
Leczenie odwykowe a pozwolenie na broń• Opublikowano: 12-12-2017 • Autor: Radca prawny Marek Gola |
Zwracam się z prośbą o informację w sprawie posiadania pozwolenia na broń i jego ewentualnego cofnięcia w przypadku leczenia odwykowego. Jestem myśliwym. Problem zauważyłem 8 lat temu. Podjąłem leczenie, od tego okresu nie piję. Teraz o tym fakcie anonimowa osoba doniosła do policji. Wszczęto postępowanie administracyjne. Boję się, że mogę stracić uprawnienia do prawa posiadania broni palnej. Nadmieniam, że nigdy nie miałem broni w stanie po spożyciu alkoholu, jestem osobą niekaraną – nawet mandatem. Jestem osobą bardzo spokojną, niewykazującą agresji. Czy istnieje szansa, abym nie stracił uprawnień? Mogę wtedy stracić też pracę. |
![]() Fot. Fotolia |
Kiedy pozwolenie na broń może zostać cofnięte?Właściwy organ policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano:
1) nie przestrzega warunków określonych w pozwoleniu na broń, o których mowa w art. 10 ust. 7; 2) należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2–6; 3) naruszyła obowiązek zawiadomienia o utracie broni, o którym mowa w art. 25; 4) przemieszcza się z rozładowaną bronią albo nosi broń, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo środka zastępczego. Uzależnienie od alkoholu lub substancji psychoaktywnych a pozwolenie na brońNajistotniejszy z punktu widzenia Pana interesu jest pkt 2 art. 18 ustawy (przytoczony powyżej), zgodnie z który pozwolenie na broń cofa się wobec osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2–6. Pozwolenie na broń cofa się zatem osobie uzależnionej od alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Mamy zatem do czynienia z osobą uzależnioną, a nie osobą, która przed 8 laty dostrzegła u siebie problem i na ten moment on nie występuje. Wskazuje Pan bowiem, że nie spożywa alkoholu, co pozwala wskazać, iż nie mamy do czynienia z osobą uzależnioną od alkoholu. Nie zmienia to jednak faktu, że organ może zechcieć Pana przebadać w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy może Pan dysponować bronią. Stanowisko takie wynika z poglądy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 1637/06.
W chwili obecnej zatem, w mojej ocenie, nie mamy do czynienia z uzależnieniem. W treści pytania pisze Pan, że podjął leczenie. Zachodzi jednak pytanie, czy leczenie podjął Pan przed 8 laty i nadal jest kontynuuje, czy też rozpoczął je Pan przed 8 laty i skończył. De facto to, czy się Pan nadal leczy, czy też nie, będzie miało także wpływ na sprawę, bowiem o ile takie leczenie będzie występowało nadal, o tyle może to zostać zinterpretowane jako istniejące uzależnienie od alkoholu. PrzykładyPan Marek, myśliwy z 15-letnim stażem, osiem lat temu podjął leczenie odwykowe po tym, jak sam zauważył problem z alkoholem. Od tamtej pory nie miał żadnych incydentów ani w pracy, ani w życiu prywatnym. Gdy anonimowy donos trafił na policję, Marek został wezwany na badania, które jednoznacznie wykazały brak uzależnienia. Pozwolenie na broń zostało utrzymane.
Pani Joanna, ochroniarka w prywatnej firmie, została skierowana na leczenie odwykowe po incydencie rodzinnym. Choć od lat nie spożywa alkoholu, w czasie postępowania administracyjnego wykazała, że nadal uczęszcza na terapię wspomagającą. Organ administracyjny, interpretując ten fakt jako wciąż trwające uzależnienie, zdecydował o cofnięciu jej pozwolenia.
Pan Andrzej, leśniczy, przeszedł terapię odwykową dziesięć lat temu. Podczas rutynowej kontroli dokumentów odnowił wszystkie wymagane zaświadczenia lekarskie, potwierdzające jego stan zdrowia. Pomimo anonimowego zgłoszenia o jego przeszłości, policja nie znalazła podstaw do odebrania mu pozwolenia na broń, a on sam kontynuuje swoją pracę bez zakłóceń. PodsumowanieJeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji i potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, zapraszam do skorzystania z naszej oferty porad online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie w sprawach związanych z pozwoleniem na broń, postępowaniami administracyjnymi oraz badaniami lekarsko-psychologicznymi. Prześlij opis swojej sprawy, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie profesjonalną opinię lub pomoc w sporządzeniu odpowiednich pism, bez konieczności wychodzenia z domu. Oferta porad prawnychPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie pozwolenia na broń lub postępowania administracyjnego? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi doświadczeni prawnicy przygotują dla Ciebie wyjaśnienia, opinie prawne oraz pisma procesowe dostosowane do Twojej sytuacji. Wystarczy, że opiszesz nam swój problem, a my zajmiemy się resztą. Źródła:1. Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji - Dz.U. 1999 nr 53 poz. 549
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale