.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zaliczka eksploatacyjna za miejsca w garażu

Mieszkam we wspólnocie, gdzie budynek posiada miejsca postojowe w garażu podziemnym. Administracja za te miejsca postojowe w garażu pobiera opłatę w kwocie 50 zł, nazywając je zaliczką eksploatacyjną. A w zamian nic nie jest robione. Dodam, ze miejsca postojowe są naszą własnością. Ponieważ pierwszy raz się z tym spotykam, mam pytanie, czy taka oplata jest zasadna.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zaliczka eksploatacyjna za miejsca w garażu

Garaż jako pomieszczenie przynależne do lokalu

W pierwszej kolejności należałoby pochylić się na treścią aktów notarialnych celem ustalenia, czy miejsce „garażowe” w garażu wielostanowiskowym jest w nim wskazane, a jeżeli tak, to czy jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 19 maja 2004 r., sygn. akt I CK 696/03, zgodnie z którym „miejsce garażowe w garażu wielostanowiskowym, należące do właściciela lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie jest pomieszczeniem przynależnym do tego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.)”.

 

Zasadne jest jednak wskazanie na art. 12 ustawy o własności lokali, zgodnie z którym właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach. Uchwała właścicieli lokali może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

Opłata eksploatacyjna za miejsca w garażu – tylko z uchwałą

Tym samym właściciele lokali sami podejmują uchwałę, na mocy której decydują, czy w ogóle i ile mają płacić za takie miejsce postojowe. Jeżeli w opisanym przez Panią przypadku zarząd lub zarządca sami narzucili opłaty, właściciele winni zrezygnować z ich usług. Opłata, o ile może występować, musi wynikać z uchwały. Nie może być tak, że opłata jest pobierana, a uchwały w tym zakresie brak.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu