Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kradzież i podanie fałszywych danych na terenie Niemiec

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 12.04.2016

Tydzień temu zostałam przyłapana w sklepie w Berlinie na próbie kradzieży kosmetyku. Została wezwana policja i spisano protokół. Ze strachu podałam zły adres, imię i nazwisko, podałam się za kogoś innego, ale policja chciała zobaczyć mój paszport, którego przy sobie nie miałam. Na komisariacie zrobiono mi zdjęcia i odciski palców, wszczęto poszukiwania. Jestem niekarana, więc mnie wypuścili. Muszę wrócić do pracy do Berlina – nie wiem, czy nadal jestem poszukiwana. Co zrobić, żeby odkręcić tę sytuację? Co mi grozi?

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z treści zadanego pytania wynika, że niemiecka Policja dysponuje Pani zdjęciem i odciskami palców oraz wszczęła poszukiwania tydzień temu. Zatem Pani zdjęcie i odciski palców najprawdopodobniej widnieją w systemie policji jako osoby poszukiwanej wraz z fałszywymi danymi osobowymi. Nie ma co liczyć na to, że te dane zostaną usunięte z systemu, nawet jeżeli policja zakończyła już aktywne poszukiwania, np. poprzez sprawdzenie danych osobowych, które Pani wskazała, i ustaliła, że są nieprawdziwe.

 

W przypadku kontroli jest mało prawdopodobne, że zostanie Pani ujęta, gdyż musiałaby Pani zostać zidentyfikowana na podstawie zdjęcia lub odcisków palców, nie jest to jednak wykluczone.

 

Podanie fałszywych albo odmowa podania danych w postaci imienia, nazwiska, miejsca i daty urodzenia, stanu cywilnego, zawodu, miejsca zamieszkania, mieszkania albo obywatelstwa funkcjonariuszowi policji stanowi wykroczenie z § 111 ust. 1 niemieckiego kodeksu wykroczeń z 24.05.1968 r. (dalej: OWiG: http://www.gesetze-im-internet.de/owig_1968/BJNR004810968.html). Powyższe wykroczenie jest zagrożone grzywną do 1000 euro. Termin przedawnienia wykroczenia wynosi 6 miesięcy § 31 ust. 1 nr 4 OWiG i zaczyna swój bieg od chwili zakończenia czynu.

 

Osobno należy traktować przestępstwo kradzieży. Nie znam wartości rzeczonego lakieru. Zakładam, że było to nie więcej niż 10 euro. W takim przypadku czyn stanowi kradzież przedmiotu niewielkiej wartości, tj. z § 242 w związku z 248a niemieckiego kodeksu karnego z 15.05.1871 r. (dalej: StGB: http://www.gesetze-im-internet.de/stgb/BJNR001270871.html). W przypadku tego przestępstwa do podjęcia ścigania konieczny jest co do zasady wniosek pokrzywdzonego. Przestępstwo to może być też ścigane z urzędu z uwagi na szczególny interes publiczny. Przestępstwo kradzieży jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5 albo grzywną. Przestępstwo to ulega przedawnieniu w upływem lat 5 (§ 78 ust 3. pkt 4 StGB) od chwili zakończenia czynu (§ 78a StGB).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli teraz się Pani zgłosi i poda prawdziwe dane, a pokrzywdzony złożył wniosek o ściganie, to będzie Pani miała sprawę karną o przestępstwo kradzieży, a osobno o wykroczenie. Jeżeli sama się Pani zgłosi, będzie to będzie to okoliczność łagodzącą w przypadku wykroczenia. Z uwagi na to, że nie była Pani wcześniej karana, to w obydwu przypadkach kara nie powinna być wysoka. Jeżeli chodzi o kradzież, to sąd wyda najprawdopodobniej nakaz karny, w którym skarze Panią na grzywnę oraz zasądzi koszty. Będzie Pani mogła wnieść sprzeciw i złożyć wyjaśnienia. Jednakże póki policja nie dysponuje Pani danymi, to sąd nie może Pani skazać.

 

Z drugiej strony pokrzywdzony mógł nie złożyć wniosku o ściganie. Nie będzie Pani w tej sytuacji ścigana za kradzież, a wykroczenie ma stosunkowo krótki termin przedawnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus 0 =

»Podobne materiały

Spadek po obywatelu polsko-niemieckim – odrzucenie spadku za granicą i przyjęcie spadku w Polsce

Zmarła moja mama, mieszkała w Niemczech i miała podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Ja również mieszkam w Niemczech, mam tylko polskie obywatelstwo. Czy w tej sytuacji, odrzucając w Niemczech spadek po mamie (nie ma tu żadnych nieruchomości), tracę jednocześnie prawo do spadku

Mała kolizja

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alk

Zawarcie ugody przed sądem niemieckim a wynagrodzenie dla adwokata

Mam sprawę w sądzie niemieckim w oparciu o prawo polskie zgodnie z zapisem umowy o współpracy (sprawa dotyczy zobowiązań spółki wobec niemieckiego kontrahenta). Zapłaciłem już prawnikowi uzgodnioną kwotę za prowadzenie sprawy. Udało mi się dojść do porozumienia z drugą st
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »