Mieszkanie komunalne a zakup innego domu lub mieszkania

• Autor: Łukasz Poczyński

Mam mieszkanie komunalne w Warszawie. Czy jeśli kupię w międzyczasie dom własnościowy, to mieszkanie komunalne nie będzie mi już przysługiwać? Wiem, że można mieć inny lokal, tylko że w innym mieście, ale podobno to zależy od gminy. A jak jest z Warszawą? Czy stracę swoje mieszkanie komunalne?

Mieszkanie komunalne a zakup innego domu lub mieszkania

Zasady najmu mieszkań komunalnych

Mieszkanie komunalne jest szczególnym rodzajem lokalu mieszkalnego. Po pierwsze z uwagi na fakt, iż gmina wywiązuje się w ten sposób z ustawowego obowiązku zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych mieszkańców, a po drugie z uwagi na to, że mieszkanie komunalne gmina z reguły przyznaje osobom, które z różnych powodów nie mają możliwości zakupu mieszkania lub uzyskania prawa do spółdzielczego lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego rada gminy ustala zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Każda gmina ustala własne zasady najmu mieszkań komunalnych. Co do zasady mieszkanie komunalne przyznawane jest przez gminę osobom, które mają odpowiednio niskie dochody w przeliczeniu na członka rodziny. Jednym z warunków, który trzeba spełnić, aby otrzymać mieszkanie komunalne, jest nieposiadanie żadnego innego lokalu mieszkalnego (własnościowego lub spółdzielczego).

Mieszkanie komunalne a tytuł prawny do innego lokalu

W Warszawie sprawa ta została uregulowana w uchwale Nr XLIII/1010/2004 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 2 grudnia 2004 roku. Jednym z podstawowych warunków najmu lokalu jest (ze strony wnioskodawcy oraz jego małżonka) tytułu prawnego do innego lokalu lub budynku spełniającego warunki lokalu zamiennego.

Zgodnie z § 6 powyższej uchwały najem nie może być zawarty, jeżeli wnioskodawca, jego małżonek, osoba pozostająca faktycznie we wspólnym pożyciu lub inna osoba zgłoszona do wspólnego zamieszkiwania posiada tytuł prawny do innego lokalu, budynku mieszkalnego lub jego części i może go używać oraz jeżeli w okresie ostatnich pięciu lat przed dniem złożenia wniosku wnioskodawca, jego małżonek lub osoba pozostająca faktycznie we wspólnym pożyciu dokonali zamiany lokalu, budynku mieszkalnego lub jego części na lokal (lokale) kwalifikujący do ubiegania się o poprawę warunków zamieszkiwania z mieszkaniowego zasobu, a także, gdy osoby te zbyły pod jakimkolwiek tytułem posiadane prawo do lokalu, budynku mieszkalnego lub jego części.

Zasadniczo już sam fakt posiadania przez Panią domu uzasadni ewentualną możliwość wypowiedzenia Pani umowy najmu mieszkania komunalnego.