.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Szantaż na Facebooku, jak reagować, gdy ktoś grozi ujawnieniem prywatnych nagrań?

• Data: 23-12-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem szantażowany przez pewną dziewczynę, którą poznałem na Facebooku. To był mój największy błąd, bo przyjąłem zaproszenie od osoby, której nie znam. Ona od razu zaczęła rozmowę, najpierw było normalnie, później zapytała, czy uprawiałem seks przez internet (zaprzeczyłem). Ta osoba zadzwoniła do mnie przez Messengera i była naga, a ja nieświadomy zagrożenia też się rozebrałem i pokazałem się nagi dla niej, a ona nagrała z tego filmik. I od tamtej pory mnie szantażuje, że jak nie wyślę jej pieniędzy, to udostępni ten filmik rodzinie i na różnych portalach. Co mam zrobić, skoro jestem szantażowany przez obcą osobę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Szantaż na Facebooku, jak reagować, gdy ktoś grozi ujawnieniem prywatnych nagrań?

Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa

Jedyną możliwością jest skierowanie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej lub na policję.

Zgodnie z treścią art. 191a Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Ze względu na kodeksowe umiejscowienie omawianego czynu dobrem chronionym przy przestępstwie z art. 191a § 1 jest wolność decydowania o utrwalaniu i rozpowszechnianiu własnego wizerunku w stanie nagości lub w trakcie czynności seksualnych. Ochroną objęte jest także prawo do życia prywatnego, bowiem intymna sfera pokrzywdzonego, naruszana tym czynem, bez wątpienia jest jego istotnym składnikiem. Alternatywna możliwość popełnienia przestępstwa z art. 191a § 1 polega na rozpowszechnianiu utrwalonego wcześniej wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozpowszechnianie wizerunku

Rozpowszechnianie obejmuje więc taką sytuację, gdy udostępnia się powszechnie wymaganą w komentowanym przepisie treść, umożliwiając zapoznanie się z nią większej, bliżej nieokreślonej liczbie osób, przy czym bez znaczenia jest, czy sprawca rozpowszechniany wizerunek utrwalił przy użyciu przemocy, groźby lub podstępu czy też bez stosowania wobec ofiary takich środków. Istotne jest tylko to, że uczynił to bez jej zgody.

W orzecznictwie SN podkreślono także, że choć rozpowszechnianie wizerunku stanowiące znamię przestępstwa z art. 191a KK w praktyce wyłącznie następuje za pomocą mediów elektronicznych, to samo w sobie w najmniejszym stopniu nie obniża stopnia szkodliwości społecznej takiego czynu (wyr. SN z 13.4.2016 r., sygn. akt II KK 304/15).

Przestępstwo zakazu utrwalania wizerunku nagiej osoby bez jej zgody jest występkiem (zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5), którego ściganie następuje w trybie publicznoskargowym na wniosek pokrzywdzonego (art. 191a § 2).

Co do zasady więc niniejsze przestępstwo jest popełnione dopiero w chwili rozpowszechnienia takiego wizerunku, jednak w przypadku uzasadnionego szantażu jak najbardziej powinien Pan niniejsze zgłosić, a organ powinien wszcząć postępowanie.

Podnoszę bowiem, iż zgodnie z treścią art. 190:

„§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Powszechnie się przyjmuje w doktrynie, że dobrem chronionym przy przestępstwie groźby karalnej jest wolność człowieka w sensie psychicznym, tj. wolność od poczucia obawy i strachu popełnienia przestępstwa na jego szkodę lub na szkodę osoby najbliższej (K. Daszkiewicz-Paluszyńska, Groźba karalna, s. 32–33; post. SN z 15.2.2007 r., sygn. akt IV KK 273/06).

Ochroną objęte zatem zostało poczucie bezpieczeństwa człowieka w zgodzie z jego subiektywnym odczuciem zagrożenia. W związku z tym czasem przyjmowano, że dobrem chronionym przy tym czynie jest wolność w sensie subiektywnym, czyli poczucie wolności, wolność od obawy, strachu (post. SN z 25.5.2006 r., sygn. akt IV KK 403/05.

Z uwagi na powyższe, jeżeli ktoś grozi Panu upublicznieniem Pana nagiego wizerunku, powinien Pan złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej miejsca zamieszkania.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Mężczyzna poznał kobietę na popularnym portalu społecznościowym. Początkowo rozmowa wydawała się niewinna, ale po kilku dniach kobieta zaczęła go prosić o bardziej intymne zdjęcia. Mężczyzna, zdezorientowany i wrażliwy na jej pochlebstwa, zgodził się na wysłanie kilku prywatnych fotografii. Nagle kobieta przestała odpowiadać, a po kilku godzinach wróciła z groźbami – żądała pieniędzy, grożąc, że wyśle te zdjęcia jego rodzinie i znajomym. Mężczyzna zgłosił sprawę na policję, co uchroniło go przed dalszym szantażem, a oszustka została zidentyfikowana przez śledczych.

 

Pewna kobieta została oszukana przez nieznajomego mężczyznę, którego spotkała na portalu randkowym. Po kilku tygodniach rozmów w końcu zgodzili się na wymianę bardziej prywatnych zdjęć. Następnego dnia mężczyzna zażądał od niej znacznej sumy pieniędzy, grożąc, że upubliczni zdjęcia, jeśli nie spełni jego żądań. Przerażona, kobieta zgłosiła sprawę policji, a z pomocą organów ścigania udało się powstrzymać szantażystę, który okazał się być częścią międzynarodowej grupy cyberprzestępczej.

 

Młody mężczyzna podczas rozmowy przez aplikację do wideoczatu spotkał się z dziewczyną, która nagle zaczęła go prowokować, by zdjął ubrania przed kamerą. Nie podejrzewając niczego, poszedł na to, a rozmowa została nagrana bez jego wiedzy. Następnego dnia zaczął otrzymywać wiadomości z żądaniem pieniędzy w zamian za milczenie. Grożono mu, że jego nagranie zostanie wysłane do rodziny i znajomych. Mężczyzna skontaktował się z prawnikiem i policją, co pozwoliło na skuteczne zablokowanie działań szantażystki.

Podsumowanie

Szantaż przez obcą osobę, zwłaszcza w kontekście internetowym, staje się coraz częstszym problemem. Oszuści wykorzystują prywatne materiały do wywierania presji na swoje ofiary, żądając pieniędzy w zamian za milczenie. W takich sytuacjach kluczowe jest szybkie działanie – zgłoszenie przestępstwa na policję lub do prokuratury oraz niepoddawanie się groźbom. Prawo chroni osoby, których wizerunek został wykorzystany bez zgody, a skuteczna interwencja organów ścigania może pomóc powstrzymać szantażystów.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub profesjonalnie przygotowanego pisma? Skontaktuj się z nami online – oferujemy szybkie, dyskretne i kompleksowe wsparcie prawne, dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 2016 r., sygn. akt II KK 304/15
3. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 luty 2007 r., sygn. akt IV KK 273/06
4. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 maja 2006 r., sygn. akt IV KK 403/05

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu