Jak sprzeciwić się zmianie pomnika rodzinnego na nowy?

• Opublikowano: 04-12-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Pytanie dotyczy prawa do rozporządzania grobem rodzinnym – moich rodziców, a także siostry, którzy są razem pochowani. Problem polega na tym, że moje rodzeństwo samowolnie postanowiło zmienić pomnik na nowy, ale ja nie wyrażam na to zgody, gdyż obecny jest ładny i w dobrym stanie, i nie widzę powodu do jego zmiany. Nie podoba mi się także sposób przeprowadzenia tego procesu przez moje rodzeństwo, gdyż oni stwierdzili, że zrobią to, bo tak chcą, do tego ignorują rodzinę od strony pochowanej siostry, czyli jej męża i dzieci. Czy w tej sytuacji złożenie zarządcy cmentarza oświadczenia o niewyrażeniu zgody na zmiany nagrobka na nowy jest wystarczające, czy muszę dokonać innych czynności prawnych, aby wyrazić skuteczny sprzeciw wobec działania rodzeństwa?

Jak sprzeciwić się zmianie pomnika rodzinnego na nowy?

Uprawnienia dysponenta grobu

Sprawa nie jest prosta. Prawo dysponowania grobem nie może być przekazywane na podstawie jakichkolwiek oświadczeń czy zapisów. Takie oświadczenia i zapisy mogą być pomocne przy chowaniu danej osoby – nowej osoby w danym grobie.

W judykaturze i piśmiennictwie przyjmuje się, że podstawowym i pierwotnym źródłem prawa do grobu jest umowa cywilnoprawna zawarta z zarządcą cmentarza przez osobę uprawnioną do pochowania zwłok. Jest to umowa nienazwana, której treścią jest przyjęcie zwłok osoby zmarłej do pochówku (wyroki Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 2010 r., I CSK 66/10 – LEX nr 738085 i z dnia 6 lutego 2015 r., II CSK 317/14– LEX nr 1667716).

Dysponent grobu uprawniony jest do podejmowania wszelkich decyzji dotyczących grobu, a w szczególności jego użycia do kolejnych pogrzebów, ekshumacji, utrzymania lub likwidacji. Jeśli dysponentami grobu są dwie lub więcej osób, wszelkie decyzje związane z dysponowaniem grobem winny być podejmowane przez wszystkie te osoby lub przez jedną z nich, upoważnioną przez osoby pozostałe.

Dwojaki charakter prawa do grobu

Prawo do grobu, w świetle poglądów orzecznictwa i doktryny, ma szczególny, dwojaki charakter. W pierwszym rzędzie jest to prawo o charakterze osobistym, bowiem ściśle powiązane jest z kultem osoby zmarłej, który stanowi dobro osobiste podlegające ochronie prawnej i jako prawo osobiste jest ono co do zasady niezbywalne oraz niedziedziczne. Prawo do grobu ma również charakter majątkowy i jako takie może stanowić przedmiot obrotu oraz dziedziczenia. Przyjmuje się przy tym, że prawo do miejsca grzebalnego zachowuje charakter majątkowy od chwili nabycia takiego prawa od podmiotu zarządzającego cmentarzem przez osobę żyjącą do momentu pochowania tam zwłok ludzkich. Dopóki zatem nie nastąpił w danym miejscu pochówek, to majątkowy charakter prawa do grobu istnieje i prawo to może być przedmiotem obrotu prawnego. Z chwilą dokonania w takim miejscu pochówku prawa osobiste, związane z kultem osoby zmarłej tam pochowanej, uzyskują prymat nad uprawnieniami majątkowymi.

Prawo do grobu nie jest dziedziczne

Prawo do grobu nie jest dziedziczne, nie wchodzi w skład masy spadkowej. Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 1994 r., sygn. akt. III CZP 155/94. W tej uchwale Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził: „Takie prawo do grobu, na treść którego składają się elementy o charakterze majątkowym, jak i elementy o charakterze wyłącznie osobistym, nie może być przedmiotem działu spadku ani podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami”.

Orzecznictwo sądowe przyjęło pogląd, że z chwilą pochowania kogokolwiek w danym grobie dopuszczalność rozporządzenia prawem do grobu wygasa oraz że nie jest możliwe rozdzielenie uprawnień majątkowych od uprawnień osobistych do grobu. Prawa majątkowe z momentem pochówku tracą swoją odrębność i nie mogą być przedmiotem wyłącznego korzystania lub rozporządzania przez osobę uprawnioną (v. przywołane powyżej orzeczenia SN). U podstaw tego poglądu leży cel w postaci ochrony uprawnień pozostałych – poza dysponentem grobu – członków rodziny zmarłego pochowanego w tym grobie do kultu zmarłego.

