.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zatrudnienie w Polsce a prowadzenie działalności w Niemczech

• Autor: Grzegorz Gęborek

Czy mogę jednocześnie być zatrudniona w Polsce i prowadzić działalność gospodarczą jako hostessa w Niemczech? Jestem zameldowana z Niemczech. Słyszałam, że można bez Gewerbe prowadzić taką działalność do 3 miesięcy, opłacając podatek bez rozliczenia. Czy to prawda? Czy mogłabym zarejestrować działalność w Polsce i wykonywać ją w Niemczech?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrudnienie w Polsce a prowadzenie działalności w Niemczech

Zatrudnienie w Polsce i jednocześnie działalność gospodarcza w Niemczech

Odnosząc się do pierwszego pytania, stwierdzam, że nie widzę przeszkód, aby zarejestrowała Pani działalność gospodarczą w Niemczech (Gewerbe). Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech można pozostawać w stosunku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą. Nie ma też przeszkód do pozostawania w stosunku zatrudnienia w kraju oraz podjęcia prowadzenia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE.

 

Jako że posiada Pani już meldunek w Niemczech, sama procedura rejestracji działalności gospodarczej powinna przebiec szybko. Jest ona na tyle uproszczona, że można zarejestrować działalność korespondencyjnie.

Zarejestrowanie działalności w Niemczech

Nie rozumiem, skąd wynika wskazany przez Panią termin 3 miesięcy. Jeżeli rozpocznie Pani wykonywanie działalności gospodarczej w Niemczech, to powinna Pani ją zarejestrować. Spotkałem się z praktyką tzw. wstecznego rejestrowania działalności gospodarczej, które polega na tym, że działalność prowadzona jakby na próbę jest tolerowana przez urzędy, a jeżeli się sprawdzi – jest rejestrowana do 3 miesięcy wstecz. Nie polecam jednak tego rozwiązania, gdyż może to zostać potraktowane jako praca na czarno i skutkować w najgorszym przypadku grzywną.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uproszczone zasady rozliczania podatku i prowadzenia ksiąg w przypadku Kleingewerbe

Uproszczone zasady rozliczania podatku i prowadzenia ksiąg stosuje się natomiast w przypadku tzw. Kleingewerbe. Podlega ono jednak rejestracji, a wyznacznikiem jest poziom osiąganego przychodu, który w roku rozpoczęcia działalności nie może przekroczyć 17 500 euro rocznie, a nie czasowe prowadzenie działalności. Rejestracja tej formy działalności jest bardziej skomplikowana niż zwykłego Gewerbe.

 

Dodatkowo na podstawie § 4 Gewerbeordnung (niemiecka ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej) byłaby Pani zwolniona z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej w Niemczech, jeżeli prowadziłaby Pani zarejestrowaną działalność gospodarczą jako hostessa w innym kraju członkowskim i świadczyła tzw. usługi transgraniczne.

 

Jeśli zdecyduje się Pani zarejestrować działalność w Polsce, proszę mieć na uwadze, że świadczenie usług powinno mieć charakter transgraniczny, co oznacza, iż powinno być przede wszystkim przejściowe, czasowe, a tym samym działalność powinna być prowadzona głównie w państwie, w którym jest zarejestrowana, czyli w Polsce.

 

Jeżeli jednak chce Pani pracować stale w Niemczech, uważam, że powinna Pani zarejestrować Gewerbe w Niemczech i świadczyć usługi na podstawie Gewerbeschein.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Grzegorz Gęborek

Aplikant radcowski, absolwent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na kierunkach Bachelor i Master of German and Polish Law ze specjalizacją niemieckie prawo karne. Specjalizuje się w polskim i niemieckim prawie cywilnym oraz procedurze cywilnej. Biegle włada jęz. niemieckim (z uwzględnieniem niemieckiej terminologii prawniczej) oraz jęz. angielskim. Naszym klientom doradza w szczególności w zakresie niemieckiego prawa cywilnego oraz karnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu