.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Prywatny odcinek kanalizacji z przepompownią - jak rozliczać koszty energii?

• Opublikowano: 26-01-2023 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Jestem właścicielem nowo wybudowanego domu. Dom podłączony jest do kanalizacji, której właścicielem jest osoba, od której kupiłam działkę. Do działania kanalizacji niezbędne jest zainstalowanie pompy ścieków. Właściciel kanalizacji jest gotowy ją zainstalować, dzieląc koszt na wszystkie osoby, które zakupiły od niego działki (tych działek było 8, trzy należą do mnie, jedna do pierwszego właściciela, cztery kupiły inne osoby). Do prawidłowego działania pompy potrzebna jest również umowa z zakładem energetycznym. Kto taką umowę powinien podpisać? Czy może to zrobić dowolny właściciel działki? Czy jeśli ja zdecyduję się podpisać taką umową, to mogę domagać się zwrotu kosztów zużycia prądu od pozostałych właścicieli działek? W jaki sposób mogę w tym przypadku zabezpieczyć swoje interesy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Prywatny odcinek kanalizacji z przepompownią - jak rozliczać koszty energii?

Urządzenia kanalizacyjne – przepompownia

Przepompownia ścieków jest tzw. urządzeniem kanalizacyjnym zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (u.z.z.w.). Zgodnie z art. 31 ust. 1 tej ustawy – osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie. Z kolei według art. 15 ust. 1 ww. ustawy – przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji.

 

Jak z tego wynika, osoby które poniosły koszty budowy ww. urządzeń, mogą dochodzić od gminy zwrotu tychże kosztów. Jak się domyślam, sąsiad nie porozumiał się z gminą, skoro do niego należy wybudowana przezeń kanalizacja. W związku z tym koszty budowy przepompowni ponosi właściciel sieci, który oczywiście może ten koszt podzielić pomiędzy wszystkich właścicieli działek korzystających z sieci kanalizacyjnej poprzez własne przyłącza.

 

Umowa z zakładem energetycznym na zasilanie przepompowni – podział kosztów

Trzeba pamiętać, że przepompownia ścieków będzie zasilana z przyłącza elektrycznego (jednofazowego lub trójfazowego) właściciela posesji, na której znajduje się taka przepompownia. W związku z tym, w zależności od tego, na której posesji zostanie przepompowania posadowiona, to z właścicielem tej posesji zakład energetyczny winien spisać umowę i to ten właściciel, na której posadowiona jest przepompownia, może oczekiwać proporcjonalnego zwrotu kosztów zużycia energii elektrycznej na podstawie porozumienia z osobami korzystającymi z sieci kanalizacyjnej.

 

Zatem może Pani podpisać umowę z zakładem energetycznym, o ile przepompownia znajduje się na Pani działce, bo wtedy będzie korzystała z Pani przyłącza energetycznego. Jeżeli nie, umowę podpisuje właściciel tej działki, na której posadowiona jest przepompownia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu