Co zrobić z towarem po likwidacji sklepu?

• Autor: Aleksander Słysz

Wśród kilku prowadzonych przez naszą firmę punktów handlowych był również sklep odzieżowy, który zmuszeni byliśmy zamknąć w 2007 r. Jednak towary nadal zalęgają w naszym magazynie. Nie zostały zrobione do dzisiaj odpisy aktualizacyjne ani remanent likwidacyjny. Dzisiaj pojawił się klient, który chciałby od nas odkupić te towary po cenie niższej od naszych cen zakupu. Czy będziemy musieli oddać do urzędu skarbowego VAT od różnicy podatku VAT naliczonego przy zakupie a tym uzyskanym przy sprzedaży? Co zrobić z towarem po likwidacji sklepu

Co zrobić z towarem po likwidacji sklepu?

Sprzedaż towaru po likwidacji sklepu za cenę niższą od zakupu tego towaru

Pyta Pan, co zrobić z towarem po likwidacji sklepu. Jak słusznie zauważa Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego (sygn. IA-415/57/2006): „w pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie handlu, przecena towarów jest zjawiskiem powszechnie spotykanym. Przepisy podatkowe nie ograniczają podatników w zakresie stosowanych cen. Powody obniżki cen są różne np. koniec sezonu, uszkodzenia towaru, zbliżający się termin upływu ważności, utrata wartości rynkowej”.

Zakładając przykładowo zakup koszulki za 100 zł plus 22% VAT, czyli 22 zł, razem 122 zł, to jej sprzedaż po likwidacji sklepu za 50 zł plus 22% VAT czyli 11 zł, razem 61 złotych powoduje powstanie różnicy w podatku VAT w wysokości 11 złotych. Różnica ta nie podlega „zwrotowi”, gdyż jest konsekwencją innej wartości rynkowej towaru.

Sporządzenie protokołu przeceny w sklepie odzieżowym

W praktyce sklepy odzieżowe sporządzają na wypadek kontroli protokoły przeceny, które – poza danymi firmy, datą, podpisami osób sporządzających – zawierają:

  • dokładne określenie towaru, który podlega przecenie,
  • cenę zakupu i cenę, na którą przecenia się towar, oraz
  • najważniejszy element – powód uzasadniający dokonanie przeceny.

Jako powód na ogół podaje się brak zainteresowania klientów i sezonowość kolekcji.