.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zatrudnienie w Polsce a prowadzenie działalności w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 07.05.2013

Czy mogę jednocześnie być zatrudniona w Polsce i prowadzić działalność gospodarczą jako hostessa w Niemczech? Jestem zameldowana z Niemczech. Słyszałam, że można bez Gewerbe prowadzić taką działalność do 3 miesięcy, opłacając podatek bez rozliczenia. Czy to prawda? Czy mogłabym zarejestrować działalność w Polsce i wykonywać ją w Niemczech?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnosząc się do pierwszego pytania, stwierdzam, że nie widzę przeszkód, aby zarejestrowała Pani działalność gospodarczą w Niemczech (Gewerbe). Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech można pozostawać w stosunku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą. Nie ma też przeszkód do pozostawania w stosunku zatrudnienia w kraju oraz podjęcia prowadzenia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE.

 

Jako że posiada Pani już meldunek w Niemczech, sama procedura rejestracji działalności gospodarczej powinna przebiec szybko. Jest ona na tyle uproszczona, że można zarejestrować działalność korespondencyjnie.

 

Nie rozumiem, skąd wynika wskazany przez Panią termin 3 miesięcy. Jeżeli rozpocznie Pani wykonywanie działalności gospodarczej w Niemczech, to powinna Pani ją zarejestrować. Spotkałem się z praktyką tzw. wstecznego rejestrowania działalności gospodarczej, które polega na tym, że działalność prowadzona jakby na próbę jest tolerowana przez urzędy, a jeżeli się sprawdzi – jest rejestrowana do 3 miesięcy wstecz. Nie polecam jednak tego rozwiązania, gdyż może to zostać potraktowane jako praca na czarno i skutkować w najgorszym przypadku grzywną.

 

Uproszczone zasady rozliczania podatku i prowadzenia ksiąg stosuje się natomiast w przypadku tzw. Kleingewerbe. Podlega ono jednak rejestracji, a wyznacznikiem jest poziom osiąganego przychodu, który w roku rozpoczęcia działalności nie może przekroczyć 17 500 euro rocznie, a nie czasowe prowadzenie działalności. Rejestracja tej formy działalności jest bardziej skomplikowana niż zwykłego Gewerbe.

 

Dodatkowo na podstawie § 4 Gewerbeordnung (niemiecka ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej) byłaby Pani zwolniona z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech, jeżeli prowadziłaby Pani zarejestrowaną działalność gospodarczą jako hostessa w innym kraju członkowskim i świadczyła tzw. usługi transgraniczne.

 

Jeśli zdecyduje się Pani zarejestrować działalność w Polsce, proszę mieć na uwadze, że świadczenie usług powinno mieć charakter transgraniczny, co oznacza, iż powinno być przede wszystkim przejściowe, czasowe, a tym samym działalność powinna być prowadzona głównie w państwie, w którym jest zarejestrowana, czyli w Polsce.

 

Jeżeli jednak chce Pani pracować stale w Niemczech, uważam, że powinna Pani zarejestrować Gewerbe w Niemczech i świadczyć usługi na podstawie Gewerbeschein.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl