Likwidacja stanowiska pracy ciężarnej pracownicy

• Autor: Kiecana Kamil

Sprawa dotyczy likwidacji stanowiska pracy ciężarnej pracownicy. Niedawno dowiedziałam się, że firma, w której obecnie jestem zatrudniona na czas nieokreślony, likwiduje stanowisko, na którym obecnie pracuję. Przedstawiono nam możliwość zostanie do końca maja lub podpisania porozumienia i pozostania do sierpnia. 3 tygodnie temu, przed ogłoszeniem jakiejkolwiek decyzji, dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Z racji poprzednich problemów nie dawałam jeszcze znać pracodawcy, dopóki nie zrobię wszystkich badań i ciąża nie będzie stabilna. Czy w tym wypadku firma może mnie zwolnić jako ciężarną pracownicę? Jeżeli nie, to w jaki sposób powinien wyglądać proces dalszego zatrudnienia mnie, jeżeli w sierpniu stanowiska już nie będzie? Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Bardzo proszę o poradę.

Likwidacja stanowiska pracy ciężarnej pracownicy

Ciąża pracownicy a zwolnienie

Zgodnie z art. 177 kodeksu pracy:

„§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika – ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny, w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego”.

Likwidacja stanowiska

Zgodnie z art. 1832 kodeksu pracy „pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”. Zatem, jeśli jest Pani w ciąży, to pracodawca nie ma podstaw do zwolnienia Pani, jeśli nie dochodzi do ogłoszenia jego upadłości lub do jego likwidacji (chodzi o likwidację zakładu pracy, a nie likwidację Pani stanowiska).

Po Pani powrocie do pracy powinna być Pani zatrudniona na stanowisku równorzędnym lub na innym stanowisku odpowiadającym Pani kwalifikacjom zawodowym.