Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić z towarem po likwidacji sklepu?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.05.2009

Wśród kilku prowadzonych przez naszą firmę punktów handlowych był również sklep odzieżowy, który zmuszeni byliśmy zamknąć w 2007 r. Jednak towary nadal zalęgają w naszym magazynie. Nie zostały zrobione do dzisiaj odpisy aktualizacyjne ani remanent likwidacyjny. Dzisiaj pojawił się klient, który chciałby od nas odkupić te towary po cenie niższej od naszych cen zakupu. Czy będziemy musieli oddać do urzędu skarbowego VAT od różnicy podatku VAT naliczonego przy zakupie a tym uzyskanym przy sprzedaży? Co zrobić z towarem po likwidacji sklepu

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pyta Pan, co zrobić z towarem po likwidacji sklepu. Jak słusznie zauważa Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego (sygn. IA-415/57/2006): „w pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie handlu, przecena towarów jest zjawiskiem powszechnie spotykanym. Przepisy podatkowe nie ograniczają podatników w zakresie stosowanych cen. Powody obniżki cen są różne np. koniec sezonu, uszkodzenia towaru, zbliżający się termin upływu ważności, utrata wartości rynkowej”.

 

Zakładając przykładowo zakup koszulki za 100 zł plus 22% VAT, czyli 22 zł, razem 122 zł, to jej sprzedaż po likwidacji sklepu za 50 zł plus 22% VAT czyli 11 zł, razem 61 złotych powoduje powstanie różnicy w podatku VAT w wysokości 11 złotych. Różnica ta nie podlega „zwrotowi”, gdyż jest konsekwencją innej wartości rynkowej towaru.

 

W praktyce sklepy odzieżowe sporządzają na wypadek kontroli protokoły przeceny, które – poza danymi firmy, datą, podpisami osób sporządzających – zawierają:

 

  • dokładne określenie towaru, który podlega przecenie,
  • cenę zakupu i cenę, na którą przecenia się towar, oraz
  • najważniejszy element – powód uzasadniający dokonanie przeceny.

 

Jako powód na ogół podaje się brak zainteresowania klientów i sezonowość kolekcji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Likwidacja działalności gospodarczej a zwolnienie pracownika korzystającego z ochrony

Prowadzę mikrofirmę, w której zatrudniony jest jeden pracownik. Planuję likwidację i jednoczesne zwolnienie tego pracownika. Czy w takiej sytuacji nie stosuje się przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem i mogę rozwiązać umowę o pracę z osobą w wieku przedemerytalnym? Czy to samo dotyczy rozwiązania umowy z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim (z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia)? Jak należy postąpić, jeśli zamierzam kontynuować działalność w spółce dwóch współwłaścicieli?

Procedury likwidacji działalności gospodarczej

Od 2003 r. mąż prowadzi działalność gospodarczą. Jednak przez ostatnie dwa lata zaczął zaniedbywać swoje obowiązki i nadużywać alkoholu. Obawiam się poważnych konsekwencji w razie kontroli urzędu skarbowego. Martwię się także o przyszłość naszych dzieci. Czy likwidacja firmy uchroni nas przed ewentualnymi kłopotami? Czy wystąpienie o rozdzielność majątkową, bez rozwodu, zabezpieczy finansowo mnie i dzieci? Czy zakładając własną działalność gospodarczą mogę przejąć firmę w drodze podziału majątku? Czy na decyzję o rozdzielności majątkowej może mieć wpływ fakt, że mąż postanowił się leczyć z uzależnienia od alkoholu? Jakie procedury obowiązują przy likwidacji działalności gospodarczej?

Samochód z kratką po likwidacji firmy

Likwiduję moją firmę. W jej skład wchodzi samochód z kratką, który chciałbym zatrzymać dla siebie. Zakupiłem go w roku 2001, wpisałem do ewidencji środków trwałych; jest całkowicie zamortyzowany. Czy mogę uniknąć płacenia podatku VAT? Jeśli nie – co zrobić, by był jak najniższy?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »