Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak zmiany adresu w US

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 04.03.2019

Mieszkam i pracuję w Szwajcarii, wcześniej byłam w innym kraju, który miał umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Do tej pory nie zmieniłam adresu w US, bo nie uzyskiwałam żadnych dochodów w Polsce. Czy powinnam to była zrobić? Co mi grozi za brak zmiany adresu w US? Ostatnio kupiłam w Polsce mieszkanie i je wynajmuję. Jak teraz postąpić w kwestiach podatkowych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Brak zmiany adresu w US

W zakresie polskich przepisów podatkowych kwestia rezydencji podatkowej uregulowana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 3 ustawy „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

W opisie sprawy wskazała Pani, że na stałe mieszka i pracuje w Szwajcarii. W świetle tego należy stwierdzić, że ani nie przebywa Pani w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, ani też nie ma Pani ośrodka interesów życiowych w RP (sam fakt posiadania mieszkania nie może zostać uznany za ośrodek interesów życiowych).

 

W konsekwencji zgodnie z polskim prawem nie jest Pani rezydentem podatkowym RP. W rezultacie z dochodów uzyskanych w pracy w Szwajcarii rozlicza się Pani wyłącznie przed szwajcarskim urzędem skarbowym. W Polsce nie musi Pani składać żadnych zeznań podatkowych.

 

Co do poinformowania US o zmianie miejsca zamieszkania, to faktycznie podatnicy powinni złożyć do urzędu skarbowego informację na druku ZAP-3. Trzeba jednak podkreślić, że niezłożenie tego dokumentu w żaden sposób nie wpływa na rezydencję podatkową. Nawet jeżeli Pani nie złożyła tej informacji, nadal podlega Pani wyłącznie pod szwajcarskie prawo podatkowe i jest Pani szwajcarskim rezydentem podatkowym.

 

Teoretycznie zgodnie z art. 81 Kodeksu karnego skarbowego niedopełnienie obowiązku zgłoszenia identyfikacyjnego lub aktualizacji danych podatnika stanowi wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny. W rezultacie urząd skarbowy ma prawo nałożyć karę na podatnika, który nie zgłosił zmiany miejsca zamieszkania. W praktyce jednak urzędy skarbowe odstępują od ukarania ze względu na niewielką społeczną szkodliwość czynu (jak bowiem wskazałem, brak złożenia takiego dokumentu w żaden sposób nie wpływa na ustalenie rezydencji podatkowej).

 

Podatnik, który mimo wszystko chciałby zapobiec konsekwencjom karnym skarbowym związanym z niezłożeniem zmiany danych na ZAP-3, może skorzystać z tzw. czynnego żalu, o którym mowa w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Czynny żal to oświadczenie podatnika, że dopuścił się wykroczenia skarbowego. Razem z czynnym żalem należy złożyć zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Ważne jest to, że czynny żal jest bezskuteczny w sytuacji, gdy organ podatkowy prowadzi już czynności sprawdzające albo kontrolę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 4 =

»Podobne materiały

Podatek od emerytury za pracę w Niemczech

Otrzymuję emeryturę z trzech źródeł: emeryturę za pracę w Polsce, emeryturę za pracę w Niemczech oraz emeryturę po zmarłym mężu. Czy świadczenie z Niemiec też muszę w Polsce opodatkować?

Kredyt na osobę fizyczną a działalność gospodarcza

Prowadzę działalność gospodarczą – ośrodek szkolenia kierowców. Chcę wziąć kredyt jako osoba fizyczna na zakup samochodu, który będę wykorzystywać w firmie. Czy odsetki od tego kredytu mogę wliczyć w koszty działalności gospodarczej?

Abolicja podatkowa – Anglia

W 2004 r. wyjechałem z dziewczyną do Anglii, gdzie podjęliśmy legalną pracę. W 2004 r. nie pracowaliśmy i nie mieliśmy dochodów z innych źródeł w Polsce. Od tamtej pory do chwili obecnej przebywamy i pracujemy w Anglii. W 2005 r. za zarobione w Anglii pieniądze kupiliśmy mieszkanie w Polsce –
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »