Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za przemyt papierosów w Niemczech

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 16.10.2015

Chcę wybrać się z rodzina na urlop i muszę przejechać przez Niemcy, dostałem tam 6 lat temu karę za przemyt papierosów. W Polsce zgłosił się do mnie komornik w tej sprawie, bo Niemcy przekazali tę sprawę do Polski. Czy mogę teraz jechać do Niemiec i ewentualnie czego mogę się tam spodziewać przy kontroli?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W związku z tym, iż kara grzywny została już Panu wymierzona prawomocnym wyrokiem, to należy brać pod uwagę przedawnienie wykonania kary. Zgodnie z niemieckim kodeksem karnym kara grzywny przedawnia się z upływem lat 3, jeżeli została wymierzona w wymiarze do 30 stawek dziennych, bądź z upływem lat 5, jeżeli wymiar kary grzywny przewyższa 30 stawek dziennych grzywny (§ 79 ust. 3 pkt. 5 i 4 niemieckiego kodeksu karnego – StGB). Mając na uwadze kwotę akcyzy, którą Pan podał, jest raczej mało prawdopodobne, żeby sąd wymierzył Panu mniej niż 30 stawek dziennych grzywny, zatem należy się liczyć z pięcioletnim okresem przedawnienia. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od chwili uprawomocnienia się wyroku. Zatem jeżeli wyrok uprawomocnił się ponad 6 lat temu – co jest dość istotne, gdyż zazwyczaj w przypadku nieuiszczenia grzywny ta może być zamieniona na zastępczą kare pozbawienia wolności – to w takiej sytuacji wcześniej powinno zostać do Pana skierowane wezwanie do uiszczenia grzywny, a następnie osobne pismo informujące, iż grzywna została zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności. W tym przypadku zostaje również wydany nakaz aresztowania, który nie zawsze zostaje usunięty z systemu w związku z przedawnieniem ścigania. Istnieje takie niebezpieczeństwo, że może Pan zostać zatrzymany na takiej podstawie.

 

Ewentualne przedawnienie wykonania kary nie ma znaczenia w przypadku zobowiązania podatkowego. Tym bardziej że wskazał Pan, iż w sprawie toczy się egzekucja, a więc organ niemiecki podejmuje czynności mające na celu przerwanie biegu przedawnienia. Czynności egzekucyjne prowadzone przez polski organ toczą się w drodze pomocy prawnej. Nie wyklucza to podejmowania czynności przez niemiecki organ egzekucyjny. W tym przypadku egzekucja toczy się na podstawie niemieckich przepisów o egzekucji w administracji i niemieckiej ordynacji podatkowej. Zwrócenie się do polskich organów o pomoc w egzekucji podatku nie wyklucza możliwości wszczęcia czynności egzekucyjnych, jeżeli znajdzie się Pan na terytorium Niemiec. Jeżeli zostanie Pan zatrzymany do kontroli i przekazany organowi egzekucyjnemu, to możliwe jest zajęcie rzeczy ruchomych, sum pieniędzy, zmuszenie do ustanowienia zabezpieczenia, a nawet zastosowanie aresztu.  

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus siedem =

»Podobne materiały

Dziedziczenie przez osobę pozostającą w nieformalnym związku (według prawa niemieckiego)

Mieszkam w Niemczech bez ślubu z obywatelem Niemiec. Jeśli on umrze i nie zapisze mi nic w spadku, to czy według prawa niemieckiego przysługuje mi część jego majątku? Mój partner ma 17-letniego syna, który nie mieszka z nim, lecz ze swoją matką – z kobietą tą mój partner ni

Spadek po obywatelu polsko-niemieckim – odrzucenie spadku za granicą i przyjęcie spadku w Polsce

Zmarła moja mama, mieszkała w Niemczech i miała podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Ja również mieszkam w Niemczech, mam tylko polskie obywatelstwo. Czy w tej sytuacji, odrzucając w Niemczech spadek po mamie (nie ma tu żadnych nieruchomości), tracę jednocześnie prawo do spadku

Mała kolizja

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alk
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »