Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie samochodu niezarejestrowanego w kraju

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 23.01.2012

Mieszkam w Anglii, ale w Polsce mam długi. Planuję jednak przyjazd do kraju na urlop swoim samochodem, zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii. Czy komornik ma prawo zatrzymać ten samochód, kiedy będę wjeżdżał lub przebywał w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Komornik co do zasady nie działa samowolnie, ale w oparciu o dyspozycje wierzyciela. Jeżeli wierzyciel zleci mu poszukiwanie majątku dłużnika, to ustala samodzielnie ten majątek i egzekwuje z niego należności wierzyciela.

 

W przypadku samochodu stosowany jest środek egzekucyjny w postaci zajęcia ruchomości.

 

Fakt, że Pański samochód nie jest zarejestrowany w Polsce, nie stanowi przeszkody do jego zajęcia przez komornika, ale zajęcie przebiega w sposób określony prawem i tego komornika musi przestrzegać.

 

Komornik może dokonać zajęcia ruchomości, ale do tego konieczny jest fizyczny kontakt komornika z tą ruchomością. Stosownie do Kodeksu postępowania cywilnego:

 

„Art. 845. § 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.

 

Art. 854. Na każdej zajętej ruchomości komornik umieści znak ujawniający na zewnątrz jej zajęcie, a jeżeli to nie jest możliwe, ujawni je w inny sposób”.

 

Aby dokonać zajęcia Pańskiego samochodu w Polsce, komornik musiałby:

 

  • wiedzieć o tym, że Pan jest właścicielem danego pojazdu,
  • namierzyć, mówiąc kolokwialnie, ten pojazd,
  • zatrzymać go i zająć,
  • spisać na tę okoliczność protokół,
  • ogłosić licytację,
  • sprzedać pojazd,
  • gdyby samochód był zarejestrowany w Polsce, to komornik mógłby złożyć w ewidencji pojazdów zastrzeżenie i miałby Pan problemy z jego zbyciem, a nabywca z przerejestrowaniem. Ale skoro jest zarejestrowany za granicą, to nie ma obaw. Takie zastrzeżenie nie powoduje jednak zajęcia samochodu.

 

O ile więc komornik nie wie, że ma Pan samochód, jest on obecnie w Polsce i nie zna stanu, w jakim się znajduje – nie może skutecznie dokonać zajęcia – aczkolwiek ma do tego prawo i mógłby to uczynić.

 

Informacja o poszukiwaniu przez komornika majątku dłużnika nie jest przekazywana do służb granicznych lub celnych. Nie stanowi więc przeszkody przyjazd z Anglii do Polski (nie ma granic, a więc i nie ma kontroli granicznych).

 

Gdyby zjawił się Pan u komornika swoim samochodem, to zapewne pojazd zostałby zajęty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus X =

»Podobne materiały

Pozew przeciwko trzeciodłużnikowi

Mam dłużnika – pana X. Komornik, prowadząc egzekucję, zajął jego wierzytelność od pana Y. Y według dokumentów jest winien X za fakturę. Jednakże Y odmówił komornikowi zapłaty zajętej wierzytelności, twierdząc, że nie ma zobowiązań wobec X. Wezwałem pana Y do zapłaty mi lub komornikowi długu, k

 

Deportacja za niespłacone długi – czy to możliwe?

Od paru lat mieszkam za granicą – założyłem tutaj rodzinę. W międzyczasie zostałem eksmitowany z mieszkania w Polsce za długi (nie było mnie przy tym). Po jakim czasie ulegają przedawnieniu długi czynszowe (wraz z odsetkami)? Czy mogę zostać deportowany do Polski za niespłacone długi? Czy mogę

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »