Pole kempingowe na działce rekreacyjnej

Chcę kupić działkę oznaczoną jako teren zabudowy rekreacji indywidualnej. Czy mogę stworzyć na takiej działce rekreacyjnej pole kempingowe? Działka ma nieprzekraczalną linię zabudowy. Czy mogę postawić za tą linią domki 35 m2, skoro nie wymagają one pozwolenia na budowę?

Pole kempingowe na działce rekreacyjnej

Zabudowa na działce rekreacyjnej

Zabudowa rekreacji indywidualnej to nic innego jak tzw. domki letniskowe. Z racji dużego zainteresowania Polaków chęcią postawienia na działkach niewielkiego budynku do celów rekreacyjnych, trzeba było uregulować takie zabudowania prawnie i w ten sposób domki letniskowe zyskały miano budynków rekreacji indywidualnej. Pole kempingowe, tak naprawdę biwakowe, zostało uznane za obiekt hotelarski.

Pole kempingowe jako obiekt hotelarski

Aby zatem można było je na działce stworzyć, wymagane jest w mpzp oznaczenie terenu jako teren usługowy oznaczony symbolem U lub jako teren turystyczny. Nadto, będą Panią obowiązywały przepisy ustawy o usługach turystycznych oraz przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

Zabudowa rekreacji indywidualnej, jak sama nazwa wskazuje, nie dotyczy świadczenia usług, a ma dotyczyć właściciela działki (czyli właściciel stawia sobie domek celem wypoczywania rekreacyjnego).

Na tejże działce nie będzie Pani zatem mogła stworzyć pola biwakowego czy kempingowego. Jak sama Pani wskazuje, domki miałyby być na wynajem, czyli byłoby to nic innego jak świadczenie usług najmu turystycznych. Nadto kemping został uznany za obiekt hotelarski, czyli dochodzą liczne wymogi i wnioski do złożenia z wcześniej wskazanych ustaw. Wynika to wprost z art. 36 pkt 4 ustawy o usługach turystycznych, który stanowi, że „ustala się następujące rodzaje obiektów hotelarskich:

1) hotele – obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno– i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów;

2) motele – obiekty położone przy drogach, dysponujące parkingiem, posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno– i dwuosobowych;

3) pensjonaty – obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi, świadczące dla swoich klientów całodzienne wyżywienie;

4) kempingi (campingi) – obiekty strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach, samochodach mieszkalnych (campobusach) i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków, parkowanie samochodów, a także świadczące usługi związane z pobytem klientów; obiekty te mogą dodatkowo umożliwiać nocleg w domkach turystycznych lub innych obiektach stałych;

5) domy wycieczkowe – obiekty posiadające co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowane do samoobsługi klientów oraz świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów;

6) schroniska młodzieżowe – obiekty przeznaczone do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowane do samoobsługi klientów;

7) schroniska – obiekty zlokalizowane poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów;

8) pola biwakowe – obiekty niestrzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach”.

Nieprzekraczalna linia zabudowy na działce rekreacyjnej

Co do nieprzekraczalnej linii zabudowy, to wskazuję, że jest to taki obszar, którego inwestor, budując dom, nie może przekroczyć. Co ważne, owa nieprzekraczalna linia zabudowy dotyczy nie tylko domów czy budynków, ale wszystkich obiektów budowalnych. Obejmuje więc wszelkie budynki, również tzw. obiekty małej architektury (huśtawki, bramy). Budynek nie wymagający pozwolenia na budowę jest zaś obiektem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, zatem nieprzekraczalna linia zabudowy odnosi się również do niego.

Nie ma możliwości zmiany owej linii. Istnieje jedynie opcja odwołania się od zapisów planu zagospodarowania, ale co do zasady tylko w sytuacjach, gdy właściciel gruntu stwierdzi, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości w przeprowadzonej analizie działki (np. używanie nieaktualnych map) albo gdy w wyniku podziału owa linia uniemożliwi mu jakąkolwiek zabudowę/dostęp do drogi itd.

Co więcej, nie jest możliwy taki podział działki, w wyniku którego na którejkolwiek z nowopowstałych działek nie będzie możliwa lokalizacja budynku/ów zgodnie z ustaleniami dotyczącymi nieprzekraczalnych linii zabudowy obowiązującymi w mpzp.