Umowa o pracę na czas określony a ciąża i zasiłek chorobowy

• Opublikowano: 22-07-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Moja umowa o pracę na czas określony została przedłużona już 3 razy, kończy mi się za 2 tygodnie i 2 dni. Niedawno zaszłam w ciążę, ale nie potwierdziłam jeszcze ciąży u ginekologa. Jeśli teraz poinformuję przełożonego o ciąży, to czy istnieje możliwość, że przedłuży umowę i będzie należał mi się zasiłek chorobowy? A jeśli poczekam z tą informacją do podpisania nowej umowy o pracę, czy coś mi grozi?

Umowa o pracę na czas określony a ciąża i zasiłek chorobowy

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu

Przepis art. 177 § 3 Kodeksu pracy (K.p.) stanowi między innymi, że umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Jak wyliczyć 3 miesiąc ciąży, wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie o sygn. I PK 33/02. Czytamy w nim: „Termin upływu trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni)”. W uzasadnieniu SN wskazał „stan zaawansowania ciąży liczy się zasadniczo i precyzyjnie w tygodniach, a według tej metody liczenia ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni kalendarzowych. Warto zauważyć, że taka liczba nieprzerwanych dni nie daje się przeliczyć na zamkniętą ilość pełnych miesięcy kalendarzowych, a jedynie na dziesięć pełnych miesięcy księżycowych, liczonych po 28 nieprzerwanych dni kalendarzowych, obejmujących po cztery tygodnie”.

Jeśli w dniu rozwiązania umowy o pracę będzie Pani w 13 tygodniu ciąży, umowa przedłuża się automatycznie do dnia porodu. W innym wypadku niestety nie. Pracodawca może, ale nie musi Pani przedłużyć umowy.

Zasiłek chorobowy w ciąży

Aby natomiast otrzymać zasiłek chorobowy, musi Pani uzyskać zwolnienie lekarskie.

Jeśli nawet Pani umowa ulegnie rozwiązaniu, będzie Pani przysługiwać zasiłek chorobowy, jeśli nie podejmie Pani żadnej pracy w tym okresie. Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy nadto przysługuje także osobie, która jest niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (np. po zakończeniu umowy o pracę), jeżeli niezdolność ta trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w czasie określonym w art. 7 pkt 1 i 2 ustawy zasiłkowej.

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje pracę zarobkową stanowiącą tytułu objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.

Zatajenie ciąży przed pracodawcą

Jeśli poczeka Pani z informacją, podpisze Pani umowę, pracodawca nie będzie mógł Pani zwolnić, ale będzie mógł w sądzie uchylić się od skutków oświadczenia woli – podpisania z Panią umowę – z powodu wprowadzenia go przez Panią w błąd. Takie uchylenie się od oświadczenia woli i zawarcia z Panią umowy wymaga zatwierdzenia przez sąd. Wówczas umowa będzie uznana za nieważną – niezawartą.