Pochówek pierwszej osoby w grobie

Kolejność uprawnień wynikająca z art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (u.c.ch.z.), odnosząca się tylko do pochowania, określa również granice wykonywania praw osobistych do grobu w razie zbiegu z takimi samymi prawa innych osób. Po pochowaniu pierwszej osoby – bez względu na to, kto opłacił grób – prawo do grobu uregulowane jest w ustawie, według ustawowej kolejności.

Na skutek pochówku, czyli złożenia w grobie zwłok określonej osoby, następuje przeistoczenie prawa majątkowego do grobu w prawo osobiste. A dopuszczalność rozporządzenia prawem do grobu wygasa. Z tą chwilą nie jest już możliwe rozdzielenie uprawnień majątkowych od osobistych – prawa majątkowe tracą swoją odrębność w tym sensie, że nie mogą być przedmiotem wyłącznego korzystania i rozporządzania ze strony dotychczasowego ich podmiotu, a to ze względu na prawa do grobu przysługujące pozostałym uprawnionym, których źródłem jest fakt powiązań rodzinnych z osobą pochowaną w grobie (por. uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 29 września 1978 r. III CZP 56/78, OSNC 1979, nr 4, poz. 68).

Prawo pochowania zwłok ludzkich

Osoba, która wybudowała grób na podstawie zawartej przez siebie umowy z zarządem cmentarza i uiściła należną opłatę cmentarną, z chwilą pochowania pierwszego zmarłego nie może już bez porozumienia z osobami, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach, decydować samodzielnie o pochowaniu w tym grobie innych zmarłych. Art. 10 mówi:

„1. Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:

1) pozostały małżonek(ka);

2) krewni zstępni (dzieci, wnuki)

3) krewni wstępni; (rodzice, dziadkowie)

4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;

5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia. (…)”

Nie ma jednolitego orzecznictwa sądowego co do stanowiska, czy osobom wymienionym w art. 10 przysługuje swoiste „pierwszeństwo” do pochówku zwłok w określonym grobie, czy też z natury prawa do grobu, w którym przeważają aspekty dobra osobistego, należy wywodzić brak takiego „pierwszeństwa”. W przypadku braku pierwszeństwa przyjąć można, że albo wymaga on zgodnego współdziałania wszystkich osób bliskich temu zmarłemu, albo też każda z tych osób może samodzielnie podjąć działania, a pozostałe mogą się temu sprzeciwić, gdy działanie to nosi cechy bezprawności.

Prawo kultywowania pamięci o zmarłych jako dobro osobiste

W polskiej tradycji i kulturze kult pamięci osoby zmarłej znajduje szczególne miejsce. Z tej przyczyny dysponowanie grobem winno być otoczone szczególną wrażliwością, uwzględniającą nie tylko przepisy prawa, przyjęte zwyczaje, ale i uczucia bliskich. Jest to paradygmat elementarnej wiedzy i obyczaju w tej dziedzinie, oczywisty dla osób o jakiejkolwiek wrażliwości. Orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych od lat stoi na stanowisku ochrony i nienaruszalności grobu, jako szczególnego prawa osób bliskich zmarłemu, nawet kosztem ich wzajemnych późniejszych celów i niejednokrotnie spornych relacji (patrz: wyrok SN z 13 II 1979, I CR 25/79, wyrok SA w Łodzi z 5 V 1992 I ACa 140/92).

Jeśli Pani rodzeństwo naruszy te prawa wobec Pani, będzie Pani przysługiwać ochrona sądowa. Podstawę prawną stanowi art. 24 § 2 K.c. Zgodnie z jego brzmieniem, jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. Odpowiedzialność na podstawie art. 24 K.c. jest odpowiedzialnością deliktową, która w przypadku roszczeń odszkodowawczych za naruszenie dóbr osobistych aktualizuje się w przepisach art. 415 K.c. i n. Natomiast bezdyskusyjnie może Pani nawet sądownie dochodzić prawa do kultywowania pamięci o zmarłych, odwiedzania grobu, a w zakresie pochówku zastosowanie mają ww. przepisy.

W ramach tego rodzaju kultu „prawo do grobu” obejmuje szereg uprawnień związanych zarówno z pochówkiem, jak i następnym urządzeniem wystroju grobu, wystawieniem nagrobka i wykonywaniem zwyczajowo przyjętych czynności, takich jak np. składanie na grobie kwiatów i wieńców, palenie zniczy oraz sprawowanie przy grobie obrzędów religijnych (tak w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 1970 r., sygn. akt. III CZP 75/70, OSNCP 1971/7-8 poz. 127, uchwale Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 1994 r., sygn. akt. III CZP 155/94, OSNC 1995/3 poz. 52, wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2002 r., sygn. akt. II CKN 980/2000, OSNC 2004/3 poz. 42).

Niestety sprzeciw do zarządu cmentarza może nie wystarczyć. Proszę skierować sprawę do sądu.