.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rozłożenie na raty szkody wyrządzonej przestępstwem

• Autor: Monika Cieszyńska

Zostałem skazany przez sąd wyrokiem prawomocnym na karę pozbawienia wolności (w zawieszeniu) i naprawę szkody plus koszty sądowe co daje razem znaczną sumę pieniędzy. Czy mogę starać się o rozłożenie na raty tej kwoty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozłożenie na raty szkody wyrządzonej przestępstwem

Obowiązek naprawienia szkody pokrzywdzonemu a możliwość rozłożenia tego świadczenia na raty

Jeśli chodzi o obowiązek naprawienia szkody pokrzywdzonemu przestępstwem, to samą możliwość i sposób rozłożenia tego świadczenia na raty, musi Pan ustalić bezpośrednio z pokrzywdzonym i zawrzeć stosowną ugodę, dla celów dowodowych, najlepiej na piśmie.

 

Natomiast przed sądem może Pan się ubiegać o rozłożenie na raty obciążających Pana kosztów sądowych, co potwierdza art. 206 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego. Przesłanką rozłożenia kosztów na raty jest ustalenie, iż ich natychmiastowe ściągnięcie pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.

Rozłożenie na raty kosztów sądowych

W tym celu powinien Pan niezwłocznie złożyć do sądu stosowny wniosek pamiętając, iż sąd wzywa osobę zobowiązaną do uiszczenia kosztów sądowych do ich zapłacenia w terminie 30 dni. Sądem właściwym będzie sąd rejonowy wydział karny. Wniosek jest wolny od opłat. Wniosek należy uzasadnić swoją trudną sytuacją majątkową i rodzinną. Warto załączyć do wniosku stosowne dowody na poparcie swoich twierdzeń. We wniosku należy zaproponować sposób rozłożenia kosztów na raty (tzn. ich ilość, wysokość, i termin płatności). Niemniej proszę mieć na uwadze, że zasadą jest, iż koszty mogą być rozłożone na raty na czas nieprzekraczający jednego roku. Jedynie w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość tych kosztów jest znaczna, sąd może rozłożyć je na raty na okres do trzech lat.

 

Na postanowienie w przedmiocie rozłożenia kary na raty przysługuje zażalenie.

 

Rozłożenie kosztów na raty sąd może odwołać, jeśli skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu