Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata za chorobowe w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 19.10.2015

Przez kilka tygodni pracowałem w Niemczech fizycznie. Rozchorowałem się i dostałem zwolnienie od lekarza na tydzień. Później pojechałem na weekend do Polski i dostałem kolejne zwolnienie. Kto wypłaci mi wynagrodzenie za ten czas niezdolności do pracy? W firmie dowiedziałem się, że dostanę tylko za dni do końca umowy, a później AOK. Dostałem jednak e-maila od AOK, że wypłacą mi po 6 tygodniach, wcześniej obowiązek ma zakład pracy. Co na to niemieckie prawo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Dziękuję za dosłane materiały. Odnosząc się do treści zadanego przez Pana pytania, wyjaśniam, że jak Pan zauważył z przekazanego e-maila wynika, iż zdaniem AOK pracodawca powinien wypłacić Panu wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w okresie pierwszych 6 tygodni tej niezdolności.

 

Jest to stanowisko co do zasady znajdujące oparcie w przepisach niemieckiej ustawy o wynagrodzeniu za pracę w czasie w czasie świąt i choroby [„Entgeltfortzahlungsgesetz vom 26. Mai 1994 (BGBl. I S. 1014, 1065), das zuletzt durch Artikel 1a des Gesetzes vom 21. Juli 2012 (BGBl. I S. 1601) geändert worden ist”; dost. http://www.gesetze-im-internet.de/entgfg/BJNR106500994.html], gdyż każdemu pracownikowi przysługuje do pracodawcy roszczenie o wypłatę wynagrodzenia przez czas trwania choroby jednakże maksymalnie do 6 tygodni, jeżeli pracownik nie może świadczyć pracy na skutek choroby, z przyczyny niezawinionej przez pracownika (§ 3 ust. 1 EntgFG). Wyżej wskazane roszczenie powstaje w przypadku nieprzerwanego upływu 4 tygodni trwania stosunku pracy (§ 3 ust. 3 EntgFG). W Pańskim przypadku ta przesłanka zdaje się być również spełniona.

 

Jednakże, co ważne w Pańskim przypadku, jeżeli stosunek pracy kończy się przed upływem okresów wskazanych w § 3 ust. 1 albo § 3a ust. 1 po rozpoczęciu niezdolności do pracy, bez konieczności wypowiedzenia umowy, albo na skutek wypowiedzenia z innej przyczyny niż określona w § 8 ust. 1 [przyp. wypowiedzenie z powodu niezdolności do pracy], to roszczenie wygasa z zakończeniem stosunku pracy (§ 8 ust. 2 EntgFG). Zasadą jest, iż roszczenie o wypłatę wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wygasa wraz z zakończeniem stosunku pracy, a ten wobec tego, że umowa o pracę byłą terminowa, zakończył się z upływem terminu, na jaki została zawarta. Stanowisko pracodawcy jest zatem słuszne. Doradzałbym też Panu zwrócenie się do AOK o podanie podstawy prawnej, z której wywodzi, że ma Pan roszczenie do pracodawcy.

 

Zdaje się, iż AOK nie uwzględnił powyższego. Nie wiem, w jaki sposób sformułował Pan pytanie do AOK, być może nie wskazał Pan, iż umowa zakończyła się w dniu następującym po wystąpieniu niezdolności do pracy. Zatem nie przysługuje Panu roszczenie do pracodawcy o wypłatę wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, w tym wskazane 6 tygodni, gdyż stosunek pracy zakończył się wobec upływu terminu określonego w umowie o pracę.

 

Pozostaje kwestia zasiłku chorobowego z ubezpieczenia (Krankengeld) z ubezpieczenia społecznego. Niestety, jak wynika z Pańskiej umowy o pracę, została ona zawarta na okres krótszy niż 10 tygodni (7 tygodni), a w związku z tym co do zasady nie ma Pan roszczenia o wypłatę zasiłku, chyba że złożył Pan odpowiednią deklarację do AOK oraz pracodawcy (tzw. Wahlerklärung), iż będzie Pan opłacał wyższą składkę i w związku z tym będzie Panu przysługiwał zasiłek chorobowy w przypadku nieistnienia innych roszczeń, w tym roszczenia do pracodawcy o wypłatę wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Powyższe wynika wprost z §44 ust. 2 pkt 3 Księgi V niemieckiego kodeksu socjalnego [„Das Fünfte Buch Sozialgesetzbuch – Gesetzliche Krankenversicherung – (Artikel 1 des Gesetzes vom 20. Dezember 1988, BGBl. I S. 2477, 2482), das durch Artikel 5 des Gesetzes vom 23. Dezember 2014 (BGBl. I S. 2462) geändert worden ist”; dost. http://www.gesetze-im-internet.de/sgb_5/BJNR024820988.html]. Zatem musiałby Pan ustalić, czy ta wyższa składka była odprowadzana i ma Pan roszczenie o zasiłek z ubezpieczenia. Z e-maila AOK można wnioskować, że świadczenie może przysługiwać, skoro chcą przesłać wniosek.

 

Wskazuję również, iż zastosowanie znajduje układ zbiorowy pracy BAP/DGB, nie zawiera on jednak korzystniejszych dla Pana postanowień w zakresie przysługiwania wynagrodzenia. Precyzuje on jedynie sposób wyliczenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę w czasie choroby, co jest dopuszczalne, mając na uwadze § 4 ust. 4 EntgFG.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - 0 =

»Podobne materiały

Dziedziczenie przez osobę pozostającą w nieformalnym związku (według prawa niemieckiego)

Mieszkam w Niemczech bez ślubu z obywatelem Niemiec. Jeśli on umrze i nie zapisze mi nic w spadku, to czy według prawa niemieckiego przysługuje mi część jego majątku? Mój partner ma 17-letniego syna, który nie mieszka z nim, lecz ze swoją matką – z kobietą tą mój partner ni

Spadek po obywatelu polsko-niemieckim – odrzucenie spadku za granicą i przyjęcie spadku w Polsce

Zmarła moja mama, mieszkała w Niemczech i miała podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Ja również mieszkam w Niemczech, mam tylko polskie obywatelstwo. Czy w tej sytuacji, odrzucając w Niemczech spadek po mamie (nie ma tu żadnych nieruchomości), tracę jednocześnie prawo do spadku

Mała kolizja

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alk
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »