Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykonanie nawiązki

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 03.10.2013

W 2002 r. zostałam skazana na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i zapłatę nawiązki (trzykrotność wartości ukradzionego przedmiotu). Nie miałam dotąd pieniędzy na wykonanie nawiązki. Czy pokrzywdzony może dochodzić spłaty i czy od nawiązki nalicza się odsetki? Mój adwokat polecił mi nic nie robić, ale nie jestem pewna, czy ma rację.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestia wykonania nawiązki jest uregulowana Kodeksie karnym (w skrócie: K.k.).

 

Zgodnie z art. 103 tego aktu prawnego:

 

„§ 1. Nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;

2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;

3) 10 – w razie skazania na inną karę.

§ 2. Przepis § 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio do środków karnych wymienionych w art. 39 pkt 1-4 oraz 6 i 7; przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5”.

 

Środki karne zaś zgodnie z art. 39 to:

 

„1) pozbawienie praw publicznych;

2) zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej;

2a) zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;

2b) obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu;

2c) zakaz wstępu na imprezę masową;


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

2d) zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych;

2e) zakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym;

3) zakaz prowadzenia pojazdów;

4) przepadek;

5) obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;

6) nawiązka;

7) świadczenie pieniężne;

8) podanie wyroku do publicznej wiadomości”.

 

Zgodnie z art. 103 § 2 K.k., ponieważ nawiązki są środkiem karnym przewidzianym w art. 39 pkt 6 K.k., ich wykonanie przedawnia się z upływem 10 lat od uprawomocnienia się wyroku, w którym zostały orzeczone. Wyjątkowo nawiązki orzeczonej w oparciu o art. 46 § 2 K.k., przedawnienie jej wykonania wynosi 15 lat (art. 103 § 1 pkt 2 i 3 i § 2 K.k.). Okres przedawnienia liczy się od dnia uprawomocnienia wyroku, w którym nawiązka została orzeczona.

 

Oznacza to więc, że skoro Pani wyrok uprawomocnił się w 2002 r., to możliwość dochodzenia wykonania nawiązki przez pokrzywdzonego przedawniła się w roku 2012.

 

Co do kwestii odsetek, to K.k. wskazuje, że wysokość nawiązki wskazuje się zawsze kwotowo. W żadnym miejscu kodeksu ustawodawca nie przewidział możliwości przyznania poszkodowanemu prawa do uzyskania odsetek w przypadku nawiązki. Również w tym zakresie kodeks nie odsyła do przepisów cywilnych, w związku z czym nie ma podstaw do ubiegania się przez pokrzywdzonego o odsetki od zasądzonej kwoty.

 

W związku z tym Pani adwokat ma całkowitą rację.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nawiązka od sprawcy

Mój ojciec został pobity przez znajomego. Stracił wzrok w jednym oku. Złożyliśmy wniosek w procesie karnym (wina jest nie do podważenia) o zadośćuczynienie w wysokości 10 000 zł. Czy jeżeli biegły zatwierdzi ciężkie uszkodzenie ciała, to po wyroku możemy starać się w sądzie cywilnym o nawiązkę od sprawcy? Ile mogłaby ona wynieść? Dodam, że oskarżony zarabia zaledwie 1500 zł na rękę.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »