Potrącenie całego wynagrodzenia za domniemaną kradzież w pracy

• Data: 08-12-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Mój 17-letni syn pracował w sklepie osiedlowym przez miesiąc. Dopiero po tym czasie dostał umowę i wraz z nią szef przedstawił mu zarzuty: że go oczerniał, pomawiał i okradał na hot-dogach. Syn dostał do podpisania oświadczenie, w którym zrzeka się wynagrodzenia za pracę w wysokości 3500 zł na poczet domniemanej kradzieży. Był tak przestraszony, że niestety to oświadczenie o zrzeczeniu się wynagrodzenia podpisał. Zresztą jego szef twierdził, że ma świadków i nagrania z kamer. Co w takiej sytuacji możemy zrobić, iść do sądu? Co grozi synowi? Ustalenia z pracodawcą były takie, że potrąci synowi z wynagrodzenia po dokonaniu inwentaryzacji, ale nie było mowy, że będzie to w wysokości całego wynagrodzenia.

Potrącenie całego wynagrodzenia za domniemaną kradzież w pracy

Wycofanie oświadczenia woli złożonego pod wpływem groźby

Skoro syn podpisał oświadczenie, to w świetle prawa przyznał się do winy. Podpisując, że zgadza się na potrącenie szkody z wynagrodzenia, potwierdził swą winę w kradzieży. Nie ma bowiem na piśmie ustaleń, o jakich Pani pisze, tj. że dopiero po inwentaryzacji strony ustalą szkodę i dokonają stosownego potrącenia.

Syn może próbować powołać się na wadę oświadczenia woli z Kodeksu cywilnego (K.c.) i na piśmie odwołać swoje oświadczenie. Zgodnie z art. 87 K.c.: „Kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe”. Jeśli więc pracodawca groził synowi, że np. powiadomi Policję i tylko dlatego syn podpisał oświadczenie, to na tej podstawie może swoje oświadczenie odwołać. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

Oskarżenie o kradzież

Natomiast to może spowodować, że pracodawca powiadomi o kradzieży Policję (zresztą mimo podpisania oświadczenia i tak ma pełne prawo, by to zrobić). Art. 278 Kodeksu karnego (K.k.) stanowi bowiem, że: „Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Natomiast nie wiem, ile syn tych hot-dogów ukradł, bowiem zgodnie z art. 119 Kodeksu wykroczeń: „Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Naprawienie szkody, czyli zwrot wartości skradzionych rzeczy, skrucha, przeprosiny, wpływają na złagodzenie wymiaru kary i zwykle sąd ogranicza się do grzywny. Grzywnę na mocy art. 119 Kodeksu wykroczeń wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych.

Wypłata wynagrodzenia po potrąceniu kosztów szkody

Jeśli więc wartość hot-dogów nie przekracza łącznie 800 zł syn może wezwać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia po potrąceniu kosztów szkody, wskazując, że pracodawca nie wykazał wartości szkody, a dopóki tego nie uczyni, nie można go niczym obciążać. Warto, aby syn nie mówił o kradzieży, ale po prostu o różnicy w mieniu. Syn powinien wskazać, że podpisane oświadczenie dotyczy wyłącznie tego, że przyznał się, że są możliwe różnice w mieniu i że po ich wykazaniu w toku inwentaryzacji zgadza się na ich potrącenie z jego wypłaty, ale nie zgadza się i nigdy nie zostało mu wykazane, że jest to cała kwota wypłaty.

Syn również może wskazać, że brak rozliczenia mienia zgodnie z prawem poskutkuje zawiadomieniem PIP, w tym również zawiadomieniem o nieprawidłowościach związanych z zawarciem umowy.

Natomiast jeśli pracodawca faktycznie ma nagrania, to syn musi liczyć się z tym, że wchodząc na „ścieżkę wojenną” tym bardziej skłania pracodawcę do zawiadomienia Policji o czynie, a ten w zależności od wartości kradzieży może wiązać się nawet z odpowiedzialnością jak za przestępstwo kradzieży.