.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kara za przemyt papierosów w Niemczech

• Autor: Grzegorz Gęborek

Chcę wybrać się z rodzina na urlop i muszę przejechać przez Niemcy, dostałem tam 6 lat temu karę za przemyt papierosów. W Polsce zgłosił się do mnie komornik w tej sprawie, bo Niemcy przekazali tę sprawę do Polski. Czy mogę teraz jechać do Niemiec i ewentualnie czego mogę się tam spodziewać przy kontroli?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kara za przemyt papierosów w Niemczech

Przedawnienie wykonania kary orzeczonej przez sąd w Niemczech

W związku z tym, iż kara grzywny została już Panu wymierzona prawomocnym wyrokiem, to należy brać pod uwagę przedawnienie wykonania kary. Zgodnie z niemieckim kodeksem karnym kara grzywny przedawnia się z upływem lat 3, jeżeli została wymierzona w wymiarze do 30 stawek dziennych, bądź z upływem lat 5, jeżeli wymiar kary grzywny przewyższa 30 stawek dziennych grzywny (§ 79 ust. 3 pkt. 5 i 4 niemieckiego kodeksu karnego – StGB). Mając na uwadze kwotę akcyzy, którą Pan podał, jest raczej mało prawdopodobne, żeby sąd wymierzył Panu mniej niż 30 stawek dziennych grzywny, zatem należy się liczyć z pięcioletnim okresem przedawnienia. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od chwili uprawomocnienia się wyroku. Zatem jeżeli wyrok uprawomocnił się ponad 6 lat temu – co jest dość istotne, gdyż zazwyczaj w przypadku nieuiszczenia grzywny ta może być zamieniona na zastępczą kare pozbawienia wolności – to w takiej sytuacji wcześniej powinno zostać do Pana skierowane wezwanie do uiszczenia grzywny, a następnie osobne pismo informujące, iż grzywna została zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności. W tym przypadku zostaje również wydany nakaz aresztowania, który nie zawsze zostaje usunięty z systemu w związku z przedawnieniem ścigania. Istnieje takie niebezpieczeństwo, że może Pan zostać zatrzymany na takiej podstawie.

Zatrzymanie w Niemczech za zobowiązania podatkowe

Ewentualne przedawnienie wykonania kary nie ma znaczenia w przypadku zobowiązania podatkowego. Tym bardziej że wskazał Pan, iż w sprawie toczy się egzekucja, a więc organ niemiecki podejmuje czynności mające na celu przerwanie biegu przedawnienia. Czynności egzekucyjne prowadzone przez polski organ toczą się w drodze pomocy prawnej. Nie wyklucza to podejmowania czynności przez niemiecki organ egzekucyjny. W tym przypadku egzekucja toczy się na podstawie niemieckich przepisów o egzekucji w administracji i niemieckiej ordynacji podatkowej. Zwrócenie się do polskich organów o pomoc w egzekucji podatku nie wyklucza możliwości wszczęcia czynności egzekucyjnych, jeżeli znajdzie się Pan na terytorium Niemiec. Jeżeli zostanie Pan zatrzymany do kontroli i przekazany organowi egzekucyjnemu, to możliwe jest zajęcie rzeczy ruchomych, sum pieniędzy, zmuszenie do ustanowienia zabezpieczenia, a nawet zastosowanie aresztu.  

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Grzegorz Gęborek

Aplikant radcowski, absolwent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na kierunkach Bachelor i Master of German and Polish Law ze specjalizacją niemieckie prawo karne. Specjalizuje się w polskim i niemieckim prawie cywilnym oraz procedurze cywilnej. Biegle włada jęz. niemieckim (z uwzględnieniem niemieckiej terminologii prawniczej) oraz jęz. angielskim. Naszym klientom doradza w szczególności w zakresie niemieckiego prawa cywilnego oraz karnego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu