Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poinformowanie urzędu skarbowego o pracy za granicą

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 03.03.2019

Od ponad roku pracuje w Irlandii, tu mieszkam i żyję. Mam mieszkanie w Polsce na kredyt i tam jestem zameldowana. Na razie stoi puste. Nie mam męża ani dzieci w Polsce. Tu płacę podatki, słyszałam jednak, że powinnam poinformować o tym urząd skarbowy, iż nie jestem już rezydentem w Polsce i że pracuję za granicą. Jeśli tak, to o jakie dokumenty chodzi? Czy mimo wszystko urząd będzie żądał wykazania dochodów i czy ma możliwość opodatkowania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Poinformowanie urzędu skarbowego o pracy za granicą

W zakresie polskich przepisów podatkowych kwestia rezydencji podatkowej uregulowana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 3 ustawy „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

W opisie sprawy wskazała Pani, że na stałe mieszka i pracuje w Irlandii, w Polsce ma Pani jedynie mieszkanie, które stoi puste. W świetle tego należy stwierdzić, że ani nie przebywa Pani w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, ani też nie ma Pani ośrodka interesów życiowych w RP (sam fakt posiadania mieszkania nie może zostać uznany za ośrodek interesów życiowych).

 

W konsekwencji zgodnie z polskim prawem nie jest Pani rezydentem podatkowym RP. W rezultacie z dochodów uzyskanych w pracy w Irlandii rozlicza się Pani wyłącznie przed irlandzkim urzędem skarbowym. W Polsce nie musi Pani składać żadnych zeznań podatkowych. Polski urząd skarbowy nie ma prawa opodatkować Pani irlandzkich dochodów. Podatek zapłaci Pani wyłącznie w Irlandii.

 

Co do poinformowania US o zmianie miejsca zamieszkania, to faktycznie podatnicy powinni złożyć do urzędu skarbowego informację na druku ZAP-3. Trzeba jednak podkreślić, że niezłożenie tego dokumentu w żaden sposób nie wpływa na rezydencję podatkową. Nawet jeżeli Pani nie złożyła tej informacji, nadal podlega Pani wyłącznie pod irlandzkie prawo podatkowe i jest Pani irlandzkim rezydentem podatkowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - 0 =

»Podobne materiały

Rozliczenie dochodów z Holandii

Czy jeżeli pracuję na pokładzie holenderskiego holownika, który dopycha duże statki do nabrzeża, może mieć zastosowanie art. 15 ust. 3 polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który dotyczy pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego, ale w transporcie międzynarod

Założenie spółki LLC w USA

Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega obowiązkowi podatkowemu

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała sytuacja, kie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »