Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak zmiany adresu w US

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 04.03.2019

Mieszkam i pracuję w Szwajcarii, wcześniej byłam w innym kraju, który miał umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Do tej pory nie zmieniłam adresu w US, bo nie uzyskiwałam żadnych dochodów w Polsce. Czy powinnam to była zrobić? Co mi grozi za brak zmiany adresu w US? Ostatnio kupiłam w Polsce mieszkanie i je wynajmuję. Jak teraz postąpić w kwestiach podatkowych?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W zakresie polskich przepisów podatkowych kwestia rezydencji podatkowej uregulowana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 3 ustawy „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

W opisie sprawy wskazała Pani, że na stałe mieszka i pracuje w Szwajcarii. W świetle tego należy stwierdzić, że ani nie przebywa Pani w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, ani też nie ma Pani ośrodka interesów życiowych w RP (sam fakt posiadania mieszkania nie może zostać uznany za ośrodek interesów życiowych).

 

W konsekwencji zgodnie z polskim prawem nie jest Pani rezydentem podatkowym RP. W rezultacie z dochodów uzyskanych w pracy w Szwajcarii rozlicza się Pani wyłącznie przed szwajcarskim urzędem skarbowym. W Polsce nie musi Pani składać żadnych zeznań podatkowych.

 

Co do poinformowania US o zmianie miejsca zamieszkania, to faktycznie podatnicy powinni złożyć do urzędu skarbowego informację na druku ZAP-3. Trzeba jednak podkreślić, że niezłożenie tego dokumentu w żaden sposób nie wpływa na rezydencję podatkową. Nawet jeżeli Pani nie złożyła tej informacji, nadal podlega Pani wyłącznie pod szwajcarskie prawo podatkowe i jest Pani szwajcarskim rezydentem podatkowym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Brak zmiany adresu w US

 

Teoretycznie zgodnie z art. 81 Kodeksu karnego skarbowego niedopełnienie obowiązku zgłoszenia identyfikacyjnego lub aktualizacji danych podatnika stanowi wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny. W rezultacie urząd skarbowy ma prawo nałożyć karę na podatnika, który nie zgłosił zmiany miejsca zamieszkania. W praktyce jednak urzędy skarbowe odstępują od ukarania ze względu na niewielką społeczną szkodliwość czynu (jak bowiem wskazałem, brak złożenia takiego dokumentu w żaden sposób nie wpływa na ustalenie rezydencji podatkowej).

 

Podatnik, który mimo wszystko chciałby zapobiec konsekwencjom karnym skarbowym związanym z niezłożeniem zmiany danych na ZAP-3, może skorzystać z tzw. czynnego żalu, o którym mowa w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Czynny żal to oświadczenie podatnika, że dopuścił się wykroczenia skarbowego. Razem z czynnym żalem należy złożyć zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Ważne jest to, że czynny żal jest bezskuteczny w sytuacji, gdy organ podatkowy prowadzi już czynności sprawdzające albo kontrolę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od emerytury za pracę w Niemczech

Otrzymuję emeryturę z trzech źródeł: emeryturę za pracę w Polsce, emeryturę za pracę w Niemczech oraz emeryturę po zmarłym mężu. Czy świadczenie z Niemiec też muszę w Polsce opodatkować?

Kredyt na osobę fizyczną a działalność gospodarcza

Prowadzę działalność gospodarczą – ośrodek szkolenia kierowców. Chcę wziąć kredyt jako osoba fizyczna na zakup samochodu, który będę wykorzystywać w firmie. Czy odsetki od tego kredytu mogę wliczyć w koszty działalności gospodarczej?

Abolicja podatkowa – Anglia

W 2004 r. wyjechałem z dziewczyną do Anglii, gdzie podjęliśmy legalną pracę. W 2004 r. nie pracowaliśmy i nie mieliśmy dochodów z innych źródeł w Polsce. Od tamtej pory do chwili obecnej przebywamy i pracujemy w Anglii. W 2005 r. za zarobione w Anglii pieniądze kupiliśmy mieszkanie w Polsce – jako inwestycję na przyszłość. W 2007 r. pobraliśmy się. Od czasu wyjazdu do dnia dzisiejszego mieszkamy w Anglii. Moje pytanie jest następujące: czy musimy rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym za lata 2004–2006?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »