.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak dowiedzieć się czy przeprowadzono postępowanie spadkowe po zmarłym?

• Opublikowano: 01-01-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Sprawa dotyczy informacji hak dowiedzieć się czy wszczęto postępowanie spadkowe po zmarłym? Przed 5 miesiącami zmarł brat mojej mamy, który posiadał ze spadku po swoim ojcu (moim dziadku) 12% udziału w mieszkaniu, w którym mieszka moja babcia, będąca właścicielką 75% udziałów. Zmarły miał troje dzieci, w tym jedno pełnoletnie. Problem polega na tym, że od lat rodzina zmarłego nie utrzymuje z babcią żadnych kontaktów i ona z pewnością nie chciałaby z nimi mieszkać. Zatem jak tę sytuację rozwiązać? Czy można w jakiś sposób dowiedzieć się, czy spadkobiercy zmarłego przeprowadzili postępowanie spadkowe i przyjęli po nim spadek? Jeśli tak, to co możemy zrobić, aby mieszkanie pozostało w rękach babci? Czy możemy ich spłacić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak dowiedzieć się czy przeprowadzono postępowanie spadkowe po zmarłym?

Zgodnie z treścią art. 931 Kodeksu cywilnego (K.c.):

 

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.”

 

W świetle tego przepisu wskazuję, że jeżeli spadkodawca, a więc brat mamy, posiadał żonę i dzieci, albo same dzieci, to oni w całości dziedziczą z mocy ustawy. Mogła się zdarzyć także sytuacja, iż zmarły pozostawił testament, jednak tego Pani nie wie.

 

Jak uzyskać informację o toczącym się postępowaniu spadkowym?

Co do zasady, mogą Państwo dowiedzieć się, czy doszło do postępowania spadkowego, bezpośrednio od spadkobierców. Jeżeli jednak nie utrzymają Państwo z nimi kontaktu, mogą Państwo dowiedzieć się w sądzie miejsca zamieszkania zmarłego, czy doszło do postępowania spadkowego lub czy został zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Sąd powinien udzielić Państwu takich informacji.

 

W dalszej części podnoszę, iż naturalnym jest, iż do masy spadkowej po zmarłym weszło 12% udziału w spornej nieruchomości.

 

Jeżeli doszło do nabycia spadku po zmarłym wujku, następnym etapem postępowania jest dział spadku.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dział spadku w sądzie lub u notariusza

Sądowy dział spadku wchodzi w rachubę w szczególności wtedy, gdy spadkobiercy nie dokonali działu umownego oraz nie sporządzili zapisu na sąd polubowny, gdy – stosownie do art. 1045 K.c. – nastąpiło uchylenie się od skutków prawnych umowy o dział spadku (por. uchwała SN z 06.03.1967 r., III CZP 7/67, OSNCP 1967, Nr 10, poz. 171) albo umowa o dział spadku okazała się bezwzględnie nieważna (art. 58 K.c.). W przypadku gdy działem spadku objęto tylko jego część, osoby zainteresowane mogą żądać dokonania działu pozostałej części spadku (uchwała SN z 28.08.1986 r., III CZP 47/86, OSNCP 1987, Nr 8, poz. 114).

 

Jeżeli Pani babcia jest współwłaścicielem nieruchomości, której udział będzie podlegać działowi, powinna być zawiadomiona o toczącym się postępowaniu działowym.

 

Spadkobiercy po dokonaniu postępowania o nabycie spadku, mogą jak najbardziej dokonać przeniesienia własności na babcię – czy to za stosowną opłatą, czy też bez. Proszę jednak pamiętać, iż nie odbędzie się to w postępowaniu spadkowym, albowiem nie podlegają rozpoznaniu w postępowaniu o dział spadku spory o rzeczy, zgłoszone przez spadkobierców, co do których roszczą sobie prawa osoby trzecie. Praw swych przeciwko spadkobiercom mogą te osoby dochodzić w odrębnym procesie. Mogą także Państwo w przypadku porozumienia sporządzić umowę przed notariuszem – zależne jest to od Państwa woli.

 

Zainicjowanie postępowania spadkowego przez osobę mającą w tym interes prawny

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się o etapie obecnego postępowania, wystarczy udać się do sądu ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego i zapytać, czy toczy się postępowanie w zakresie nabycia spadku lub czy został zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. To bowiem jest niezbędne to rozporządzania udziałem przez spadkobiercą. Jeżeli nie zostały wszczęte żadne postępowania, babcia może rozpocząć je z własnej inicjatywy, albowiem na podstawie art. 1025 K.c. posiada interes prawny w tym zakresie.

 

Czy zostały poczynione jakieś kroki, mogą także Państwo zobaczyć w księdze wieczystej nieruchomości dostępnej online – istotne jest czy doszło do zmiany współwłaścicieli.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu