Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykonanie nawiązki

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 03.10.2013

W 2002 r. zostałam skazana na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i zapłatę nawiązki (trzykrotność wartości ukradzionego przedmiotu). Nie miałam dotąd pieniędzy na wykonanie nawiązki. Czy pokrzywdzony może dochodzić spłaty i czy od nawiązki nalicza się odsetki? Mój adwokat polecił mi nic nie robić, ale nie jestem pewna, czy ma rację.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestia wykonania nawiązki jest uregulowana Kodeksie karnym (w skrócie: K.k.).

 

Zgodnie z art. 103 tego aktu prawnego:

 

„§ 1. Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;

2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;

3) 10 – w razie skazania na inną karę.

§ 2. Przepis § 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio do środków karnych wymienionych w art. 39 pkt 1-4 oraz 6 i 7; przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5”.

 

Środki karne zaś zgodnie z art. 39 to:

 

„1) pozbawienie praw publicznych;

2) zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej;

2a) zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;

2b) obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu;

2c) zakaz wstępu na imprezę masową;

2d) zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych;

2e) zakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym;

3) zakaz prowadzenia pojazdów;

4) przepadek;

5) obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;

6) nawiązka;

7) świadczenie pieniężne;

8) podanie wyroku do publicznej wiadomości”.

 

Zgodnie z art. 103 § 2 K.k., ponieważ nawiązki są środkiem karnym przewidzianym w art. 39 pkt 6 K.k., ich wykonanie przedawnia się z upływem 10 lat od uprawomocnienia się wyroku, w którym zostały orzeczone. Wyjątkowo nawiązki orzeczonej w oparciu o art. 46 § 2 K.k., przedawnienie jej wykonania wynosi 15 lat (art. 103 § 1 pkt 2 i 3 i § 2 K.k.). Okres przedawnienia liczy się od dnia uprawomocnienia wyroku, w którym nawiązka została orzeczona.

 

Oznacza to więc, że skoro Pani wyrok uprawomocnił się w 2002 r., to możliwość dochodzenia wykonania nawiązki przez pokrzywdzonego przedawniła się w roku 2012.

 

Co do kwestii odsetek, to K.k. wskazuje, że wysokość nawiązki wskazuje się zawsze kwotowo. W żadnym miejscu kodeksu ustawodawca nie przewidział możliwości przyznania poszkodowanemu prawa do uzyskania odsetek w przypadku nawiązki. Również w tym zakresie kodeks nie odsyła do przepisów cywilnych, w związku z czym nie ma podstaw do ubiegania się przez pokrzywdzonego o odsetki od zasądzonej kwoty.

 

W związku z tym Pani adwokat ma całkowitą rację.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus 5 =

»Podobne materiały

Nawiązka od sprawcy

Mój ojciec został pobity przez znajomego. Stracił wzrok w jednym oku. Złożyliśmy wniosek w procesie karnym (wina jest nie do podważenia) o zadośćuczynienie w wysokości 10 000 zł. Czy jeżeli biegły zatwierdzi ciężkie uszkodzenie ciała, to po wyroku możemy starać się w sądzie cywil

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »