Wypożyczalnia sprzętu sportowego a ograniczenia w handlu w niedziele i święta

• Opublikowano: 18-07-2022 • Autor: Zuzanna Lewandowska

Czy wypożyczalnia sprzętów sportowych może być czynna w niedzielę od 01.02.2022 w związku ze zmianami w ustawie o handlu w niedziele i święta?

Wypożyczalnia sprzętu sportowego a ograniczenia w handlu w niedziele i święta

Placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie sportu, turystyki i wypoczynku zwolnione z zakazu handlu w niedzielę

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, co do zasady handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, jak również powierzenie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem, są zakazane niedzielę i święta w placówkach handlowych.

Przepis art. 6 cytowanej ustawy zawiera wyjątki od tego zakazu. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy –zakaz handlu w niedzielę i święta nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Ministerstwo Pracy w porozumieniu z Państwową Inspekcją Pracy w dniu 28 lutego 2018 r. wydało interpretację, z której wynika, że wypożyczalnia sprzętu sportowego może zostać uznana za zakład prowadzący działalność w zakresie sportu lub turystyki i wypoczynku, a tym samym może podlegać wyłączeniu spod zakazu handlu. Jakkolwiek ministerialna interpretacja ustawy budziła wiele kontrowersji, tak zaliczenie wypożyczalni sprzętu sportowego do podmiotów prowadzących działalność w zakresie sportu lub turystyki i wypoczynku nie budziło wątpliwości ekspertów.

W ustawie nie określono wprost, czym są dokładnie zakłady prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. W związku z tym przyjmuje się, że działalności te powinny być rozumiane szeroko. Wypożyczalnia sprzętu sportowego powinna być więc uznana za wyłączoną spod zakazu handlu w niedzielę, ponieważ niewątpliwie prowadzi działalność w zakresie sportu lub turystyki i wypoczynku. Handel w tym miejscu powinien być dozwolony w niedziele i święta. Trudno sobie wyobrazić, aby w miejscu takim jak wypożyczalnia sprzętu sportowego zakup napoju lub przekąski miałby być niemożliwy.

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta

Powyższe rozważania co do ustawy obowiązującej w obecnym brzmieniu są aktualne także w odniesieniu do nowelizacji ustawy, która wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2022 r., a której dotyczy Pani pytanie. Nowelizacja nie zmienia bowiem brzmienia art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy, a więc nadal placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku są zwolnione spod zakazu handlu w niedzielę i święta.

Co więcej, ustawodawca w nowym brzmieniu ustawy nadal nie dookreślił, co należy rozumieć przez działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Oznacza to, że w dalszym ciągu pojęcia te należy rozumieć szeroko.

Jeżeli chodzi o nowe obostrzenia dotyczące placówek wyjętych spod zakazu handlu, zgodnie z którymi przedsiębiorcy będą musieli udowodnić, że przychody z działalności objętej wyłączeniem z zakazu handlu wynoszą co najmniej 40% wszystkich przychodów, jak również będą mieli obowiązek prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, czy będą mogli korzystać z nieodpłatnej pomocy tylko wskazanych w ustawie osób, to obostrzenia te dotyczą placówek określonych w art. 6 ust. 1 pkt 2, 5-7 oraz 28-30, a zatem nie dotyczą placówek handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, które są określone w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W konsekwencji, w stosunku do wypożyczalni sprzętu sportowego od 1 lutego 2022 r. nic się nie zmieni. Wypożyczalnie nadal będą mogły prowadzić handel w niedzielę i święta jako placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie sportu, turystyki i wypoczynku, które są wyłączone spod zakazu handlu.

* Zapytanie ze stycznia 2022 r.