Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd z dzieckiem do Polski z Niemiec bez zgody męża

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 04.03.2014

Mieszkam w Niemczech. Mam obywatelstwo polskie, zaś mąż polsko-niemieckie. Rok temu urodziłam syna. Chcę odwiedzić rodziców w Polsce, ale mąż nie zgadza się, abym jechała z dzieckiem. Grozi, że odbierze mi prawa do syna. Twierdzi, że ma większe prawa do dziecka, ponieważ syn jest obywatelem Niemiec. Wszystkie nieporozumienia między nami kończą się groźbami – mąż straszy mnie, że zostanę wymeldowana i stracę dziecko. Jak się bronić przed tymi groźbami? Czy jest możliwy wyjazd z dzieckiem do Polski z Niemiec bez zgody męża?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziękuję za skorzystanie z usług serwisu i zadanie pytania. W niniejszej odpowiedzi wyjaśniam Pani wątpliwości dotyczące gróźb męża oraz odpowiadam na pytanie, czy jest możliwy wyjazd z dzieckiem za granicę bez zgody męża.

 

Zgodnie z prawem niemieckim stosunki między rodzicami a dziećmi podlegają prawu państwa, w którym dziecko ma miejsce zwykłego pobytu (art. 21 EGBGB – przepisy wprowadzające niemiecki Kodeks cywilny zawierające normy kolizyjne). W opisanej przez Panią sytuacji zastosowanie znajdzie zatem prawo niemieckie.

 

Pani obywatelstwo nie ma w sprawie nic do rzeczy. Rodzice mają równe prawo do decydowania o dziecku, chyba że jednemu z nich władza rodzicielska została ograniczona lub został pozbawiony władzy rodzicielskiej. Z doświadczenia wiem, że w Niemczech oraz Austrii sądy prędzej odbierają prawa rodzicielskie ojcu i w sądzie to ojciec jest na przegranej pozycji.

 

Opisane zachowanie męża – groźby dotyczące wymeldowania i pozbawienia władzy rodzicielskiej – moim zdaniem można oceniać jako znęcanie psychiczne, przemoc domową.

 

Co do zasady powinna mieć Pani zgodę męża na wyjazd za granicę z dzieckiem. Nie powinna Pani zabierać dziecka i wyjeżdżać bez wiedzy i woli męża za granicę, gdyż w takim przypadku mąż może nawet złośliwie zgłosić, że miało miejsce porwanie dziecka przez Panią. Jeżeli nie potrafią się Państwo porozumieć w tej sprawie, może się Pani zwrócić do sądu rodzinnego (Familiengericht) z wnioskiem o uregulowanie tej kwestii. Dziecko ma prawo do kontaktu z dziadkami, jeżeli jego dobro nie jest przez to zagrożone (§ 1684 ust. 1 BGB – niemiecki Kodeks cywilny). Mąż nie może odmawiać takiego kontaktu i do tego Pani grozić.

 

Jeżeli nie potrafią się Państwo porozumieć, może Pani spróbować porozumieć się z mężem za pośrednictwem Jugendamtu lub spróbować mediacji, a jeżeli mąż nie widzi takiej możliwości, może Pani poprosić o pomoc i wsparcie Jugendamt także w postępowaniu przed sądem. Z kontaktem też nie powinno być problemu, urzędnicy często znają język polski, a jeżeli nie, to korzystają z pomocy tłumacza.

 

Wracając do kwestii gróźb – nawet jako osoba nieposiadająca obywatelstwa niemieckiego może Pani liczyć na pomoc i wsparcie urzędów niemieckich i organizacji non-profit. Jeżeli w domu dzieje się jakaś przemoc, może się Pani zgłosić po pomoc do policji niemieckiej. Jeżeli nie włada Pani wystarczająco dobrze językiem niemieckim, może Pani nawet podczas rozmowy telefonicznej poprosić o rozmowę za pośrednictwem tłumacza (Dolmetscher). W przypadku przemocy domowej policja pomaga doraźnie i przekazuje informacje o punktach udzielania darmowej pomocy i poradnictwa, ośrodkach, do których można przeprowadzić się wraz z dzieckiem.

 

Ufam, że udzieliłem przydatnej odpowiedzi na zadane pytanie.

 

Jeżeli uważa Pani, że jakaś kwestia nie została wyjaśniona, proszę skorzystać z opcji dodatkowych, darmowych pytań.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - 5 =

»Podobne materiały

Wyjazd z dzieckiem za granicę – konieczna zgoda byłego małżonka?

Mój mąż ma 7-letnią córkę z poprzedniego małżeństwa, razem mamy także synka. Sąd przyznał opiekę nad córką mężowi i określił, że dziecko ma przebywać w miejscu zamieszkania ojca, ale oboje rodzice mają takie same prawa rodzicielskie. Wraz z mężem i dziećmi tworzymy zgraną i kochającą się r

 

Zobowiązania podatkowe w Niemczech

Sprawa dotyczy zobowiązań podatkowych w Niemczech. Pracowałem w Niemczech w latach 2005–2009 jako jednoosobowa firma. Pracę wykonywałem dla firmy, gdzie częstym problemem była zapłata. Nie zawsze płacono mi za faktury. Nie zapłaciłem pełnego podatku za lata pracy w Niemczech. Później ciężko ch

 

Testament wujka z Niemiec

Od wujka dowiedziałem się, że po jego śmierci dostanę jakieś pieniądze. Polecił założenie konta walutowego. Minęły trzy miesiące od jego śmierci, dalej czekam. W sądzie rejonowym w Norymberdze (kontakt telefoniczny) powiedzieli, że jeśli chcę się czegokolwiek dowiedzieć, mam do nich napisać. Jak się

 

Jaki jest termin przedawnienia płatności w Niemczech?

Jaki jest termin przedawnienia wymagalnych płatności w Niemczech? Za wyłudzoną usługę pewna firma żąda od nas 1000 euro. Ostatnia faktura jest z 2010 r. (nie płaciliśmy jej). Teraz żądają odsetek, czy już nie jest to sprawa przedawniona?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »