Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zobowiązania podatkowe w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 09.02.2016

Sprawa dotyczy zobowiązań podatkowych w Niemczech. Pracowałem w Niemczech w latach 2005–2009 jako jednoosobowa firma. Pracę wykonywałem dla firmy, gdzie częstym problemem była zapłata. Nie zawsze płacono mi za faktury. Nie zapłaciłem pełnego podatku za lata pracy w Niemczech. Później ciężko chorowałem. Czy mogę uznać, że moje zobowiązania uległy przedawnieniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie wskazuję, że trzeba rozróżnić termin do wymierzenia podatku od przedawnienia terminu do zapłaty wymierzonego podatku.

 

Zgodnie z § 169 ust. 2 pkt 2 niemieckiej ordynacji podatkowej [dalej: AO; „Abgabenordnung in der Fassung der Bekanntmachung vom 1. Oktober 2002 (BGBl. I S. 3866; 2003 I S. 61), die zuletzt durch Artikel 2 des Gesetzes vom 22. Dezember 2014 (BGBl. I S. 2417) geändert worden ist”; http://www.gesetze-im-internet.de/ao_1977/BJNR006130976.html] termin wymierzenia podatku wynosi 4 lata. W przypadku jego upływu nie jest możliwe wymierzenie podatku.

 

Co do zasady bieg terminu rozpoczyna się z upływem roku, w którym podatek powstał albo warunkowo powstały podatek stał się bezwarunkowym. Jednakże odmiennie od zasady termin wymierzenia podatku rozpoczyna się, jeżeli należy doręczyć albo złożyć oświadczenie albo deklarację podatkową, z końcem roku kalendarzowego, w którym oświadczenie podatkowe, deklaracja podatkowa albo zgłoszenie zostało doręczone, najpóźniej jednak z upływem trzeciego roku kalendarzowego następującego po roku kalendarzowym, w którym podatek powstał. (§ 170 ust. 2 pkt. 1. AO).

 

Jeżeli zatem złożył Pan deklarację podatkową, to czteroletni okres do wymierzenia podatku zaczął bieg z końcem roku, w którym złożył Pan deklarację. Jeżeli deklaracja nie została złożona, termin rozpocznie bieg najpóźniej po trzech latach od powstania podatku. Wtedy należy liczyć termin 4 lat na wymierzenie podatku. Jeżeli urząd nie wymierzy podatku, to po upływie tego terminu nie będzie to możliwe. W przypadku wymierzenia podatku przed upływem terminu do wymierzenia, upływ tego terminu nie ma znaczenia i można już tylko liczyć na przedawnienie roszczenia o zapłatę.

 

Jednakże w przypadku, gdy popełniono przestępstwo oszustwa podatkowego, termin wynosi lat 10 albo lat 5, jeżeli uszczuplenie podatku należy kwalifikować jako wykroczenie z § 378 ust. 1 AO.

 

Jeżeli podatek został wymierzony, to termin przedawnienia wynosi 5 lat (§ 228 AO). Terminu przedawnienia rozpoczyna swój bieg wraz z końcem roku kalendarzowego, w którym zapłata stała się wymagalna.

 

Bieg terminu może być jednak łatwo przerwany poprzez działanie niemieckiego urzędu skarbowego. Wystarczającym jest podjęcie przez urząd skarbowy czynności polegającej na dochodzenie roszczenia na piśmie, czyli najczęściej skierowanie wezwania do zapłaty, ale także odroczenie terminu płatności, prolongatę, zawieszenie wykonania, poprzez dokonanie zabezpieczenia, zawieszenie egzekucji, poprzez czynności egzekucyjne, poprzez zgłoszenie w postępowaniu upadłościowym, poprzez przyjęcie planu w postępowaniu upadłościowym, poprzez włączenie się do postępowania, które ma na celu zwolnienie dłużnika z reszty długu, a nawet poprzez ustalanie przez urząd skarbowy miejsca zamieszkania albo miejsca pobytu zobowiązanego do zapłaty.

 

Niemiecki urząd skarbowy dysponuje zatem szeregiem instrumentów prawnych pozwalających mu na skuteczne przerywanie biegu przedawnienia zapłaty wymierzonego podatku praktycznie w nieskończoność.

 

W przypadku przerwania biegu przedawnienia termin przedawnienia biegnie od nowa wraz z końcem roku kalendarzowego w którym przerwanie nastąpiło. Przerwanie biegu przedawnienia dotyczy tylko kwoty, do której odnosiła się dana czynność urzędu skarbowego.

 

Wraz z przedawnieniem roszczenia o zapłatę długu podatkowego wygasa, dotyczy to również odsetek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus 6 =

»Podobne materiały

Spadek po obywatelu polsko-niemieckim – odrzucenie spadku za granicą i przyjęcie spadku w Polsce

Zmarła moja mama, mieszkała w Niemczech i miała podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Ja również mieszkam w Niemczech, mam tylko polskie obywatelstwo. Czy w tej sytuacji, odrzucając w Niemczech spadek po mamie (nie ma tu żadnych nieruchomości), tracę jednocześnie prawo do spadku

Mała kolizja

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alk

Zawarcie ugody przed sądem niemieckim a wynagrodzenie dla adwokata

Mam sprawę w sądzie niemieckim w oparciu o prawo polskie zgodnie z zapisem umowy o współpracy (sprawa dotyczy zobowiązań spółki wobec niemieckiego kontrahenta). Zapłaciłem już prawnikowi uzgodnioną kwotę za prowadzenie sprawy. Udało mi się dojść do porozumienia z drugą st
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »