.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

L4 w trakcie wypowiedzenie a odprawa

Jestem etatowym (wymiar pełnego etatu) pracownikiem firmy, zatrudnionym na umowę o pracę od ponad dwóch lat. Mam umowę o pracę na czas określony do 31.12.2021. W związku z ciężką sytuacją finansową firmy i restrukturyzacją otrzymałam wypowiedzenie warunków płacy, polegające na tym, że mogę pozostać w tej firmie, ale od 1 marca w wymiarze 1/2 etatu, czyli za połowę dotychczasowego wynagrodzenia. Podpisałam to wypowiedzenie, 28 lutego kończę stosunek pracy i otrzymuję dwumiesięczną odprawę. I właśnie taką decyzję planuję podjąć, z tym że zastanawiam się, czy w tym czasie (np. ostatni tydzień lutego) mogę udać się na zwolnienie lekarskie? Jeżeli udam się na L4, ile mogę kontynuować takie zwolnienie? Kto będzie wypłacał mi pieniądze za L4 – pracodawca czy ZUS? Jaka to będzie stawka – czy 80% dotychczasowego wynagrodzenia? Czy przebywanie na L4 wpłynie na przesunięcie terminu wypłaty odprawy, czyli czy odprawę otrzymam dopiero, gdy zakończę L4? Czy L4 jakkolwiek może mi zagrozić w ten sposób, że mogłabym nie otrzymać odprawy? Mam również niewykorzystany urlop, więc liczę również na ekwiwalent. Rozumiem, że ekwiwalent otrzymałabym dopiero po zakończeniu L4?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

L4 w trakcie wypowiedzenie a odprawa

Zasiłek chorobowy – L4 dla pracownika

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512) zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

 

„Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

 

1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;

2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby”.

 

Głównym celem tego uregulowania jest zabezpieczenie materialne pracownika na wypadek czasowej przeszkody w podjęciu nowego zatrudnienia, ujmowane również jako zabezpieczenie pracownika przed utratą zarobków na wypadek przemijających przeszkód w ich zdobywaniu, wywołanych chorobą. Unormowanie to ma więc charakter gwarancyjny, ochronny, zabezpieczający środki utrzymania ubezpieczonego i jego rodziny na czas uniemożliwiający wyszukanie nowego źródła dochodu (uchwała SN z dnia 10 grudnia 1984 r., sygn. akt III UZP 55/84; wyrok SN z dnia 5 sierpnia 1999 r., sygn. akt II UKN 68/99 – podjęte jeszcze na tle art. 6 poprzednio obowiązującej ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). W orzecznictwie podniesiono również, że prawo do tego świadczenia dyktowane jest koniecznością ochrony wytworzonej przez chorobę przerwy w pracy (uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 18 kwietnia 1996 r., sygn. akt II UZP 23/95). Na gruncie obowiązującej ustawy podnosi się, że ryzykiem chronionym jest niemożność wykonywania (kontynuowania lub podjęcia) każdej działalności zarobkowej, zarówno tej, której wykonywanie dawało tytuł do objęcia ubezpieczeniem, jak i wykonywanej równolegle z taką działalnością, a ponadto jakiejkolwiek nowej działalności dającej źródło utrzymania (wskazana powyżej uchwała SN z dnia 30 sierpnia 2001 r., sygn. akt III ZP 11/01).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

L4 pod koniec umowy

Jeśli rozpocznie Pani zwolnienie lekarskie ostatniego dnia lutego, to może Pani na nim przebywać przez 182 dni. W tym czasie zasiłek chorobowy wypłaca Pani ZUS i co do zasady jest to 80% podstawy (chyba że zarabiała Pani bardzo dużo, wówczas zasiłek będzie obniżony).

Otrzymanie odprawy i ekwiwalentu za urlop

Odprawa i ekwiwalent są wypłacane w dniu rozwiązania stosunku pracy, czyli 28.02, chyba że w okresie wypowiedzenia zostanie Pani zobowiązana do wykorzystania urlopu – wówczas ekwiwalent nie przysługuje, o ile wykorzysta Pani cały urlop, który Pani przysługuje.

 

Zwolnienie lekarskie w żaden sposób nie wpływa na prawo do odprawy czy ekwiwalentu – one i tak Pani przysługują z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu