Zakup nieruchomości bez wiedzy i zgody małżonka

• Opublikowano: 07-03-2022 • Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński

Sprawa dotyczy zakupu nieruchomości bez wiedzy i zgody małżonka. Mąż kupił nieruchomość, działkę budowlaną bez mojej wiedzy i zgody. W akcie notarialnym widnieje zapis, że jest ona kupiona z majątku osobistego i też wchodzi w majątek osobisty. W akcie nie jest wspomniane, że jest żonaty. Dodam, że nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy faktycznie jest to tylko jego działka? Czy zakup jest zrealizowany legalnie? Czy można ten dokument podważyć?

Zakup nieruchomości bez wiedzy i zgody małżonka

Uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości

Pani obawy są w pełni uzasadnione. Sam fakt nabycia przez męża nieruchomości i wskazanie, iż wchodzi ona do majątku osobistego, jest podważalny. Skutecznym środkiem obrony dla pominiętego małżonka jest przepis ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Jeżeli wpisanym w księdze wieczystej właścicielem nieruchomości jest tylko jeden z małżonków, podczas gdy nieruchomości wchodzi w skład majątku wspólnego, drugi z małżonków może na podstawie art. 10 tejże ustawy żądać uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

W przedmiotowej sprawie kwestią wymagają rozstrzygnięcia będzie ustalenie, czy nabyta nieruchomość wchodzi do Państwa majątku wspólnego. Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa małżeńska obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Wspólność majątkowa małżeńska

Zasadą jest, iż wspólność majątkowa powstaje z mocy samego prawa z chwilą zwarcia małżeństwa. O zaliczeniu poszczególnych przedmiotów majątkowych do majątku wspólnego małżonków lub ich majątku osobistego nie decyduje złożone przez nich oświadczenie, że nabywany przedmiot wchodzi w skład określonej masy majątkowej, ponieważ rozstrzyga o tym ustawa.

Przede wszystkim decydującym o zaliczeniu przedmiotów majątkowych do majątku wspólnego małżonków jest czas ich nabycia. Przyjmuje się, że prawo własności nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej z reguły wchodzi do wspólności ustawowej małżeńskiej niezależnie od tego, czy zostało nabyte przez jedno z małżonków, czy przez oboje. Bez znaczenia jest przy tym, czy środki pochodzące na nabycie pochodziły z majątku wspólnego, czy też z majątku osobistego (odrębnego), chyba że nabycia nastąpiło w drodze tzw. surogacji rozumianej jako zastąpienie przedmiotu wchodzącego w skład majątku osobistego (odrębnego), innym przedmiotem nabytym w zamian pierwszego.

Podważenie umowy zakupu nieruchomości przez małżonka

Na gruncie niniejszej sprawy z całą stanowczością uznać należy, iż nieruchomość nabyta przez męża w trakcie wspólności ustawowej stanowi składnik majątku wspólnego, a nie jego majątku osobistego.

Każde rozporządzenie przez męża nieruchomością bez Pani zgody dotknięte będzie wadą nieważności .Umowa dotycząca przedmiotu objętego małżeńską wspólnością ustawową, zawarta pomiędzy jednym z małżonków a inną osobą bez wymaganej zgody drugiego małżonka, jest czynnością prawną niezupełną (kulejącą), w konsekwencji czego z chwilą jej zawarcia powstaje stan tzw. bezskuteczności zawieszonej. Zgoda drugiego małżonka na przeniesienie własności nieruchomości już po zawarciu umowy następuje w postaci potwierdzenia. Jeżeli potwierdzenie umowy nastąpi, umowa stanie się w pełni skuteczna tak, jakby jej uczestnikami byli oboje małżonkowie już w chwili jej zawarcia. Z chwilą potwierdzenia ustaje stan bezskuteczności zawieszonej umowy, a tym samym ustaje możliwość uznania jej za nieważną z tego tylko powodu, że w chwili zawarcia umowy brak było zgody drugiego małżonka. Stan bezskuteczności zawieszonej ustaje także wtedy, gdy definitywnie nie dojdzie do potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka. W obu przytoczonych wyżej sytuacjach, tj. zarówno w razie bezskutecznego upływu terminu wyznaczonego do potwierdzenia umowy, jak i w razie złożenia przez drugiego małżonka uczestnikom umowy oświadczenia o odmowie jej potwierdzenia, stan bezskuteczności zawieszonej przekształca się w bezwzględną nieważność umowy (por. uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 05.03.1981 r., III CZP 1/81, OSNC 1981/8/145).

W sprawie konieczne jest wystąpienie z powództwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. W żądaniu pozwu należy zawrzeć wniosek o zabezpieczenie poprzez wpis ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu w kw.