.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie przez komornika samochodu, który ma współwłaściciela

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 10.02.2011

Czy komornik podczas egzekucji może zająć samochód, jeśli udział własności samochodu jest przeniesiony na inną osobę? Czy udział we własności zawsze wynosi 1/2, czy można go ustalić dowolnie w umowie darowizny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 846 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne z części ułamkowej prawa własności samochodu należącej do dłużnika:

 

§ 1. „Egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika.

 

§ 2. Innym współwłaścicielom przysługuje łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana”.

 

Przy egzekucji z art. 846 komornik dokonuje zajęcia całej rzeczy, ale sprzedażą objęty jest tylko udział dłużnika (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15.07.1974 r., sygn. akt I CZ 97/74).

 

Tego typu egzekucja ma małe szanse powodzenia, gdyż bardzo trudno jest znaleźć osobę, która chciałaby kupić ułamkową część prawa własności samochodu.

 

W umowie przeniesienia ułamkowej części własności na inną osobę (np. w formie darowizny), ułamek ten można określić w sposób dowolny, np. 3/4. W przypadku braku zapisu w umowie określającego wysokość darowanego ułamka w prawie własności rzeczy zakłada się, zgodnie z art. 197 Kodeksu cywilnego, iż udziały współwłaścicieli w rzeczy są równe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus 7 =

09.08.2014

WITAM MAM AUTO JESTEM ZADŁUZONA ALE WSPOŁWŁASCICIELEM JEST BANK NATOMIAST JA MAM WIĘCEJ UDZIAŁ BO 51% JAKIA FIRMA WYKŁUPIŁA MOJ DŁOG I ZABRAŁ MI KOMORNIK AUTO .TA FIRMA NIE CHCE ODDAC MI AUTA CHCE JE SPRZEDAC ALE W DOWODZIE JEST WSPOŁ WŁASCIECIEL CZY MOGE SIE STARAC W BANKU O PRZYBLOKOWANIE AUTA?AUTO JEST W KREDYCIE BANKU DOMINET I JEST TEZ WSPOŁWŁWASCICIELEM AUTA

DELFINECZKA

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »