.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Brak zmiany adresu w urzędzie skarbowym

• Autor: Marcin Sądej

Mieszkam i pracuję w Szwajcarii, wcześniej byłam w innym kraju, który miał umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Do tej pory nie zmieniłam adresu w US, bo nie uzyskiwałam żadnych dochodów w Polsce. Czy powinnam to była zrobić? Co mi grozi za brak zmiany adresu w US? Ostatnio kupiłam w Polsce mieszkanie i je wynajmuję. Jak teraz postąpić w kwestiach podatkowych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Brak zmiany adresu w urzędzie skarbowym

Fot. Fotolia

Ustalenie rezydencji podatkowej

W zakresie polskich przepisów podatkowych kwestia rezydencji podatkowej uregulowana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 3 ustawy „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

W opisie sprawy wskazała Pani, że na stałe mieszka i pracuje w Szwajcarii. W świetle tego należy stwierdzić, że ani nie przebywa Pani w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, ani też nie ma Pani ośrodka interesów życiowych w RP (sam fakt posiadania mieszkania nie może zostać uznany za ośrodek interesów życiowych).

Gdzie rozliczyć dochód uzyskany z pracy w Szwajcarii?

W konsekwencji zgodnie z polskim prawem nie jest Pani rezydentem podatkowym RP. W rezultacie z dochodów uzyskanych w pracy w Szwajcarii rozlicza się Pani wyłącznie przed szwajcarskim urzędem skarbowym. W Polsce nie musi Pani składać żadnych zeznań podatkowych.

 

Co do poinformowania US o zmianie miejsca zamieszkania, to faktycznie podatnicy powinni złożyć do urzędu skarbowego informację na druku ZAP-3. Trzeba jednak podkreślić, że niezłożenie tego dokumentu w żaden sposób nie wpływa na rezydencję podatkową. Nawet jeżeli Pani nie złożyła tej informacji, nadal podlega Pani wyłącznie pod szwajcarskie prawo podatkowe i jest Pani szwajcarskim rezydentem podatkowym.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia identyfikacyjnego

Teoretycznie zgodnie z art. 81 Kodeksu karnego skarbowego niedopełnienie obowiązku zgłoszenia identyfikacyjnego lub aktualizacji danych podatnika stanowi wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny. W rezultacie urząd skarbowy ma prawo nałożyć karę na podatnika, który nie zgłosił zmiany miejsca zamieszkania. W praktyce jednak urzędy skarbowe odstępują od ukarania ze względu na niewielką społeczną szkodliwość czynu (jak bowiem wskazałem, brak złożenia takiego dokumentu w żaden sposób nie wpływa na ustalenie rezydencji podatkowej).

 

Podatnik, który mimo wszystko chciałby zapobiec konsekwencjom karnym skarbowym związanym z niezłożeniem zmiany danych na ZAP-3, może skorzystać z tzw. czynnego żalu, o którym mowa w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Czynny żal to oświadczenie podatnika, że dopuścił się wykroczenia skarbowego. Razem z czynnym żalem należy złożyć zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Ważne jest to, że czynny żal jest bezskuteczny w sytuacji, gdy organ podatkowy prowadzi już czynności sprawdzające albo kontrolę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu