Zajęcie samochodu niezarejestrowanego w kraju

Mieszkam w Anglii, ale w Polsce mam długi. Planuję jednak przyjazd do kraju na urlop swoim samochodem, zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii. Czy komornik ma prawo zatrzymać ten samochód, kiedy będę wjeżdżał lub przebywał w Polsce?

Zajęcie samochodu niezarejestrowanego w kraju

Czy komornik może zająć samochód?

Komornik co do zasady nie działa samowolnie, ale w oparciu o dyspozycje wierzyciela. Jeżeli wierzyciel zleci mu poszukiwanie majątku dłużnika, to ustala samodzielnie ten majątek i egzekwuje z niego należności wierzyciela.

W przypadku samochodu stosowany jest środek egzekucyjny w postaci zajęcia ruchomości.

Fakt, że Pański samochód nie jest zarejestrowany w Polsce, nie stanowi przeszkody do jego zajęcia przez komornika, ale zajęcie przebiega w sposób określony prawem i tego komornika musi przestrzegać.

W jaki sposób komornik zajmuje ruchomości np. samochód?

Komornik może dokonać zajęcia ruchomości, ale do tego konieczny jest fizyczny kontakt komornika z tą ruchomością. Stosownie do Kodeksu postępowania cywilnego:

„Art. 845. § 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.

Art. 854. Na każdej zajętej ruchomości komornik umieści znak ujawniający na zewnątrz jej zajęcie, a jeżeli to nie jest możliwe, ujawni je w inny sposób”.

Aby dokonać zajęcia Pańskiego samochodu w Polsce, komornik musiałby:

  • wiedzieć o tym, że Pan jest właścicielem danego pojazdu,
  • namierzyć, mówiąc kolokwialnie, ten pojazd,
  • zatrzymać go i zająć,
  • spisać na tę okoliczność protokół,
  • ogłosić licytację,
  • sprzedać pojazd,
  • gdyby samochód był zarejestrowany w Polsce, to komornik mógłby złożyć w ewidencji pojazdów zastrzeżenie i miałby Pan problemy z jego zbyciem, a nabywca z przerejestrowaniem. Ale skoro jest zarejestrowany za granicą, to nie ma obaw. Takie zastrzeżenie nie powoduje jednak zajęcia samochodu.

O ile więc komornik nie wie, że ma Pan samochód, jest on obecnie w Polsce i nie zna stanu, w jakim się znajduje – nie może skutecznie dokonać zajęcia – aczkolwiek ma do tego prawo i mógłby to uczynić.

Informacja o poszukiwaniu przez komornika majątku dłużnika nie jest przekazywana do służb granicznych lub celnych. Nie stanowi więc przeszkody przyjazd z Anglii do Polski (nie ma granic, a więc i nie ma kontroli granicznych).

Gdyby zjawił się Pan u komornika swoim samochodem, to zapewne pojazd zostałby zajęty.