Mamy 7404 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Różnice w nazwach towarów na fakturach zakupu i sprzedaży

Autor: Artur Bubrowiecki • Opublikowane: 23.07.2010

Prowadzę działalność gospodarczą. Towary kupuję u różnych dostawców, później sprzedaję je moim klientom. Nieznacznie zmieniałem oznaczenia z faktur zakupowych na fakturach sprzedażowych (niewielka zmiana nazwy towaru, oznaczenia serii itp.). Obecnie mam problem z jednym klientem, który od dawna kupuje ode mnie towary – żąda korekty faktur. Co może mi grozić za te różnice w nazwach? Czy nie wolno mi było dokonywać takich zmian?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Z treści pytania rozumiem, iż nabywał Pan towary handlowe w celach ich dalszej odsprzedaży, jednak nie dopilnował Pan, aby treść faktury sprzedażowej wiernie odpowiadała zakupom, jakich Pan dokonał.

 

Generalnie z treści przepisów obowiązującego prawa wynika, że faktura powinna zawierać m.in. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Ustawodawca nie określił natomiast, jak bardzo precyzyjna powinna być ta nazwa. Orzecznictwo sądów administracyjnych podkreśla, iż ewidencja VAT powinna być na tyle szczegółowa, żeby była użyteczna dla określenia stawek oraz dla kontroli. Jak podkreślił NSA, nazwy towarów należy zindywidualizować, tak aby nie było problemów z ich rozróżnieniem i przyporządkowaniem stawek VAT (sygn. akt I FSK 754/07). W świetle tego orzeczenia z pewnością nazewnictwo zakupionego, konkretnego towaru z jednostkowym oznaczeniem odbiega od nazewnictwa tego samego towaru, jaki Pan sprzedał. Tego rodzaju błąd generalnie powinien być naprawiony poprzez wystawienie faktury lub noty korygującej, niemniej jednak nie powinien on rzutować moim zdaniem na konsekwencje w zakresie podatku VAT po Pana stronie oraz prawa do odliczeń podatku VAT przez kupującego.

 

Co więcej, spotkać się można również z poglądem, iż skoro ustawodawca nie posługuje się w akcie prawnym – rozporządzeniu o fakturach – pojęciem nazwy jednostkowej, to nie można uzupełniać ustawodawcy poprzez wybieranie z wielu znaczeń określenia „nazwa” tego, do którego nie odnosi się przepis prawa. Zdaniem Sądu, skoro przepis prawa posługuje się określeniem „nazwa towaru”, to nie można uznać, iż jest to samo co nazwa jednostkowa towaru. Z przepisów ustawy nie wynika, aby źródłem stosowania nazw towarów była Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (sygn. akt III SA/Wa2772/06).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Biorąc pod uwagę orzecznictwo, nie ma ścisłego obowiązku bardzo precyzyjnego określania nazw towarów na fakturze. Obowiązek ten należy realizować do tego stopnia, aby możliwe było ustalenie stawki podatku VAT oraz skontrolowanie wywiązywania się przez podatników z obowiązków podatkowych. Moim zdaniem w przypadku odsprzedaży towaru powinien był Pan bezwzględnie opisać towar w taki sposób, w jaki był on opisany na fakturze sprzedaży.

 

Generalnie jednak również odbiorca towaru powinien był wystawić notę korygującą Panu, ze wskazaniem treści korygowanej, jeżeli stwierdził, że jest to błędne oznaczenie. Jak rozumiem, wysyłał Pan towar odpowiadający zamówieniom odbiorcy, a ten zaś nigdy nie reklamował, iż na fakturze widnieją błędne oznaczenia towaru. Towar zatem odpowiadał jego wymaganiom.

 

Trudno natomiast wskazać, w jaki sposób obecnie wytłumaczyć organom ścigania owe błędy na fakturze, skoro faktur jest bardzo dużo. Jeżeli wystawiał Pan faktury w programie komputerowym, mógłby Pan teoretycznie wskazać na błędy w oprogramowaniu, ale raczej trudno będzie wykazać, iż nie zauważył Pan tych błędów do tej pory.

 

Moim zdaniem powinien Pan skontaktować się zarówno ze swoimi kontrahentami, którzy przy dobrej woli przedstawią Panu rejestr obrotów z Pańską firmą (albo z biurem rachunkowym, jeśli prowadzi Pana księgowość), jak i z odbiorcą, który być może posiada zamówienia od Pana. Wówczas skorygowanie błędów w drodze faktur korygujących będzie w znacznej części możliwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + 5 =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nazwy stanowisk

Dostałam pracę w polskiej placówce szwedzkiej firmy (do tej pory pracowałam w głównej siedzibie na stanowisku general manager – dyrektora generalnego). Teraz firma zmienia nazwy stanowisk: zastępuje tytuł general manager tytułem commercial manager. Jednak zakres moich obowiązków się nie zmienia. Czy mogę więc posługiwać się w Polsce tytułem dyrektora handlowego i wykonywać obowiązki dyrektora generalnego?

Kiedy inwestycja staje się kosztem?

Prowadzę działalność handlową, ale w kodach PKD mam również uwzględnione inwestycje na własny rachunek (64.99.Z). Chciałbym zainwestować w surowce takie jak złoto, srebro. Założenie jest, by taka inwestycja przyniosła zysk w dłuższym horyzoncie czasowym. Z uwagi, że ma to być okres dłuższy niż rok, a zakupy kruszców odbywać się mają cyklicznie, chciałem spytać o moment, w którym taki zakup będzie kosztem. Gdy kupuję towar z zamiarem szybkiej, regularnej odsprzedaży, kwestia jest dość czytelna. Na koniec roku jednak po sporządzeniu inwentaryzacji towar pozostały na moim magazynie przestaje chwilowo być kosztem i staje się nim ponownie na początku kolejnego roku podatkowego. Właśnie ten moment mnie zastanawia, bo gdyby potraktować zakup wspomnianych już kruszców w ten sam sposób, co materiał stricte handlowy, to rozumiem, że ów zakup będzie moim kosztem dopiero w momencie odsprzedaży? Czy istnieje jakiś zapis, patent, który umożliwia wcześniejsze zaliczenie do kosztów takich zakupów? Dodam, że mam zamiar kupować kruszce fizycznie w postaci monet, sztabek. Zakup będzie dokumentowany fakturą, wystawioną przez sprzedawcę, którego działalność jest zarejestrowana w Polsce. Nie przewiduję importu. Będę przechowywał prawdopodobnie kruszec w sobie znanym miejscu, tj. jakiejś skrytce.

Czy przysługuje mi ulga na dziecko?

Jak przedstawia się sytuacja ulgi na dziecko w przypadku gdy mąż cudzoziemiec mieszka i pracuje poza UE. Z podatku rozliczam się sama. Czy przysługuje mi ulga na dziecko? Czy sumują się nasze dochody w tym przypadku?

Nagrody rzeczowe dla zawodowego fotografa

W ostatnim czasie otrzymałam nagrody rzeczowe w konkursie fotograficznym organizowanym w USA, wartość nagród przekracza kwotę 2000 USD. W konkursie występowałam jako osoba fizyczna. Jako że usługi fotograficzne są częścią mojej działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza), to czy muszę wykazywać te nagrody jako przychód? Czy mam zapłacić w Polsce podatek, chociaż mam informację, że cło i podatki zapłacił eksporter?

Odprowadzenie podatku za nagrodę w konkursie międzynarodowym

Organizujemy konkursy graficzne poprzez platformę internetową w imieniu klientów, którzy mają swoją działalność poza granicami RP. W konkursach mogą brać udział graficy z całego świata. My jesteśmy spółką zarejestrowaną w Polsce. Jak wygląda kwestia odprowadzenia podatku za nagrodę w konkursie międzynarodowym? Czy odprowadza ją sponsor nagrody, my, czy grafik? W UE będzie to 10%, a jak reszta świata?

Nauka pływania dzieci i młodzieży szkolnej a kasa fiskalna

Chcę wynajmować od szkoły basen i prowadzić naukę pływania dla dzieci i młodzieży. Kursy pływania będę prowadził osobiście. Czy otwierając działalność będę musiał od razu ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej (naukę pływania klasyfikuje się chyba do usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych PKWiU 85.51.10.0), czy jednak będę mógł skorzystać ze zwolnienia do limitu obrotów 20 000 zł sprzedaży w ciągu roku?

Udokumentowanie dochodów przy budowie domu

Moja siostra buduje dom z własnych środków. Ma wieloletnie oszczędności, ale zarobki wykazywane w jej rodzinie są mniejsze. I tu pojawia się problem (chodzi o zabezpieczenie się przed urzędem skarbowym) i w związku z tym mam kilka pytań. Czy mogę siostrze przekazać pieniądze lub zakupić materiały budowlane na poczet budowy? Czy rodzice mogą dać córce pieniądze?

Kontynuowanie działalności ojca który uległ wypadkowi

W wyniku poważnego wypadku właściciel firmy (osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) znalazła się w ciężkim stanie w szpitalu, kontakt z nim jest bardzo ograniczony i ma słabe rokowania na poprawę. Jako jego syn, a także na chwilę obecną pracownik firmy, chciałbym kontynuować działalność ojca. Jak powinienem przeprowadzić zmianę właściciela w firmie?

Pozyskiwanie książek do antykwariatu internetowego

W tym miesiącu otworzyłam antykwariat internetowy. Podatki płace na ryczałcie bez VAT-u. Chcę pozyskiwać z dwóch źródeł – mają być kupowane od osób prywatnych, a część chcę pozyskiwać w wyniku akcji „niepotrzebna książka”. Czyli w skrócie będę otrzymywała niepotrzebne książki za darmo bez jakikolwiek umowy kupna–sprzedaży. Co należy zrobić. aby wszytko było prawnie w porządku?

Podatek w ramach działu spadku

Moja żona wraz ze swoim bratem odziedziczyła po zmarłej mamie mieszkanie. Odbyła się rozprawa sądowa w sprawie przyjęcia spadku i podziału po 50%. Brat zamieszkał w tym mieszkaniu i chce spłacić żonę. Nie minęło jednak 5 lat od nabycia spadku i w urzędzie skarbowym poinformowano nas, że będzie to sprzedaż mieszkania i będzie się należał podatek dochodowy. Natomiast z różnych publikacji w internecie dowiedzieliśmy się, że w ramach działu spadku taki podatek się nie należy. Proszę o pomoc w tej sprawie.

wizytówka Szukamy prawników »