
Indywidualne Porady Prawne
Skazany nie naprawił szkody – co zrobić?Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 22.03.2012 |
Sąd wydał prawomocny wyrok skazujący oskarżonego na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz obowiązek naprawienia szkody (zwrot 35 tys. zł). Ja jestem osobą poszkodowaną w tej sprawie. Ponieważ skazany nie dostosował się do wyroku (nie oddał pieniędzy), złożyłam wniosek o odwieszenie kary pozbawienia wolności. Sąd rejonowy odwiesił karę skazanemu, który następnie złożył zażalenie do sądu okręgowego. Skazany wyraził chęć spłaty zadłużenia w kwietniu, bo wtedy otrzyma kredyt – sąd okręgowy nie zasądził wykonania kary. Co mam zrobić, aby dostać należne mi pieniądze? |
![]() |
Niedopełnienie obowiązku naprawienia szkody i wykonanie kary uprzednio zawieszonejZ uwagi na to, iż nie dysponuję uzasadnieniem wyroku, podam Pani prawdopodobne motywy, jakimi kierował się sąd okręgowy, uchylając wykonanie kary wcześniej zawieszonej.
Wykonanie kary uprzednio zawieszonej uregulowane jest w art. 75 Kodeksu karnego. Nakłada on na sąd obowiązek każdorazowego ustalania, czy niewywiązanie się z nałożonych obowiązków miało charakter „uchylania się”, a więc zostało zawinione przez osobę skazaną, czy też było następstwem okoliczności od niej niezależnych. Obowiązek ustalenia tego faktu nieodzownie wiąże się z powinnością wysłuchania takiej osoby, o czym stanowi art. 178 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego. Przesłanki do wykonania wcześniej zawieszonej karyZgodnie z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi wykonania zawieszonej kary może być ono obligatoryjne lub fakultatywne. Zarządzenie obligatoryjne następuje wówczas, gdy sprawca w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Z kolei fakultatywne zarządzenie wykonania kary uzależnione jest od wystąpienia przynajmniej jednej z następujących przesłanek:
W opisanym przez Panią przypadku jest to fakultatywne – sąd może odwiesić wykonanie kary, ale nie musi.
Co więcej, sąd ma obowiązek zbadać, czy i dlaczego obowiązek nie został wykonany. W tym wypadku nie jest wystarczające stwierdzenie faktu niewykonania obowiązku lub środka karnego nałożonego (lub orzeczonego) przez sąd.
Niewykonanie obowiązku musi zachodzić w sytuacji, gdy sprawca miał obiektywną możliwość wykonania obowiązków lub orzeczonych środków karnych i z powodu ich niewykonania możemy postawić mu zarzut.
Podejmując decyzję w przedmiocie zarządzenia wykonania kary, sąd powinien rozważyć, w jakim stopniu niewykonanie nałożonych na sprawcę obowiązków lub środków karnych może mieć znaczenie dla oceny prognozy kryminologicznej, która była podstawą decyzji o warunkowym zawieszeniu jej wykonania.
Zgodnie z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 27 października 2005 r. (II AKzw 641/2005) w pojęciu „uchylać się” mieści się negatywny stosunek psychiczny skazanego do nałożonych obowiązków bądź dozoru, będący wyrazem jego złej woli, a sprawiający że mimo obiektywnej możliwości nie realizuje on obowiązków, gdyż nie chce tego, a więc postępuje tak z powodów przez siebie zawinionych (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 lipca 1980 r. V KRN 146/80 OSNKW 1980/10-11 poz. 82).
Jeśli oskarżony wykazał, iż czyni starania do spełnienia wyroku – poprzez uzyskanie kredytu – sąd mógł wziąć to pod uwagę i nie orzekać przymusu wykonania kary.
Jeśli w uzasadnieniu swojego postanowienia sąd dał czas do kwietnia – proszę jeszcze odczekać.
Jeśli suma jest orzeczona w wyroku, należy wystąpić o klauzulę wykonalności i udać się z takim wyrokiem do komornika, aby wszczął egzekucję.
Należy pamiętać, że wyrok wydany w sprawie karnej jest takim samym tytułem egzekucyjnym jak wyrok w sprawie cywilnej. Po zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności stanie się tytułem wykonawczym i może zostać skierowany do egzekucji komorniczej.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>