.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przymusowe leczenie alkoholika, jakie są możliwości prawne?

• Data: 14-09-2024 • Autor: Michał Berliński

W 2007 roku syn rozpoczął studia w Krakowie. Niestety popadł w alkoholizm. Żadnych studiów nie ukończył. W 2015 roku „ściągnęliśmy” go z Krakowa do domu, gdyż chcieliśmy mu pomóc. Częściowo się udało, rozpoczął pracę i jako tako funkcjonuje. Jednakże od piątku po południu do niedzielnego wieczora co tydzień jest kompletnie pijany lub „zamroczony” jakimiś używkami. Nie płaci rachunków itd., jedynie od czasu do czasu robi drobne zakupy. Z żoną mamy już tego dość. Niech się wyniesie z domu albo idzie na odwyk. Jednakże syn nie zamierza się leczyć ani wyprowadzić. Jakie kroki prawne należy podjąć, aby go zmusić do leczenia? Ewentualnie, co trzeba zrobić, żeby móc go eksmitować? Syn ignoruje prośby o skorzystanie z pomocy psychologa. Proszę o pomoc.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przymusowe leczenie alkoholika, jakie są możliwości prawne?

Skierowanie syna na przymusowe leczenie uzależnienia od alkoholu

W pierwszej kolejności, tak jak Pan wskazuje, warto pomyśleć o skierowaniu syna na przymusowe leczenie.

 

Art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi [Przesłanki skierowania na badanie w przedmiocie uzależnienia od alkoholu] „Osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego”.

 

Na badanie, o którym mowa powyżej, kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych właściwa według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, na jej wniosek lub z własnej inicjatywy. Osoby, o których mowa w art. 24, jeżeli uzależnione są od alkoholu, zobowiązać można do poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego.

 

Gminną komisję może zawiadomić Pan, informując np. o demoralizacji, niezaspokajaniu potrzeb rodziny itp. Powinien Pan to zrobić, od tego należy w tej sytuacji zacząć. Komisja przeprowadzi swoje czynności, a następnie skieruje sprawę do sądu celem orzeczenia przymusowego leczenia, gdyby syn nie zdecydował się na inne opcje.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Eksmisja alkoholika z domu

Warto zacząć od tej swego rodzaju pomocy. Jeśli to się nie uda, oczywiście będzie trzeba złożyć pozew o orzeczenie eksmisji. Syna wtedy trzeba formalnie listem wezwać do opuszczenia mieszkania w konkretnym terminie. Dopiero w sytuacji, gdy nie zareaguje na to wezwanie, można skierować do sądu pozew o orzeczenie eksmisji. Postępowanie to odbywa się w trybie procedury cywilnej, następuje po zgłoszeniu sprawy do sądu oraz po przeprowadzeniu rozprawy. Następnie po uzyskaniu takiego orzeczenia można udać się do komornika sądowego, oczywiście zakładając, że syn nie wyprowadzi się sam. Warto wskazać, że sąd w trybie postępowania o eksmisję może również orzec o skierowaniu syna na przymusowe leczenie, jednakże nie jest to oczywiste. Dlatego należy rozpocząć od powiadomienia tej instytucji.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Rodzinna interwencja i gminna komisja

Katarzyna i Marek od lat zmagali się z problemem alkoholizmu swojego syna Adama. Pomimo licznych prób przekonania go do leczenia, Adam odmawiał jakiejkolwiek pomocy. W końcu postanowili zgłosić sprawę do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Komisja skierowała Adama na badania, po których sąd orzekł przymusowe leczenie. Dzięki temu Adam trafił na terapię, a jego sytuacja zdrowotna zaczęła się poprawiać.

 

Skierowanie na leczenie przez sąd

Monika od lat borykała się z alkoholizmem swojego męża, który oprócz tego, że regularnie nadużywał alkoholu, zaniedbywał rodzinę i nie płacił rachunków. Gdy mąż zaczął zagrażać spokojowi domowemu, Monika zgłosiła sprawę do gminnej komisji. Komisja skierowała męża na przymusowe badania, które potwierdziły jego uzależnienie. Sąd orzekł przymusowe leczenie, co dało Monice nadzieję na powrót do normalności.

 

Droga do eksmisji i leczenia

Jan od lat walczył z alkoholizmem swojej siostry, która zamieszkiwała z nim w jednym domu. Jej regularne nadużywanie alkoholu doprowadziło do rozpadu życia rodzinnego. Jan postanowił złożyć pozew o eksmisję, ale najpierw oficjalnie wezwał ją do opuszczenia mieszkania. Gdy sąd orzekł eksmisję, jednocześnie skierował siostrę na przymusowe leczenie, co dało szansę na poprawę jej stanu zdrowia.

Podsumowanie

Zmuszenie osoby uzależnionej od alkoholu do leczenia jest możliwe poprzez skorzystanie z formalnych środków prawnych, takich jak interwencja Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz orzeczenie sądowe. Przymusowe leczenie może pomóc zarówno osobie uzależnionej, jak i rodzinie, przywracając harmonię w życiu domowym. W skrajnych przypadkach, gdy osoba uzależniona zagraża bezpieczeństwu lub stabilności rodziny, możliwa jest również eksmisja.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism w sprawach dotyczących przymusowego leczenia alkoholizmu, eksmisji i innych kwestii związanych z problemami uzależnień – szybko, dyskretnie i skutecznie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - Dz.U. 1982 nr 35 poz. 230

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Berliński

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, asesor komorniczy i kierownik kancelarii. Aktualnie prowadzi własną kancelarię komorniczą, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Radomiu. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu