Tworzenie i sprzedaż eBooków - VAT, kod PKWiU

• Opublikowano: 07-07-2023 • Autor: Adam Nowak

Zamierzam sprzedawać eBooki. Jaki jest kod PKWiU przy sprzedaży eBooków, które ja sam tworzę od zera? Wiem, że kwalifikują się jako działalność wytwórcza, ale nie mogę nic znaleźć. Jak rozumiem stawka podatku VAT wynosi 5%, ale nie wiem, jaki kod PKWiU określić na fakturze.

Tworzenie i sprzedaż eBooków - VAT, kod PKWiU

Dostarczanie publikacji drogą elektroniczną – stawka podatek VAT

Stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy o VAT – dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. W poz. 24 załącznika nr 10 wymieniono:

„Bez względu na PKWiU –- Dostarczanie drogą elektroniczną publikacji objętych poz. 19, z wyłączeniem:

– publikacji, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki,

– czasopism regionalnych lub lokalnych”.

Zasadniczo zatem stawka 5% VAT przysługuje dla usługi związanych z książkami w wersji online bez względu na PKWiU.

Pismo z dnia 1.12.2022 r., wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-2.440.103.2022.6.EZ, WIS USŁUGA – udostępnianie drogą elektroniczną 15 książek (za pośrednictwem platformy internetowej wnioskodawcy) – stawka 5% VAT, www.kis.gov.pl:

„W konsekwencji należy stwierdzić, że w świetle celu art. 98 ust. 2 zmienionej dyrektywy 2006/112 w związku z pkt 6 załącznika III do tej dyrektywy dostawa książek cyfrowych na wszystkich nośnikach fizycznych, z jednej strony, oraz dostawa książek cyfrowych drogą elektroniczną, z drugiej strony, stanowią sytuacje podobne” (pkt 49).

W związku z powyższym należy stwierdzić, że usługa udostępniania drogą elektroniczną 15 książek (wskazanych w uzupełnieniu sprawy) na okres (...), podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 5%, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy w zw. z poz. 19 oraz poz. 24 załącznika nr 10 do ustawy.”

PKWiU Książki on-line

Jeżeli chodzi natomiast o to, jakie może być w tym przypadki PKWiU, to zgodnie z uwagami do działu 58 PKWiU:

„USŁUGI WYDAWNICZE obejmujące nabywanie praw autorskich do treści publikacji oraz udostępnianie tej treści ogółowi społeczeństwa poprzez wydawanie i rozpowszechnianie jej w różnych formach, tj. drukiem, w formie elektronicznej lub dźwiękowej, przez Internet, jako wyroby multimedialne, takie jak: słowniki, leksykony, encyklopedie na CD-ROM, z wyłączeniem wydawania filmów.”

PKWiU 58.11.30.0 Książki on-line:

Grupowanie to obejmuje książki on-line, włączając podręczniki szkolne, publikacje kartograficzne, takie jak: atlasy i inne książki z mapami i planami, słowniki i encyklopedie.