Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozwolenie na broń po skazaniu

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 23.11.2008

W wieku 16 lat dorobiłem się wyroku w zawieszeniu na 2 lata za kradzież. Teraz bardzo bym chciał należeć do Polskiego Związku Łowieckiego. Pytanie brzmi: czy jeżeli ukończę kursy i przejdę badania, to otrzymam pozwolenie na broń do celów samoobrony i łowieckich?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W Pana zagadnieniu pojawiają się 3 kwestie, które wymagają odrębnego wyjaśnienia, tj.:

 1. warunki uzyskania pozwolenia na broń,
 2. warunki zatarcia skazania,
 3. zakres pozwolenia.

 

Ad. 1

Generalne warunki, które muszą być spełnione łącznie, aby ubiegać się o pozwolenie na broń, to:

 • ukończone 21 lat z wyłączeniem art. 15 ust. 2 i art. 13 ust. 6,
 • posiadanie stałego miejsca pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • posiadanie zdolności fizycznej i psychicznej do posługiwania się bronią (potwierdzone orzeczeniem lekarskim i psychologicznym),
 • posiadanie nienagannej opinii, którą wydaje Komendant Komisariatu Policji właściwy ze względu na miejsce zamieszkania,
 • nie być skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne.

 

Kluczowe w Pana pytaniu są wyróżnione ostatnie dwa wymogi. Ostatni z nich budzi Pana wątpliwością, co do wpływu karalności na odmowne załatwienie wniosku przez Wojewódzkiego Komendanta Policji – wszystko jednak zależy od tego, czy nastąpiło zatarcie skazania (wyjaśnienia w pkt 2). Jeżeli nastąpiło już zatarcie skazania, to jest Pan osobą niekaraną. Jednak nie gwarantuje to Panu wystawienia pozytywnej opinii przez miejscową jednostkę Policji.

 

Ponadto pragnę podkreślić istotę konstrukcji prawnej wydawania pozwoleń, którą odzwierciedla art. 10 ustawy o broni i amunicji:

 

„Art. 10.1. Właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli okoliczności, na które powołuje się osoba ubiegająca się o pozwolenie, uzasadniają jego wydanie.

 1. Pozwolenie, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane na broń szczególnie niebezpieczną.
 2. Pozwolenie na broń może być wydanew szczególności w następujących celach:
  1. ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia;
  2. łowieckich;
  3. sportowych;
  4. kolekcjonerskich;
  5. pamiątkowych;
  6. szkoleniowych.
 3. Właściwy organ Policji może, w pozwoleniu na broń, ograniczyć lub wykluczyć możliwość jej noszenia, co potwierdza się w legitymacji posiadacza broni.

  4a.  Noszenie broni, o którym mowa w ust. 4, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 18 ust. 1 pkt 4 i ust. 5
        pkt 4, art. 32 ust. 1 i 2, art. 33 ust. 1 oraz art. 51 ust. 2 pkt 4, 7 i 10, oznacza każdy
        sposób przemieszczania broni przez osobę posiadającą pozwolenie na tę broń.

 1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje broni i amunicji szczególnie niebezpiecznych oraz rodzaje broni odpowiadającej celom, o których mowa w ust. 3”.

 

W praktyce oznacza to brak automatycznego wydania pozwolenia, nawet w razie spełnienia wszystkich przesłanek ustawowych.

 

Ad. 2

Zgodnie z art. 106 Kodeksu karnego z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, a sam wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Zatem w świetle prawa osoba skazana po zatarciu skazania jest uważana za osobę niekaraną. Długość okresu, licząc od daty uprawomocnienia się wyroku sądu, po którym następuje zatarcie skazania, zależy od ciężaru gatunkowego popełnionego przestępstwa. Warunkowe zawieszenie wykonania kary nie jest środkiem karnym, ale tzw. środkiem probacyjnym i zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od dnia pomyślnego zakończenia okresu próby – art. 76 § 1 K.k.

 

Ad. 3

W pytaniu wymienia Pan pozwolenie na broń do celów samoobrony i łowieckich – jak widać w ww. przepisie są to zupełnie odrębne rodzaje pozwoleń. Z kontekstu pytania wynika jednak, że chodzi Panu o cel łowiecki, co w Pana przypadku faktycznie polecam.

 

Niestety pro forma po zatarciu skazania wprawdzie ma Pan „czyste konto karalności”, to jednak w razie ubiegania się o pozwolenie na broń w celu ochrony osobistej będzie Pan bardziej „prześwietlony”, chyba że istnieją jakieś fakty, które bardzo by przemawiały za udzieleniem zezwolenia w tym celu.

 

Radziłabym więc Panu poprzestać na razie na celu łowieckim. Jeżeli uzna Pan jednak, że „cel ochrony osobistej” jest niezbędny, to za rok-dwa proszę wystąpić także i o to pozwolenie. Posiadanie pozwolenia na broń do celów myśliwskich i jego realizowanie zgodne z prawem będzie dodatkowym argumentem przemawiającym za wydaniem pozwolenia także na inny cel.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • III + sześć =

»Podobne materiały

Pozwolenie na broń myśliwską

Rok temu zostałem skazany na karę grzywny z art. 292 § 1 Kodeksu karnego. Czy mam szansę na uzyskanie pozwolenia na broń myśliwską?

Zagubienie broni

Znajomy zakupił broń gazową legalnie ponad 10 lat temu. Jednakże broń ta wraz z dokumentem kilka lat temu zaginęła. Co powinien zrobić i co mu za to grozi?

Pozwolenie na broń a zmiana adresu

Od 10 lat mam pozwolenie na broń myśliwską. Kilka lat temu administracyjnie zmieniono nazwę miejsca mojego stałego zamieszkania (tylko nazwę, ciągle mieszkałem w tym samym domu). O tym fakcie nie poinformowałem policji. Ponadto rok temu wymeldowałem się i wyjechałem za granicę, o czym r

Użycie broni

Zamierzam ubiegać się o pozwolenie na broń palną gazową. Gdzie znajdę informacje na temat możliwości użycia takiej broni?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »