Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kradzież paliwa w miejscu pracy - co grozi?

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 14.02.2013

Przez kilka miesięcy dopuszczałem się kradzieży paliwa w miejscu pracy. Teraz sprawa wyszła na jaw, zostałem zwolniony. Co mi grozi, jeśli spłacę cały dług? Czy jest możliwość, że sprawa nie zostanie skierowana do sądu (została zgłoszona na policję)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W opisanej przez Pana sytuacji grożący Panu wymiar kary uzależniony jest od tego, jakiej kwalifikacji prawnej Pańskiego czynu dokona prokurator.

 

W pierwszym przypadku możliwe jest uznanie Pańskiego zachowania za kradzież, co oznacza, iż zastosowanie mieć będzie art. 278 Kodeksu karnego:

 

„§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (…)

 

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

 

Korzystniejszą kwalifikacją byłoby powołanie się na cytowany § 3. Zakwalifikowanie Pańskiego czynu jako przypadku mniejszej wagi skutkowałoby niższym wymiarem grożącej Panu sankcji karnej. Przy zmienionej kwalifikacji zagrożeniem karnym jest jedynie grzywna, kara ograniczenia wolności lub też w skrajnym przypadku kara pozbawienia wolności. Przyjęcie w kwalifikacji przypadku mniejszej wagi umożliwia także zastosowanie instytucji warunkowego umorzenia postępowania, które to stosuje się do czynów, za które kara nie przekracza 3 lat. Warunkowe umorzenie postępowania oznaczałoby, iż nie będzie Pan uważany za osobę karaną.

 

O warunkowym umorzeniu postępowania decyduje sąd po przeprowadzeniu postępowania. Przesłanki do zastosowania warunkowego umorzenia wskazane są w art. 66 Kodeksu karnego. Przy podjęciu decyzji sąd bierze pod uwagę: postawę sprawcy, właściwości i warunki osobiste sprawy oraz dotychczasowy sposób jego życia, a także prognozę kryminologiczna, która wskazuje, że w przyszłości sprawca nie popełni ponownie przestępstwa. Pańska wina i społeczna szkodliwość Pańskiego czynu nie są znaczne, co również przemawia za warunkowym umorzeniem postępowania. Jeżeli faktycznie dogada się Pan z pracodawca i spłaci go przed sprawą, to okoliczność ta będzie mieć również istotne znaczenie dla sprawy, zwłaszcza w momencie gdy pracodawca oświadczy, iż nie czuje do Pana żalu, a Pan go przeprosił.

 

Aby jednak uzyskać taką kwalifikacji, musi Pan wykazać, iż okoliczności sprawy (kradzieży paliwa) były wyjątkowe i usprawiedliwiały Pańskie zachowanie, a także że zachowanie Pana nie spowodowało żadnych skutków ujemnych dla Pana, dla innych osób zainteresowanych czy też dla społeczeństwa.

 

W tym celu winien Pan złożyć obszerne wyjaśnienia w trakcie przesłuchania, w których szeroko i szczegółowo opisze Pan całą sytuację, przeprosić pokrzywdzonego, wyrazić żal za zaistniałą sytuację i najlepiej przedstawić pokwitowanie dokonanej zapłaty lub oświadczenie Pana i pracodawcy o zawartym porozumieniu w tej kwestii.

 

Jeżeli pracodawca zawiadomił prokuraturę i prowadzone jest postępowanie w sprawie kradzieży paliwa, to niestety nie ma szans na unikniecie postępowania karnego w sądzie. Niestety pracodawca nie może wycofać swego zawiadomienia, a tym samym zakończyć całej sprawy. Zawiadomienie pracodawcy nie jest wnioskiem o ściganie, który pokrzywdzony może w każdej chwili cofnąć, a jedynie zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa, które zmusza organy wymiaru sprawiedliwości do prowadzenia postępowania w sprawie. Realną karą za kradzież paliwa w tej sytuacji jest warunkowe umorzenie postępowania – jest to najkorzystniejszy wariant. Najgorszy wymiar kary to kara więzienia, jednak w sytuacji gdy pojedna się Pan z pracodawcą i nie był Pan wcześniej karany, to jest to wariant dalece abstrakcyjny. Najczęściej wysokość kary to grzywna, obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego oraz kara 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Wymiar kar uzależniony jest jednak w dość dużej mierze od wartości skradzionego mienia, jak i od okresu, przez jaki dokonywał Pan kradzieży paliwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - dwa =

»Podobne materiały

Czy o wyroku zostanie powiadomiony mój zakład pracy?

Postawiono mi zarzut z art. 178 § 1 w związku z art. 244 K.k. Poddałem się dobrowolnie karze. Otrzymałem odpowiedź od prokuratora: wyrok sądu 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 4 lat i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 4 lat oraz karę grzywny 2500 zł + pokryc

 

Dowody w sprawie o zniesławienie przez Internet

Jeżeli znana jest osoba zniesławiająca internetowo i można to logicznie uzasadnić, ale nie ma dowodu na piśmie, że to właśnie ta osoba, to czy można wnieść prywatny akt oskarżenia przeciwko tej osobie? Czy można w takiej sprawie powołać na świadka administratora danych osobowych strony, na której są

 

Jak dowiedzieć się o stanie zdrowia poszkodowanego w wypadku?

Mąż spowodował wypadek pod wpływem alkoholu (0,43 w wydychanym powietrzu), pokrzywdzony trafił do szpitala. Jak możemy dowiedzieć się o stan zdrowia poszkodowanego? Jakie konsekwencje może ponieść mąż?

 

Zarzut naruszenia porządku pod wpływem alkoholu a linia obrony

Tydzień temu przesadziłem z alkoholem (ponad 3 promile we krwi) w lokalu i doszło do bójki, którą sprowokowałem (tak mówią moi koledzy). Zostałem przewieziony do szpitala, gdzie zachowywałem się agresywnie – przeklinałem, groziłem personelowi. Wychodząc z izby wytrzeźwień, otrzymałem wezwanie

 

Posiadanie narkotyków, zatrzymanie i dozór policyjny

Mam pytanie m.in. o dozór policyjny. Otóż policja przeszukała mój dom, znalazła 4 woreczki ze śladowymi ilościami marihuany, a ja zostałem zatrzymany. Sprawa dotyczy „zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających, substancji psyc

 

Dezercja i ENA

W 1993 r. wyjechałem za granicę w czasie służby wojskowej. Po 18 latach został wysłany za mną list gończy – ENA. Mieszkam w Niemczech, sąd niemiecki nie wydalił mnie do Polski (tu dezercja ulega przedawnieniu po 10 latach). Nie mogę jednak opuścić kraju. Tu mam rodzinę, pracę i dom, ale c

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »