, że co jakiś czas zaciąga on kredyty, mimo że nie ma za dużo pieniędzy (jest na emeryturze). Potem ja muszę spłacać zadłużenia. Mój ojciec nie rozumie, że nie daję już sobie rady z regulowaniem tych wszy

 

Czy dyrektor szkoły ma prawo zapoznać się z treścią skargi złożonej na niego?

Na dyrektora szkoły złożona została do kuratorium skarga pisemna. Czy dyrektor ma prawo zapoznać się z treścią tej skargi i na jakiej podstawie prawnej?

 

Usługi opiekuńcze w Niemczech a podatek VAT

Mam pytanie dotyczące świadczenia usług opiekuńczych za granicą. Usługi wykonywane będą przez delegowane panie zatrudnione przez naszą firmę na podstawie umowy-zlecenia. Czy takie usługi trzeba opodatkować podatkiem VAT?

 

Przejście na rentę po świadczeniu rehabilitacyjnym

Do 20 kwietnia przebywałam na świadczeniu rehabilitacyjnym przez okres 5 miesięcy. W międzyczasie złożyłam wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W dniu dzisiejszym chciałam wybrać zaległy urlop, gdyż z ZUS-u jeszcze nie otrzymałam wezwania na komisję. Odmówiono mi przydzielenia urlopu, a o

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »