.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy w Niemczech istnieje odprawa po śmierci pracownika?

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 12.05.2016

Mój mąż legalnie pracował w Niemczech i był ubezpieczony w tamtejszym systemie ubezpieczenia społecznego ok. 11 lat. Nie otrzymałam żadnej odprawy pośmiertnej. Czy w Niemczech pracodawca nie wypłaca takiego świadczenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zadane przez Panią pytanie dotyczy możliwości otrzymania odprawy pośmiertnej od pracodawcy Pani zmarłego męża, który był zatrudniony w Niemczech.

 

Rodzinie zmarłego pracownika mogą przysługiwać różne świadczenia od pracodawcy.

 

W pierwszej kolejności obejmują wypłatę wynagrodzenia należnego do chwili śmierci pracownika. Sporne natomiast pozostaje, czy można żądać wynagrodzenia za niewykorzystany urlop. W tym zakresie brak jest jednolitej praktyki sądowej.

 

Umowa o pracę może jednak zawierać postanowienia korzystniejsze, to jest przewidujące wypłatę wynagrodzenia za okresy przypadające także po śmierci pracownika.

 

Dalsze przywileje mogą wynikać z układu zbiorowego pracy lub wewnętrznych regulacji zakładowe obowiązujące u danego pracodawcy.

 

Odprawa (Abfindung) czy zasiłek pogrzebowy (Sterbegeld) przysługuje od pracodawcy co do zasady, jeżeli przewiduje je umowa o pracę, układ zbiorowy pracy lub wewnętrzne regulacje zakładowe obowiązujące u danego pracodawcy. W Niemczech nie ma przepisów, które przewidywałyby powszechnie jednolitą odprawę pośmiertną oraz zasiłek pogrzebowy od pracodawcy.

 

Zatem konieczne jest przeanalizowanie umowy o pracę Pani męża oraz sprawdzenie, czy Pani mąż był objęty regulacjami przewidującymi dodatkowe świadczenia od pracodawcy w przypadku śmierci pracownika, w tym układami zbiorowymi pracy oraz wewnętrznymi zakładowymi regulacjami pracodawcy. Wobec powyższego uprzejmie proszę o przesłanie skanu umowy o pracę Pani męża.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »