.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy spadkobierca musi pokryć koszty pochówku i nagrobka?

• Data: 03-11-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Miałem brata, którego pochowałem pół roku temu. Był osobą samotną, po rozwodzie. Pozostawił jedyną córkę, jeszcze nieletnią, która po nim wszystko dziedziczy (środki na koncie bankowym i mieszkanie). Opiekunem prawnym dziewczynki jest jej matka, która założyła rodzinę z innym mężczyzną. Jako osoba najbliższa zmarłego zająłem się jego pochówkiem i ceremonią pogrzebową. Koszty pogrzebu po okazaniu dokumentów wypłacono mi z konta zmarłego brata. Został do postawienia nagrobek i tego dotyczy moje pytanie: kto powinien ponieść koszt postawienia nagrobka? Już zleciłem jego wykonanie, ale nie chciałbym ponosić tego kosztu, bo to niemała kwota. Konto bankowe brata zostało już przekazane do masy spadkowej, a była żona brata nie utrzymuje ze mną kontaktu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy spadkobierca musi pokryć koszty pochówku i nagrobka?

Koszty pogrzebu jako dług spadkowy

Organizacja pochówku i postawienie nagrobka należy do długów spadkowych – a więc te wydatki pokrywają spadkobiercy po zmarłym. Proszę jednak mieć na uwadze, iż o ile koszty pogrzebu są wydatkiem i długami uzasadnionymi – o tyle postawienie nagrobka może okazać się w przypadku sporu kosztem nadmiernym. Jeżeli więc spadkobiercy nie będą chcieli oddać Panu pieniędzy za wykonany nagrobek – to pozostaje jedynie droga sądowa i sąd oceni, czy koszt ten był potrzebny i jest adekwatny.

 

Zgodnie z treścią art. 922 § 3 Kodeksu cywilnego (K.c.): Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej.

 

Długi spadkowe można podzielić na dwie grupy. Po pierwsze, do długów spadkowych należą obowiązki majątkowe, które ciążyły na spadkodawcy w chwili jego śmierci, a następnie z tą chwilą przeszły na jego spadkobierców. Drugą grupę stanowią obowiązki, które powstają z mocy przepisów prawa spadkowego z chwilą otwarcia spadku lub nawet po tej chwili. W grupie tej znajdują się m.in. koszty pogrzebu spadkodawcy (w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku), koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek (art. 991 i n. K.c.), obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń (art. 968 i n. K.c.), obowiązek dostarczenia dziadkom spadkodawcy środków utrzymania (art. 938 i art. 966 K.c.), obowiązek wydania małżonkowi spadkodawcy przedmiotów urządzenia domowego (art. 939 K.c.), obowiązek umożliwienia małżonkowi i innym osobom bliskim spadkodawcy korzystania z mieszkania i urządzenia domowego przez okres trzech miesięcy od dnia otwarcia spadku (art. 923 § 1 K.c.) itp.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jakie wydatki są uznawane za koszty pogrzebu?

Powszechnie wskazuje się w doktrynie, że pojęcie kosztów pogrzebu spadkodawcy obejmuje wydatki związane z nabyciem miejsca na grób i trumny oraz koszty samej ceremonii pogrzebowej, np. wieńce, kwiaty, czy przewóz zwłok z innego kraju do Polski (J. Pietrzykowski, w: Resich, Komentarz, 1972, t. III, s. 1829; M. Pazdan, w: Pietrzykowski, Komentarz KC, 2015, t. II, art. 922, Nb 55; J. Kremis, w: Gniewek, Machnikowski, Komentarz, 2016, art. 922, Nb 27; M. Zelek, w: Gutowski, Komentarz, 2016, t. II, art. 922, Nb 22; J.S. Piątowski, H. Witczak, A. Kawałko, w: System PrPryw, t. 10, 2015, s. 134, Nb 80).

 

W doktrynie wskazano, że może obejmować to również w zwyczajowym zakresie oprawę muzyczną ceremonii pogrzebowej (Księżak, Prawo spadkowe, 2017, Nb 76).

 

Dlatego też, jak Pan widzi, postawienie nagrobka może okazać się kwestią sporną i jeżeli to wydatek nadmierny, może nie zostać zaliczony do kosztów pogrzebu, a więc może Pan nie otrzymać zwrotu. Proszę jednak zwrócić się do opiekuna prawnego spadkobierczyni o zwrot niniejszych kosztów – w przypadku odmowy pozostanie Panu jedynie droga sądowa w celu uzyskania zwrotu.

Przykłady

Koszty nagrobka a brak zgody opiekuna spadkobiercy

Pan Marek pochował swojego starszego brata, który był osobą samotną. Po zmarłym dziedziczyła jedyna córka, będąca pod opieką swojej matki. Pan Marek postawił nagrobek, ponosząc przy tym spore koszty, licząc na ich zwrot. Matka dziewczynki, jako opiekun prawny, uznała jednak, że postawienie nagrobka było zbędnym wydatkiem, którego nie planowała pokrywać z masy spadkowej. Marek musiał wystąpić na drogę sądową, aby dochodzić zwrotu kosztów.

 

Wspólny grób rodzinny i spór o rozliczenie kosztów

Pani Katarzyna, jako spadkobierczyni po zmarłej matce, pokryła koszty pochówku i nagrobka. Grób rodzinny miał być wspólnym miejscem spoczynku dla rodziców, jednak jej brat, który nie chciał ponosić części kosztów nagrobka, odmówił ich rozliczenia. W tej sytuacji Katarzyna musiała zdecydować, czy sądowo dochodzić swojej należności, co wiązało się z udowodnieniem zasadności poniesionych wydatków.

 

Nagrobek z darowizny na rzecz zmarłego małżonka

Pan Tomasz, po śmierci swojej żony, z własnych środków pokrył koszty nagrobka, uważając, że to jego obowiązek jako męża. Później dowiedział się, że zgodnie z przepisami prawnymi może zażądać zwrotu tych kosztów od spadkobierców żony, którymi są ich wspólne dzieci. Tomasz postanowił jednak nie ubiegać się o zwrot, uznając, że darowizna na rzecz zmarłej małżonki była jego moralnym zobowiązaniem.

Podsumowanie

Podstawowe koszty związane z pogrzebem, w tym organizacja ceremonii, są uznawane za długi spadkowe i mogą być zwracane z majątku spadkowego. Jednakże, wydatki na postawienie nagrobka mogą budzić wątpliwości, jeśli uznane zostaną za nadmierne lub nieuzasadnione. W takiej sytuacji spadkobiercy lub opiekun prawny mogą odmówić zwrotu, co wymagać może rozstrzygnięcia sądowego.]

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zwrotu kosztów nagrobka lub innych długów spadkowych, nasi prawnicy pomogą Ci wyjaśnić Twoje prawa i przygotować odpowiednie pisma. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu