
Indywidualne porady prawne
Czy w Niemczech istnieje odprawa po śmierci pracownika?Autor: Grzegorz Gęborek |
Mój mąż legalnie pracował w Niemczech i był ubezpieczony w tamtejszym systemie ubezpieczenia społecznego ok. 11 lat. Nie otrzymałam żadnej odprawy pośmiertnej. Czy w Niemczech pracodawca nie wypłaca takiego świadczenia? |
![]() |
Możliwość otrzymania odprawy pośmiertnej od pracodawcy zmarłego męża który był zatrudniony w NiemczechZadane przez Panią pytanie dotyczy możliwości otrzymania odprawy pośmiertnej od pracodawcy Pani zmarłego męża, który był zatrudniony w Niemczech.
Rodzinie zmarłego pracownika mogą przysługiwać różne świadczenia od pracodawcy.
W pierwszej kolejności obejmują wypłatę wynagrodzenia należnego do chwili śmierci pracownika. Sporne natomiast pozostaje, czy można żądać wynagrodzenia za niewykorzystany urlop. W tym zakresie brak jest jednolitej praktyki sądowej.
Umowa o pracę może jednak zawierać postanowienia korzystniejsze, to jest przewidujące wypłatę wynagrodzenia za okresy przypadające także po śmierci pracownika.
Dalsze przywileje mogą wynikać z układu zbiorowego pracy lub wewnętrznych regulacji zakładowe obowiązujące u danego pracodawcy. Odprawa (Abfindung) i zasiłek pogrzebowy (Sterbegeld)Odprawa (Abfindung) czy zasiłek pogrzebowy (Sterbegeld) przysługuje od pracodawcy co do zasady, jeżeli przewiduje je umowa o pracę, układ zbiorowy pracy lub wewnętrzne regulacje zakładowe obowiązujące u danego pracodawcy. W Niemczech nie ma przepisów, które przewidywałyby powszechnie jednolitą odprawę pośmiertną oraz zasiłek pogrzebowy od pracodawcy.
Zatem konieczne jest przeanalizowanie umowy o pracę Pani męża oraz sprawdzenie, czy Pani mąż był objęty regulacjami przewidującymi dodatkowe świadczenia od pracodawcy w przypadku śmierci pracownika, w tym układami zbiorowymi pracy oraz wewnętrznymi zakładowymi regulacjami pracodawcy. Wobec powyższego uprzejmie proszę o przesłanie skanu umowy o pracę Pani męża.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>