Remont domu teściów - jak się zabezpieczyć?

• Opublikowano: 05-12-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Teściowie posiadają dwa domy. Jeden z nich jest przeze mnie i mojego męża remontowany i mamy w nim zamieszkać. Koszt remontu wyniesie ok. 200 tys. Nie posiadamy żadnego prawa do tej nieruchomości. Czy mogę w jakikolwiek sposób się zabezpieczyć, żeby nie zostać tylko z zainwestowanymi pieniędzmi w nie swój dom i móc je ewentualnie odzyskać? Przepisanie domu na pewno nie nastąpi w ciągu kilku najbliższych lat.

Remont domu teściów - jak się zabezpieczyć?

Remont domu teściów – nakłady finansowe

Niestety Pani sytuacja i męża jest bardzo trudna. Inwestowanie w cudzą nieruchomość to olbrzymie ryzyko. Z prawnego punktu widzenia nieruchomość jest teściów i wszelkie nakłady, jakie na nią Państwo dobrowolnie uiścicie, będą należy również do teściów.

Inwestycja w dom jako pożyczka

Skoro darowizna lub dożywocie nie wchodzi w grę, to tak naprawdę jedyna opcja, jaka Państwu zostaje, to umowa pożyczki – warunkowa. Chodzi o to, by spisać warunkową umowę, że inwestujecie Państwo kwotę XXX zł na poczet remontu nieruchomości położonej w … należącej do … oznaczonej nr księgi wieczystej nr …. I że owa inwestycja zostanie dokonana w roku XXXX oraz że owa kwota zostanie Państwu zwrócona w terminie do dnia XXXX roku, chyba że w tym czasie teściowe jako właściciele owej nieruchomości dokonają na Państwa jej darowizny, wówczas to Państwo zrzekacie się wszelkich roszczeń z tytułu owej umowy pożyczki. Niestety minus jest taki, że pożyczkę należy zgłosić do US i zapłacić podatek. Na złożenie deklaracji ma się tylko 14 dni od otrzymania środków i niestety fakt, że następnie nie ulegną one zwrotowi, gdy zostanie dokonana darowizna, nie da Państwu prawa do zwrotu kwoty podatku. Można skorzystać ze zwolnienia, ale tylko gdy pożyczka będzie pochodzić od syna teściów i gdy przedłożony zostanie dowód przelania kwoty pożyczki na rachunek bankowy teściów. Jest to zatem spora niedogodność dla Państwa.

Porozumienie o nakładach na dom teściów

Inna opcja to spisanie swego rodzaju porozumienia, że Państwo ponosicie nakłady w wysokości 250 000 zł na nieruchomość teściów położoną w … oznaczoną nr księgi wieczystej nr … i że owa inwestycja zostanie dokonana w roku XXXX (warto opisać, jakie nakłady zostaną poczynione za te pieniądze), w zamian za co teściowe użyczają Państwu owej nieruchomości do zamieszkiwania. Wówczas to, gdyby doszło do Państwa wyprowadzki, a teściowie nie dokonaliby darowizny teściowe, byliby wzbogaceni kosztem Państwa. W najnowszym orzecznictwie sądowym prezentowany jest pogląd, jakoby do takiego rozliczenia stosować art. 405 i nast. Kodeksu cywilnego, czyli przepisy o tzw. bezpodstawnym wzbogaceniu.

Umowa użyczenia domu

Warto więc by spisać także umowę użyczenia i w niej precyzyjnie określić, że to Państwo płacicie za media itd. w owej nieruchomości (by nie doszło do uznania, że owe nakłady teściom się nalezą, bowiem np. płacili za opłaty, media itp.). Takie porozumienie prawnie nie ma jakiegoś doniosłego znaczenia, ale gdyby doszło do procesu sądowego czy to między teściami a Państwem, czy ich innymi dziećmi, zawsze będziecie mieć Państwo dowód na to, że poczyniliście właśnie owe nakłady i jaka była ich wartość.

Niestety brak darowizny czy dożywocia powoduje, że tylko ww. opcje zabezpieczenia (a raczej zabezpieczenia dowodów na wypadek sporu w przyszłości) wchodzą w rachubę.