Wyjazd z dzieckiem do Polski z Niemiec bez zgody męża

• Autor: Grzegorz Gęborek

Mieszkam w Niemczech. Mam obywatelstwo polskie, zaś mąż polsko-niemieckie. Rok temu urodziłam syna. Chcę odwiedzić rodziców w Polsce, ale mąż nie zgadza się, abym jechała z dzieckiem. Grozi, że odbierze mi prawa do syna. Twierdzi, że ma większe prawa do dziecka, ponieważ syn jest obywatelem Niemiec. Wszystkie nieporozumienia między nami kończą się groźbami – mąż straszy mnie, że zostanę wymeldowana i stracę dziecko. Jak się bronić przed tymi groźbami? Czy jest możliwy wyjazd z dzieckiem do Polski z Niemiec bez zgody męża?

Wyjazd z dzieckiem do Polski z Niemiec bez zgody męża

Groźby męża dotyczące wymeldowania i pozbawienia władzy rodzicielskiej

Dziękuję za skorzystanie z usług serwisu i zadanie pytania. W niniejszej odpowiedzi wyjaśniam Pani wątpliwości dotyczące gróźb męża oraz odpowiadam na pytanie, czy jest możliwy wyjazd z dzieckiem za granicę bez zgody męża.

Zgodnie z prawem niemieckim stosunki między rodzicami a dziećmi podlegają prawu państwa, w którym dziecko ma miejsce zwykłego pobytu (art. 21 EGBGB – przepisy wprowadzające niemiecki Kodeks cywilny zawierające normy kolizyjne). W opisanej przez Panią sytuacji zastosowanie znajdzie zatem prawo niemieckie.

Pani obywatelstwo nie ma w sprawie nic do rzeczy. Rodzice mają równe prawo do decydowania o dziecku, chyba że jednemu z nich władza rodzicielska została ograniczona lub został pozbawiony władzy rodzicielskiej. Z doświadczenia wiem, że w Niemczech oraz Austrii sądy prędzej odbierają prawa rodzicielskie ojcu i w sądzie to ojciec jest na przegranej pozycji.

Opisane zachowanie męża – groźby dotyczące wymeldowania i pozbawienia władzy rodzicielskiej – moim zdaniem można oceniać jako znęcanie psychiczne, przemoc domową.

Czy potrzebna jest zgoda męża na wyjazd z dzieckiem za granicę?

Co do zasady powinna mieć Pani zgodę męża na wyjazd za granicę z dzieckiem. Nie powinna Pani zabierać dziecka i wyjeżdżać bez wiedzy i woli męża za granicę, gdyż w takim przypadku mąż może nawet złośliwie zgłosić, że miało miejsce porwanie dziecka przez Panią. Jeżeli nie potrafią się Państwo porozumieć w tej sprawie, może się Pani zwrócić do sądu rodzinnego (Familiengericht) z wnioskiem o uregulowanie tej kwestii. Dziecko ma prawo do kontaktu z dziadkami, jeżeli jego dobro nie jest przez to zagrożone (§ 1684 ust. 1 BGB – niemiecki Kodeks cywilny). Mąż nie może odmawiać takiego kontaktu i do tego Pani grozić.

Jeżeli nie potrafią się Państwo porozumieć, może Pani spróbować porozumieć się z mężem za pośrednictwem Jugendamtu lub spróbować mediacji, a jeżeli mąż nie widzi takiej możliwości, może Pani poprosić o pomoc i wsparcie Jugendamt także w postępowaniu przed sądem. Z kontaktem też nie powinno być problemu, urzędnicy często znają język polski, a jeżeli nie, to korzystają z pomocy tłumacza.

Przemoc w domu na terytorium Niemiec

Wracając do kwestii gróźb – nawet jako osoba nieposiadająca obywatelstwa niemieckiego może Pani liczyć na pomoc i wsparcie urzędów niemieckich i organizacji non-profit. Jeżeli w domu dzieje się jakaś przemoc, może się Pani zgłosić po pomoc do policji niemieckiej. Jeżeli nie włada Pani wystarczająco dobrze językiem niemieckim, może Pani nawet podczas rozmowy telefonicznej poprosić o rozmowę za pośrednictwem tłumacza (Dolmetscher). W przypadku przemocy domowej policja pomaga doraźnie i przekazuje informacje o punktach udzielania darmowej pomocy i poradnictwa, ośrodkach, do których można przeprowadzić się wraz z dzieckiem.

Ufam, że udzieliłem przydatnej odpowiedzi na zadane pytanie.

Jeżeli uważa Pani, że jakaś kwestia nie została wyjaśniona, proszę skorzystać z opcji dodatkowych, darmowych pytań.