.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dwie spółki cywilne o tym samym składzie osobowym

• Autor: Aleksander Słysz

Czy dwie spółki cywilne o identycznym stanie osobowym mogą być odrębnymi podatnikami VAT (tak zostały zarejestrowane) i prowadzić dwie działalności gospodarcze? Klasyfikacja działalności i udziały wspólników są takie same, ale firmy prowadzą działalność pod dwoma adresami.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny stanowi, że przez „umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów” (art. 860).

 

Brak jest w tej ustawie zastrzeżenia, że ci sami wspólnicy nie mogą powołać kolejnej spółki cywilnej do osiągnięcia kolejnego wspólnego celu gospodarczego, wnosząc inne wkłady. Moim zdaniem jest to możliwe. Należy więc stwierdzić, że tak – mogą istnieć dwie spółki cywilne mające tych samych wspólników.

 

Odnośnie podatku od towarów i usług – podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej jest m.in. spółka cywilna; każda z dwóch wymienionych spółek jest odrębną jednostką, zatem obie wymienione spółki cywilne mogą być podatnikami podatku VAT.

 

Nie podlega wątpliwości, że to spółka, a nie wspólnicy jest podatnikiem podatku od towarów i usług – w wyroku z dnia 07.06.1995 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Krakowie (sygn. akt SA/Kr 162/95) wyraźnie wskazuje, że „podatnikiem podatku od towarów i usług jest spółka cywilna (jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej), a nie wspólnicy. Zgłoszenia rejestracyjnego dla celów tego podatku powinna była dokonać spółka cywilna”.

 

Reasumując, spółka cywilna jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, a wspólnicy są przedsiębiorcami; podatnikiem podatku od towarów i usług jest każda spółka osobno, a podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej są poszczególni wspólnicy spółki, a nie sama spółka.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz
Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu