Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Różnice w nazwach towarów na fakturach zakupu i sprzedaży

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 23.07.2010

Prowadzę działalność gospodarczą. Towary kupuję u różnych dostawców, później sprzedaję je moim klientom. Nieznacznie zmieniałem oznaczenia z faktur zakupowych na fakturach sprzedażowych (niewielka zmiana nazwy towaru, oznaczenia serii itp.). Obecnie mam problem z jednym klientem, który od dawna kupuje ode mnie towary – żąda korekty faktur. Co może mi grozić za te różnice w nazwach? Czy nie wolno mi było dokonywać takich zmian?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z treści pytania rozumiem, iż nabywał Pan towary handlowe w celach ich dalszej odsprzedaży, jednak nie dopilnował Pan, aby treść faktury sprzedażowej wiernie odpowiadała zakupom, jakich Pan dokonał.

 

Generalnie z treści przepisów obowiązującego prawa wynika, że faktura powinna zawierać m.in. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Ustawodawca nie określił natomiast, jak bardzo precyzyjna powinna być ta nazwa. Orzecznictwo sądów administracyjnych podkreśla, iż ewidencja VAT powinna być na tyle szczegółowa, żeby była użyteczna dla określenia stawek oraz dla kontroli. Jak podkreślił NSA, nazwy towarów należy zindywidualizować, tak aby nie było problemów z ich rozróżnieniem i przyporządkowaniem stawek VAT (sygn. akt I FSK 754/07). W świetle tego orzeczenia z pewnością nazewnictwo zakupionego, konkretnego towaru z jednostkowym oznaczeniem odbiega od nazewnictwa tego samego towaru, jaki Pan sprzedał. Tego rodzaju błąd generalnie powinien być naprawiony poprzez wystawienie faktury lub noty korygującej, niemniej jednak nie powinien on rzutować moim zdaniem na konsekwencje w zakresie podatku VAT po Pana stronie oraz prawa do odliczeń podatku VAT przez kupującego.

 

Co więcej, spotkać się można również z poglądem, iż skoro ustawodawca nie posługuje się w akcie prawnym – rozporządzeniu o fakturach – pojęciem nazwy jednostkowej, to nie można uzupełniać ustawodawcy poprzez wybieranie z wielu znaczeń określenia „nazwa” tego, do którego nie odnosi się przepis prawa. Zdaniem Sądu, skoro przepis prawa posługuje się określeniem „nazwa towaru”, to nie można uznać, iż jest to samo co nazwa jednostkowa towaru. Z przepisów ustawy nie wynika, aby źródłem stosowania nazw towarów była Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (sygn. akt III SA/Wa2772/06).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Biorąc pod uwagę orzecznictwo, nie ma ścisłego obowiązku bardzo precyzyjnego określania nazw towarów na fakturze. Obowiązek ten należy realizować do tego stopnia, aby możliwe było ustalenie stawki podatku VAT oraz skontrolowanie wywiązywania się przez podatników z obowiązków podatkowych. Moim zdaniem w przypadku odsprzedaży towaru powinien był Pan bezwzględnie opisać towar w taki sposób, w jaki był on opisany na fakturze sprzedaży.

 

Generalnie jednak również odbiorca towaru powinien był wystawić notę korygującą Panu, ze wskazaniem treści korygowanej, jeżeli stwierdził, że jest to błędne oznaczenie. Jak rozumiem, wysyłał Pan towar odpowiadający zamówieniom odbiorcy, a ten zaś nigdy nie reklamował, iż na fakturze widnieją błędne oznaczenia towaru. Towar zatem odpowiadał jego wymaganiom.

 

Trudno natomiast wskazać, w jaki sposób obecnie wytłumaczyć organom ścigania owe błędy na fakturze, skoro faktur jest bardzo dużo. Jeżeli wystawiał Pan faktury w programie komputerowym, mógłby Pan teoretycznie wskazać na błędy w oprogramowaniu, ale raczej trudno będzie wykazać, iż nie zauważył Pan tych błędów do tej pory.

 

Moim zdaniem powinien Pan skontaktować się zarówno ze swoimi kontrahentami, którzy przy dobrej woli przedstawią Panu rejestr obrotów z Pańską firmą (albo z biurem rachunkowym, jeśli prowadzi Pana księgowość), jak i z odbiorcą, który być może posiada zamówienia od Pana. Wówczas skorygowanie błędów w drodze faktur korygujących będzie w znacznej części możliwe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nazwy stanowisk

Dostałam pracę w polskiej placówce szwedzkiej firmy (do tej pory pracowałam w głównej siedzibie na stanowisku general manager – dyrektora generalnego). Teraz firma zmienia nazwy stanowisk: zastępuje tytuł general manager tytułem commercial manager. Jednak zakres moich obowiązków się nie zmienia. Czy mogę więc posługiwać się w Polsce tytułem dyrektora handlowego i wykonywać obowiązki dyrektora generalnego?

Kiedy inwestycja staje się kosztem?

Prowadzę działalność handlową, ale w kodach PKD mam również uwzględnione inwestycje na własny rachunek (64.99.Z). Chciałbym zainwestować w surowce takie jak złoto, srebro. Założenie jest, by taka inwestycja przyniosła zysk w dłuższym horyzoncie czasowym. Z uwagi, że ma to być okres dłuższy niż rok, a zakupy kruszców odbywać się mają cyklicznie, chciałem spytać o moment, w którym taki zakup będzie kosztem. Gdy kupuję towar z zamiarem szybkiej, regularnej odsprzedaży, kwestia jest dość czytelna. Na koniec roku jednak po sporządzeniu inwentaryzacji towar pozostały na moim magazynie przestaje chwilowo być kosztem i staje się nim ponownie na początku kolejnego roku podatkowego. Właśnie ten moment mnie zastanawia, bo gdyby potraktować zakup wspomnianych już kruszców w ten sam sposób, co materiał stricte handlowy, to rozumiem, że ów zakup będzie moim kosztem dopiero w momencie odsprzedaży? Czy istnieje jakiś zapis, patent, który umożliwia wcześniejsze zaliczenie do kosztów takich zakupów? Dodam, że mam zamiar kupować kruszce fizycznie w postaci monet, sztabek. Zakup będzie dokumentowany fakturą, wystawioną przez sprzedawcę, którego działalność jest zarejestrowana w Polsce. Nie przewiduję importu. Będę przechowywał prawdopodobnie kruszec w sobie znanym miejscu, tj. jakiejś skrytce.

Czy przysługuje mi ulga na dziecko?

Jak przedstawia się sytuacja ulgi na dziecko w przypadku gdy mąż cudzoziemiec mieszka i pracuje poza UE. Z podatku rozliczam się sama. Czy przysługuje mi ulga na dziecko? Czy sumują się nasze dochody w tym przypadku?

Nagrody rzeczowe dla zawodowego fotografa

W ostatnim czasie otrzymałam nagrody rzeczowe w konkursie fotograficznym organizowanym w USA, wartość nagród przekracza kwotę 2000 USD. W konkursie występowałam jako osoba fizyczna. Jako że usługi fotograficzne są częścią mojej działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza), to czy muszę wykazywać te nagrody jako przychód? Czy mam zapłacić w Polsce podatek, chociaż mam informację, że cło i podatki zapłacił eksporter?

Odprowadzenie podatku za nagrodę w konkursie międzynarodowym

Organizujemy konkursy graficzne poprzez platformę internetową w imieniu klientów, którzy mają swoją działalność poza granicami RP. W konkursach mogą brać udział graficy z całego świata. My jesteśmy spółką zarejestrowaną w Polsce. Jak wygląda kwestia odprowadzenia podatku za nagrodę w konkursie międzynarodowym? Czy odprowadza ją sponsor nagrody, my, czy grafik? W UE będzie to 10%, a jak reszta świata?

Nauka pływania dzieci i młodzieży szkolnej a kasa fiskalna

Chcę wynajmować od szkoły basen i prowadzić naukę pływania dla dzieci i młodzieży. Kursy pływania będę prowadził osobiście. Czy otwierając działalność będę musiał od razu ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej (naukę pływania klasyfikuje się chyba do usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych PKWiU 85.51.10.0), czy jednak będę mógł skorzystać ze zwolnienia do limitu obrotów 20 000 zł sprzedaży w ciągu roku?

Udokumentowanie dochodów przy budowie domu

Moja siostra buduje dom z własnych środków. Ma wieloletnie oszczędności, ale zarobki wykazywane w jej rodzinie są mniejsze. I tu pojawia się problem (chodzi o zabezpieczenie się przed urzędem skarbowym) i w związku z tym mam kilka pytań. Czy mogę siostrze przekazać pieniądze lub zakupić materiały budowlane na poczet budowy? Czy rodzice mogą dać córce pieniądze?

Kontynuowanie działalności ojca który uległ wypadkowi

W wyniku poważnego wypadku właściciel firmy (osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) znalazła się w ciężkim stanie w szpitalu, kontakt z nim jest bardzo ograniczony i ma słabe rokowania na poprawę. Jako jego syn, a także na chwilę obecną pracownik firmy, chciałbym kontynuować działalność ojca. Jak powinienem przeprowadzić zmianę właściciela w firmie?

Pozyskiwanie książek do antykwariatu internetowego

W tym miesiącu otworzyłam antykwariat internetowy. Podatki płace na ryczałcie bez VAT-u. Chcę pozyskiwać z dwóch źródeł – mają być kupowane od osób prywatnych, a część chcę pozyskiwać w wyniku akcji „niepotrzebna książka”. Czyli w skrócie będę otrzymywała niepotrzebne książki za darmo bez jakikolwiek umowy kupna–sprzedaży. Co należy zrobić. aby wszytko było prawnie w porządku?

Podatek w ramach działu spadku

Moja żona wraz ze swoim bratem odziedziczyła po zmarłej mamie mieszkanie. Odbyła się rozprawa sądowa w sprawie przyjęcia spadku i podziału po 50%. Brat zamieszkał w tym mieszkaniu i chce spłacić żonę. Nie minęło jednak 5 lat od nabycia spadku i w urzędzie skarbowym poinformowano nas, że będzie to sprzedaż mieszkania i będzie się należał podatek dochodowy. Natomiast z różnych publikacji w internecie dowiedzieliśmy się, że w ramach działu spadku taki podatek się nie należy. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Opodatkowanie kwot na fundusz remontowy

Czy w 2014 r. prawidłowym działaniem było dodawanie do podstawy opodatkowania podatkiem CIT kwoty na fundusz remontowy utworzony od lokali mieszkalnych oraz usługowych w spółdzielni mieszkaniowej?

Umowa bezpłatnego użyczenia samochodu

W zeszłym roku nasza firma podpisała umowę leasingową na samochód. Do tej pory koszty leasingu i paliwa są rozliczne w firmie przez księgowego zgodnie ze sztuką. Teraz chcę oddać ten samochód do użytku mojemu bratu, który nie jest zatrudniony w firmie. Czy mogę z nim podpisać umowę bezpłatnego użyczenia samochodu, a faktury i koszty od określonego dnia nie księgować jako kosztów w firmie?

Kontrowersje wokół ustalania wysokości podatku akcyzowego za samochód sprowadzony z UE – orzecznictwo

Prowadzę działalność gospodarczą. W ubiegłym roku kupiłem za granicą w drodze przetargu 12 używanych samochodów. Każda moja transakcja jest udokumentowana fakturą VAT (unijną). W jednym przypadku urząd celny zakwestionował wartość nabytego samochodu jako zbyt niską w stosunku do jego wartości rynkowej w Polsce. Urząd celny usiłuje mi naliczyć o 120 zł wyższy podatek. Jestem w tej chwili na etapie składania odwołania od decyzji dyrektora Izby celnej do sądu administracyjnego, jako że dyrektor utrzymał decyzję urzędu celnego w mocy. W uzasadnieniu swojej decyzji napisał, że Izba celna nie neguje zapłaconej przeze mnie kwoty, ale uważa, że sama forma przetargu nie wystarcza do określenia wysokości, jaką klient powinien zapłacić za samochód. Wskazuje również, że powinienem powołać biegłego, który by wycenił ten pojazd dla urzędu celnego. A ja zastanawiam się, od kiedy to opinia biegłego jest bardziej wiarygodna niż rozstrzygnięcie w przetargu! Jako podstawę naliczenia podaje przykład, kiedy to w oparciu o umowę cywilno-prawną za zakupioną działkę urząd skarbowy może zwiększyć wysokość podatku na podstawie średniej wartości gruntu. W moim przypadku jednak nie występuje umowa cywilno-prawna tylko w faktura VAT! Czy mogą Państwo podać adekwatne do mojej sytuacji orzecznictwo, abym miał się czym bronić?

Podatek naliczany dzierżawcy przez urząd miasta

Czy jako strona umowy dzierżawy (nie właściciel – lokal jest częścią budynku) zawartej z Rejonowym Przedsiębiorstwem Gospodarki Mieszkaniowej lokalu użytkowego o powierzchni 17 m 2 jestem zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości za ten lokal? Podatek nalicza urząd miasta, powołując się na art. 3 ust 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego

Od stycznia do października 2010 r. uzyskiwałam przychody wyłącznie z pracy na etacie. Ponieważ do 20.01.2010 r. nie złożyłam deklaracji o zmianie sposobu rozliczenia, miał być on taki jak w poprzednich latach (PIT-37, progresja 18/32%, wspólnie z mężem). Zakończyłam pracę na etacie 31 października 2010 r., natomiast od 1 listopada prowadziłam działalność gospodarczą (nie na rzecz dotychczasowego pracodawcy). Biuro rachunkowe poleciło mi podatek liniowy 19% dla dochodów z działalności (PIT-5L). Odpowiedni wniosek został złożony w urzędzie skarbowym przed 1.11.2010 r. Według biura rachunkowego dochody z etatu miałam rozliczyć na dotychczasowych zasadach. Biuro rozliczyło PIT-36L za listopad i grudzień, a ja – PIT-37 razem z mężem (nie pracował). US zażądał korekty PIT-37, twierdząc, że przy podatku liniowym nie ma możliwości wspólnego rozliczania się małżonków. Złożyłam korektę i zapłaciłam karę. Jednakże moi znajomi, którzy byli w podobnej sytuacji – tj. koniec pracy na etacie i rozpoczęcie działalności – uzyskali informację w swoich urzędach skarbowych, że w trakcie roku podatkowego nie mogą zmienić formy opodatkowania i rozliczyli rok na PIT-36. Czy w opisanej przeze mnie sytuacji możliwa była zmiana formy opodatkowania w trakcie roku? Czy US mógł przyjąć wniosek o zmianę formy opodatkowania od listopada 2010 r. z działaniem wstecz od stycznia 2010 r.?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »