Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna nieruchomości – koszty, dokumenty

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 21.10.2008

Moja matka chce mi darować nieruchomość, gdzie obecnie mieszkamy z żoną od 7 lat jako jedyni mieszkańcy. Jakie dokumenty powinniśmy przygotować dla notariusza? Jakich kosztów powinniśmy się spodziewać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna nieruchomości – koszty, dokumenty

Jak przeprowadzić umowę darowizny nieruchomości i jakie są koszty takiej umowy?

Interesują Pana kwestie związane z darowizną nieruchomości. Chciałby Pan wiedzieć, jakie dokumenty należy przygotować dla notariusza oraz jakich kosztów się spodziewać.

 

Umowa darowizny nieruchomości, aby była ważna, wymaga formy aktu notarialnego.

 

Niezbędnymi dokumentami będą dowody osobiste stron umowy, dokumenty poświadczające własność nieruchomości, która jest przedmiotem darowizny – odpis z księgi wieczystej ewentualnie, inne dokumenty poświadczające własność (np. akt własności ziemi, orzeczenia sądowe itp.), wypis z mapy ewidencji gruntów (mapka geodezyjna).

 

Odnośnie kosztów – opłaty notarialne będą uzależnione od wartości darowanej nieruchomości.

 

Maksymalne stawki taksy notarialnej określone są w § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 148, poz. 1564). Maksymalna stawka wynosi – w zależności od wartości:

  1. do 3000 zł – 100 zł,
  2. powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł,
  3. powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł,
  4. powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł,
  5. powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,
  6. powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł,
  7. powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tak jak w Pana przypadku) – nie więcej niż 7500 zł.

 

Należy pamiętać, że są to stawki maksymalne. Notariusz może stosować niższe stawki, a więc istnieje możliwość negocjacji. Każdy notariusz stosuje własne stawki. Najlepiej będzie, jeżeli przed zawarciem umowy darowizny nieruchomości skontaktuje się Pan z kilkoma notariuszami i zasięgnie informacji dotyczącej tego, jaką stawkę taksy skłonny jest pobrać notariusz w Pana przypadku.

Czy syn będzie musiał zapłacić podatek od darowizny otrzymanej od matki?

Nabycie własności mieszkania w Pana przypadku będzie zwolnione z podatku od darowizny na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizny, który wskazuje, iż zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

 

Podstawą do skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak w Pana przypadku umowa darowizny przenosząca własność mieszkania będzie zawarta w formie aktu notarialnego, dlatego nie będzie Pan musiał zgłaszać nabycia nieruchomości w urzędzie skarbowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - II =

»Podobne materiały

W jaki sposób dłużnik alimentacyjny może uniknąć opłat komorniczych?

Proszę o wyjaśnienie kwestii egzekucji komorniczej alimentów na dzieci. Jestem dłużnikiem, w jaki sposób mogę uniknąć płacenia opłat komorniczych? Czy po zapłacie zaległych alimentów i kosztów egzekucji można powrócić do sytuacji, gdy zasądzone alimenty są dobrowolnie i systematycznie płacone stałym

 

Darowizna na rzecz dziecka

Mamy pytanie dotyczące darowizny na rzecz dziecka. Chcemy darować naszemu małoletniemu dziecku lokale użytkowe. W tych lokalach prowadzimy działalność gospodarczą. Ponadto jeden z lokali obciążony jest hipoteką. Jak wyglądałaby taka darowizna od strony prawnej?  

 

Przedawnienie długu paletowego

Pracuję w firmie handlowej – w hurtowni. Towar od dostawców otrzymujemy na paletach euro, które nie są fakturowane. Większość naszych kontrahentów nie monitoruje na bieżąco stanu zadłużenia paletowego i obecnie zdarza się, że jesteśmy wzywani do zwrotu palet za bardzo długi okre

 

Mieszkanie komunalne a zakup innego domu lub mieszkania

Mam mieszkanie komunalne w Warszawie. Czy jeśli kupię w międzyczasie dom własnościowy, to mieszkanie komunalne nie będzie mi już przysługiwać? Wiem, że można mieć inny lokal, tylko że w innym mieście, ale podobno to zależy od gminy. A jak jest z Warszawą? Czy stracę swoje mieszkanie komunalne?

 

Tłumaczenie pism sądowych na język strony postępowania

Mój mąż jest cudzoziemcem, nie włada językiem polskim, mówi wyłącznie po włosku. Toczy się wobec niego sprawa o alimenty. Posiedzenia i dokumenty tłumaczone są na jego język ojczysty. Dostał teraz orzeczenie (komorniczy nakaz zapłaty), ale w języku polskim. Czy możemy złożyć na ten fakt zażalenie, d

 

Darowizna cum modo - czyli darowizna z poleceniem

Mama przeniosła na mnie własność domu na mocy darowizny cum modo. Czy moja siostra będzie miała prawo do zachowku po śmierci mamy? W umowie jest napisane, że mama ma prawo do bezpłatnego korzystania z całego domu, a nieruchomość nie ma być zaliczona na schedę spadkową.

 

Spadek dla jednego dziecka – czy testamenty rodziców wystarczą?

Rodzice wraz ze mną wykupili mieszkanie na własność (z czego ja zapłaciłam połowę kosztów), ale nie zostałam wpisana do księgo wieczystej, bo nie wiedzieliśmy wtedy, że tak można. Dostałam natomiast testamenty od rodziców – odrębne, w których przekazują mi cały spadek po nich. Mój ojciec zmarł

 

Spadek po matce - dziedziczenie spadku przez dzieci

W styczniu zmarła moja mama, nie pozostawiając testamentu. Majątek rodziców należał do nich wspólnie (po 50%). Spadkobiercami są: mąż, syn oraz ja - córka. W rodzinie żyjemy w zgodzie i zrozumieniu. Majątek po mamie chcielibyśmy przepisać na siebie, to znaczy na córkę i syna rodziców, tak by móc go

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »