Jak bronić się przed odwieszeniem wyroku?

W 2013 r. popełniłem przestępstwo, otrzymałem wyrok w zawieszeniu na okres próby 4 lat. Niedawno dostałem drugi wyrok i teraz pismo, że odbędzie się sprawa o odwieszenie pierwszej kary. Jak się mogę bronić? Wiem, że wystawiono za mną list gończy. Ale czy mam szansę na zamianę więzienia na grzywnę?

Jak bronić się przed odwieszeniem wyroku?

Zamiana kary pozbawienia wolności na grzywnę albo karę ograniczenia wolności

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu karnego wykonawczego – K.k.w.

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw w art. 16 ww. ustawy w sprawach zakończonych prawomocnym wyrokiem przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, w których orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania i nie zarządzono wykonania kary określa, że „sąd, na wniosek skazanego, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, może:

1) jeżeli dochody skazanego, jego stosunki majątkowe lub możliwości zarobkowe uzasadniają przekonanie, że skazany może uiścić grzywnę – zamienić karę pozbawienia wolności na grzywnę, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm stawkom dziennym grzywny; grzywna nie może przekroczyć 810 stawek dziennych;

2) jeżeli dochody skazanego, jego stosunki majątkowe lub możliwości zarobkowe uzasadniają przekonanie, że skazany grzywny nie uiści – zamienić karę pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności; kara ograniczenia wolności nie może trwać dłużej niż 4 lata”.

Jednakże przepisu powyższego nie stosuje się do skazanego, który nie wykonał obowiązku określonego w art. 72 § 1 pkt 7b lub § 2 ustawy, o której mowa w art. 1.

Zamiana kary pozbawienia wolności na grzywnę albo karę ograniczenia wolności nie zwalnia skazanego od wykonania orzeczonych wobec niego środków karnych, przepadku, środków kompensacyjnych lub środków zabezpieczających, chociażby następnie orzeczono karę łączną. W takim wypadku zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem wykonania orzeczonego wobec niego środka karnego, przepadku lub środka kompensacyjnego. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.Za

Jeżeli skazany uchyla się od uiszczenia grzywny, wykonywania kary ograniczenia wolności, wykonania nałożonych na niego obowiązków lub orzeczonych środków karnych, sąd uchyla zamianę, o której mowa w ust. 1, i zarządza wykonanie kary pozbawienia wolności.

Przepisu powyższego nie stosuje się, jeżeli kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania została orzeczona na podstawie art. 60 § 5 K.k.

Orzeczenie o zarządzeniu wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności

Mowa jest zatem o osobach, wobec których nie zarządzono wykonania kary pozbawienia wolności. Jak wynika z Pana opisu, zarządzenie takie w odniesieniu do Pana zostało wydane.

Zastosowanie do Pana nie znajdzie także przepis art. 17 ww. ustawy nowelizującej K.k., bowiem zgodnie z nim w sprawach, w których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy sąd wydał na podstawie art. 75 § 2 ustawy, o której mowa w art. 1, prawomocne orzeczenie o zarządzeniu wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym roku, sąd ten, na wniosek skazanego, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, mając na względzie wagę i rodzaj czynu zabronionego przypisanego skazanemu, może zamienić karę pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne, przyjmując, że jeden dzień pozostałej do odbycia kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności.

Z treści Pana pytania, można wywnioskować, że zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolości nastąpiło na podstawie art. 75 § 1 K.k. Proszę to jednak sprawdzić, gdyż powyższe ma bardzo istotne znaczenie dla Pana interesu.