Zwolnienie lekarskie w trakcie wypowiedzenia a odprawa

• Data: 27-03-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Czasem zdarza się, że w wyniku restrukturyzacji i zmiany sytuacji finansowej firmy pracownik zostaje zwolniony. W niniejszym artykule omówimy kwestie z tym związane. Przyjrzymy się bliżej sytuacji pani Oliwii, która zastanawia się, czy skorzystanie z L4 w trakcie wypowiedzenia może sprawić, że nie otrzyma odprawy.

Zwolnienie lekarskie w trakcie wypowiedzenia a odprawa

Pani Oliwia jest etatowym (wymiar pełnego etatu) pracownikiem firmy, zatrudnionym na umowę o pracę od ponad dwóch lat. Ma umowę o pracę na czas określony do 31.12 W związku z trudną sytuacją finansową firmy i restrukturyzacją otrzymała wypowiedzenie warunków płacy, które sprawia, że może pozostać w tej firmie, ale od 1 marca w wymiarze 1/2 etatu, czyli za połowę dotychczasowego wynagrodzenia. Pani Oliwia podpisała to wypowiedzenie, 28 lutego skończy stosunek pracy i otrzyma dwumiesięczną odprawę. I właśnie taką decyzję planuje podjąć. Jednakże pani Oliwia zastanawia się, czy w tym czasie (np. ostatni tydzień lutego) może udać się na zwolnienie lekarskie. W związku z tym zadała nam kilka pytań: „Jeżeli udam się na L4, ile mogę kontynuować takie zwolnienie? Kto będzie wypłacał mi pieniądze za L4 – pracodawca czy ZUS? Jaka to będzie stawka – czy 80% dotychczasowego wynagrodzenia? Czy przebywanie na L4 wpłynie na przesunięcie terminu wypłaty odprawy, czyli czy odprawę otrzymam, dopiero gdy zakończę L4? Czy L4 jakkolwiek może mi zagrozić w ten sposób, że mogłabym nie otrzymać odprawy? Mam również niewykorzystany urlop, więc liczę również na ekwiwalent. Rozumiem, że ekwiwalent otrzymałabym dopiero po zakończeniu L4?”.

Zasiłek chorobowy – L4 dla pracownika

Zgodnie z art. 6 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  1. nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
  2. nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby” (art. 7 ww. ustawy).

Głównym celem tego uregulowania jest zabezpieczenie materialne pracownika na wypadek czasowej przeszkody w podjęciu nowego zatrudnienia, ujmowane również jako zabezpieczenie pracownika przed utratą zarobków na wypadek przemijających przeszkód w ich zdobywaniu, wywołanych chorobą. Unormowanie to ma więc charakter gwarancyjny, ochronny, zabezpieczający środki utrzymania ubezpieczonego i jego rodziny na czas uniemożliwiający wyszukanie nowego źródła dochodu (uchwała SN z dnia 10 grudnia 1984 r., sygn. akt III UZP 55/84; wyrok SN z dnia 5 sierpnia 1999 r., sygn. akt II UKN 68/99 – podjęte jeszcze na tle art. 6 poprzednio obowiązującej ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). W orzecznictwie podniesiono również, że prawo do tego świadczenia dyktowane jest koniecznością ochrony wytworzonej przez chorobę przerwy w pracy (uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 18 kwietnia 1996 r., sygn. akt II UZP 23/95). Na gruncie obowiązującej ustawy podnosi się, że ryzykiem chronionym jest niemożność wykonywania (kontynuowania lub podjęcia) każdej działalności zarobkowej, zarówno tej, której wykonywanie dawało tytuł do objęcia ubezpieczeniem, jak i wykonywanej równolegle z taką działalnością, a ponadto jakiejkolwiek nowej działalności dającej źródło utrzymania (wskazana powyżej uchwała SN z dnia 30 sierpnia 2001 r., sygn. akt III ZP 11/01).

L4 pod koniec umowy

Jeśli pani Oliwia rozpocznie zwolnienie lekarskie ostatniego dnia lutego, to może na nim przebywać przez 182 dni. W tym czasie zasiłek chorobowy wypłaca pani Oliwii ZUS i co do zasady jest to 80% podstawy (chyba że pani Oliwia zarabiała bardzo dużo, wówczas zasiłek będzie obniżony).

Otrzymanie odprawy i ekwiwalentu za urlop

Odprawa i ekwiwalent są wypłacane w dniu rozwiązania stosunku pracy, czyli 28.02, chyba że w okresie wypowiedzenia pani Oliwia zostanie zobowiązana do wykorzystania urlopu – wówczas ekwiwalent nie przysługuje, o ile pani Oliwia wykorzysta cały urlop, który jej przysługuje.

Zwolnienie lekarskie w żaden sposób nie wpływa na prawo do odprawy czy ekwiwalentu – one i tak pani Oliwii przysługują z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna, 35 lat, księgowa

Po dziesięciu latach pracy w międzynarodowej korporacji Anna otrzymała wypowiedzenie z powodu redukcji etatów. Mimo szoku i niepewności skorzystała ze wsparcia prawnego, aby zrozumieć swoje prawa. Ostatecznie zdecydowała się na przejście na częściowy etat zgodnie z nowymi warunkami i rozpoczęła poszukiwania nowej pracy. W tym okresie zachorowała i skorzystała ze zwolnienia lekarskiego, które nie wpłynęło na wypłatę jej odprawy.

Tomasz, 42 lata, menedżer projektu

Tomasz pracował w firmie budowlanej, która miała problemy finansowe. Kiedy przedsiębiorstwo zaproponowało mu obniżkę wynagrodzenia i zmniejszenie wymiaru czasu pracy, poczuł się zdezorientowany i zaniepokojony swoją przyszłością. Zdecydował się na konsultację z doradcą zawodowym i prawnikiem, co pomogło mu w podjęciu decyzji. Zaakceptował nowe warunki pracy i zaczął szukać nowego zatrudnienia. W międzyczasie wykorzystał niewykorzystany urlop, co umożliwiło mu lepsze przygotowanie do zmiany pracy.

Magdalena, 29 lat, specjalistka ds. marketingu

Po otrzymaniu wypowiedzenia z powodu restrukturyzacji firmy Magdalena postanowiła intensywnie zająć się swoim rozwojem osobistym i zawodowym. Podczas okresu wypowiedzenia uczestniczyła w szkoleniach finansowanych przez firmę. Następnie skorzystała z porad prawnych, aby upewnić się, że otrzyma wszystkie przysługujące jej świadczenia, w tym odprawę. Okres poszukiwania nowej pracy wykorzystała również na udoskonalenie swojego CV i rozwijanie kompetencji cyfrowych, co znacznie zwiększyło jej atrakcyjność na rynku pracy.

Podsumowanie

Wiedza o swoich prawach i możliwościach w przypadku otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest kluczowa. Artykuł ten przedstawia najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia. Analizuje kwestie związane ze zwolnieniem lekarskim, odprawą i ekwiwalentem za urlop. Przytacza przykłady, które mogą pomóc pracownikom w zrozumieniu tego tematu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę? Nasza kancelaria oferuje profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Skontaktuj się z nami, aby zabezpieczyć swoje prawa i otrzymać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Nie czekaj, już dziś opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 grudnia 1984 r., sygn. akt III UZP 55/84
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 sierpnia 1999 r., sygn. akt II UKN 68/99
4. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 kwietnia 1996 r., sygn. akt II UZP 23/95
5. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 sierpnia 2001 r., sygn. akt III ZP 11/01