Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Określenie wartości dożywotniego użytkowania

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 16.02.2015

Kilka lat temu w zamian za dożywotnią służebność mieszkania przekazałam synowi w ramach darowizny mieszkanie. Teraz on chciałby je sprzedać. Jak określić wartość dożywotniego użytkowania? Czy zapłacę od tej kwoty podatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestę obliczania wartości służebności ustanawianych na rzeczach lub prawach reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn. To właśnie ta ustawa zajmuje się żądanymi przez Panią obliczeniami, ponieważ tego typu służebności są ustanawiane najczęściej w darowiznach oraz testamentach.

 

Zgodnie z art. 13 ustawy, w brzmieniu ustalonym od dnia 1 stycznia 2007 roku, „wartość świadczeń powtarzających się przyjmuje się do podstawy opodatkowania w wysokości rocznego świadczenia pomnożonego:

 

1) w razie ustanowienia świadczeń na czas określony co do liczby lat lub ich części – przez liczbę lat lub ich części;

2) w pozostałych przypadkach, w tym w razie ustanowienia świadczeń na czas nieokreślony – przez 10 lat”.

 

Na mocy ustępu 2 tego artykułu postanowienia te stosuje się odpowiednio do obliczenia wartości prawa użytkowania i służebności. Wartość roczną świadczenia lub służebności ustala się w wysokości 4% wartości rzeczy oddanej w użytkowanie lub obciążonej służebnością. Tę regułę wprowadza art. 13 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

 

Zatem, aby obliczyć, jaką wartość powinien Pani wypłacić syn z tytułu rezygnacji ze służebności, należy najpierw ustalić wartość roczną służebności, tj. wyliczyć 4% z wartości mieszkania. Tę wartość należy pomnożyć przez 10 przy służebności na czas nieoznaczony lub przez liczbę lat, na które służebność została ustanowiona. Od kwoty należy odliczyć wartość służebności już wykorzystanej, czyli wartość roczną pomnożoną przez lata wykorzystane służebności.

 

Jak jednak wyżej wspomniałam, te przepisy obowiązują dopiero od 1 stycznia 2007 r. Do służebności ustanowionych przed tą datą, będzie miał zastosowanie art. 13 w brzmieniu sprzed zmiany. Wówczas w razie ustanowienia świadczeń na czas życia jednej osoby za podstawę opodatkowania przyjmowało się wartość prawa obliczoną według wieku osoby, z której śmiercią gaśnie zobowiązanie. Wartość ta wynosiła przy wieku:

 

  1. do lat 15 – 22-krotną wartość świadczenia rocznego,
  2. powyżej lat 15 do 25 – 21-krotną wartość świadczenia rocznego,
  3. powyżej lat 25 do 35 – 20-krotną wartość świadczenia rocznego,
  4. powyżej lat 35 do 45 – 18-krotną wartość świadczenia rocznego,
  5. powyżej lat 45 do 55 – 15-krotną wartość świadczenia rocznego,
  6. powyżej lat 55 do 65 – 11-krotną wartość świadczenia rocznego,
  7. powyżej lat 65 do 75 – 7,5-krotną wartość świadczenia rocznego,
  8. powyżej lat 75 do 80 – 5-krotną wartość świadczenia rocznego.

 

Wprawdzie przepis mówi o podstawie do opodatkowania, jednak posiłkowano się nim także w postępowaniach cywilnych przy obliczaniu „odszkodowania” z tytułu rezygnacji ze służebności. Artykuł 13 sprzed zmiany nie określał jednak, w jaki sposób ustalić świadczenie roczne, czyli wartość roczną służebności. Strony określały ją same najczęściej posiłkując się roczną wartością kosztów utrzymania mieszkania obciążonego służebnością. Jeśli w Pani sytuacji darowizna została ustanowiona przed rokiem 2007, to nie widzę przeszkód, aby przy ustalaniu wartości rocznej służebności posiłkować się aktualnym brzmieniem przepisu art. 13 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

 

Uzyskane w ramach zrzeczenia się służebności odszkodowanie podlega opodatkowaniu z tytułu uzyskania dochodu, tj. podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W tek kwestii wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z 26 października 2011 roku (sygn. akt III SA/Wa 282/11,). Sąd przyznał w wyroku rację Ministrowi Finansów, który wydał w tej sprawie interpretację indywidualną i stwierdził, że „odszkodowanie” za rezygnację ze służebności osobistej stanowi dochód osoby, która je otrzymuje. Nie jest to jednak odszkodowanie, które zostało przez ustawę o PIT zwolnione z opodatkowania. Jest to tzw. inne źródło dochodu. Uzyskana kwota winna zostać ujęta w rocznym zeznaniu PIT i ujęta w dochodach do opodatkowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus dziewięć =

»Podobne materiały

Rozwiązanie umowy dożywocia

Chcielibyśmy rozwiązać umowę dożywocia. Dożywotnik ma 58 lat, nie ma żony ani dzieci. Zapisał nam dom w zamian za opiekę, wyżywienie, ubranie itp. Niestety nadużywa alkoholu, awanturuje się, przeklina. Zostawia dom otwarty, więc boimy się, że w końcu ktoś nas okradnie. Ja i mój mą

Sprzedaż domu nabytego umową dożywocia

Nabyłem dom w wyniku umowy dożywocia. Ponieważ stosunki z dożywotnikiem znacznie się pogorszyły, chciałbym sprzedać ten dom. W ten sposób chcę odzyskać pieniądze, które musiałem wydać na utrzymanie domu i dożywotnika oraz spłatę jego zadłużenia. Poza umową dożywocia podpisałem
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »