.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wypożyczalnia sprzętu sportowego a ograniczenia w handlu w niedziele i święta

• Opublikowano: 18-07-2022 • Autor: Zuzanna Lewandowska

Czy wypożyczalnia sprzętów sportowych może być czynna w niedzielę od 01.02.2022 w związku ze zmianami w ustawie o handlu w niedziele i święta?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypożyczalnia sprzętu sportowego a ograniczenia w handlu w niedziele i święta

Placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie sportu, turystyki i wypoczynku zwolnione z zakazu handlu w niedzielę

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, co do zasady handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, jak również powierzenie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem, są zakazane niedzielę i święta w placówkach handlowych.

 

Przepis art. 6 cytowanej ustawy zawiera wyjątki od tego zakazu. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy –zakaz handlu w niedzielę i święta nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

 

Ministerstwo Pracy w porozumieniu z Państwową Inspekcją Pracy w dniu 28 lutego 2018 r. wydało interpretację, z której wynika, że wypożyczalnia sprzętu sportowego może zostać uznana za zakład prowadzący działalność w zakresie sportu lub turystyki i wypoczynku, a tym samym może podlegać wyłączeniu spod zakazu handlu. Jakkolwiek ministerialna interpretacja ustawy budziła wiele kontrowersji, tak zaliczenie wypożyczalni sprzętu sportowego do podmiotów prowadzących działalność w zakresie sportu lub turystyki i wypoczynku nie budziło wątpliwości ekspertów.

 

W ustawie nie określono wprost, czym są dokładnie zakłady prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. W związku z tym przyjmuje się, że działalności te powinny być rozumiane szeroko. Wypożyczalnia sprzętu sportowego powinna być więc uznana za wyłączoną spod zakazu handlu w niedzielę, ponieważ niewątpliwie prowadzi działalność w zakresie sportu lub turystyki i wypoczynku. Handel w tym miejscu powinien być dozwolony w niedziele i święta. Trudno sobie wyobrazić, aby w miejscu takim jak wypożyczalnia sprzętu sportowego zakup napoju lub przekąski miałby być niemożliwy.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta

Powyższe rozważania co do ustawy obowiązującej w obecnym brzmieniu są aktualne także w odniesieniu do nowelizacji ustawy, która wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2022 r., a której dotyczy Pani pytanie. Nowelizacja nie zmienia bowiem brzmienia art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy, a więc nadal placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku są zwolnione spod zakazu handlu w niedzielę i święta.

 

Co więcej, ustawodawca w nowym brzmieniu ustawy nadal nie dookreślił, co należy rozumieć przez działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Oznacza to, że w dalszym ciągu pojęcia te należy rozumieć szeroko.

 

Jeżeli chodzi o nowe obostrzenia dotyczące placówek wyjętych spod zakazu handlu, zgodnie z którymi przedsiębiorcy będą musieli udowodnić, że przychody z działalności objętej wyłączeniem z zakazu handlu wynoszą co najmniej 40% wszystkich przychodów, jak również będą mieli obowiązek prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, czy będą mogli korzystać z nieodpłatnej pomocy tylko wskazanych w ustawie osób, to obostrzenia te dotyczą placówek określonych w art. 6 ust. 1 pkt 2, 5-7 oraz 28-30, a zatem nie dotyczą placówek handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, które są określone w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy.

 

W konsekwencji, w stosunku do wypożyczalni sprzętu sportowego od 1 lutego 2022 r. nic się nie zmieni. Wypożyczalnie nadal będą mogły prowadzić handel w niedzielę i święta jako placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie sportu, turystyki i wypoczynku, które są wyłączone spod zakazu handlu.

 

 

 

 

* Zapytanie ze stycznia 2022 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Zuzanna Lewandowska

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych kancelariach prawnych w stolicy. Specjalizuje się głównie w prawie rodzinnym i opiekuńczym, cywilnym, ze szczególnym naciskiem na zobowiązania, gospodarczym, jak również windykacji należności. Od ponad 3 lat z sukcesem prowadzi czasopismo internetowe o prawie i zawodzie prawnika. Obecnie prowadzi także własną kancelarię adwokacką.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu