Zwolnienie najemcy lokalu z opłaty za śmieci

• Opublikowano: 11-08-2022 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Chciałbym zapytać o opłatę odnośnie wywozu śmieci. Czy jeśli taka opłata naliczana przez wspólnotę, w której wynajmuję lokal użytkowy, ale w ogóle nie korzystam z śmietnika oraz nie wyrzucam śmieci, to jestem zobowiązany do opłaty za śmieci? Chciałbym zrezygnować z tej miesięcznej opłaty. Czy jest jakaś podstawa prawna, która zwolniłaby mnie jako najemcę lokalu z opłaty za śmieci?

Zwolnienie najemcy lokalu z opłaty za śmieci

Opłata za gospodarowanie odpadami

Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie z art. 6i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, powstaje za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec – w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy. W przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (np. budynek mieszkalny z lokalami usługowymi), opłata stanowi sumę opłat obliczonych dla poszczególnych części nieruchomości (art. 6j ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach), tj.:

  • dla części, na której zamieszkują mieszkańcy – iloczyn liczby gospodarstw domowych oraz stawki opłaty w wysokości 85 zł;
  • dla części, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (np. lokale usługowe w budynku) – iloczyn zadeklarowanej liczby pojemników, liczby ich opróżnień oraz stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności (obliczone łącznie dla wszystkich lokali w tej części nieruchomości).

Zwolnienie z ponoszenia opłat

Wobec właściciela nieruchomości (tutaj WM) opłata ta powstaje z mocy samego prawa, jest oderwana od faktycznej ilości wytwarzanych odpadów i ma publicznoprawny charakter. Natomiast obowiązek jej uiszczenia jest związany z samym posiadaniem nieruchomości, a nie z faktem powstawania odpadów czy ich odbieraniem (wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 kwietnia 2018 r., sygn. akt I SA/Ol 113/18). Z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wynika bowiem, że nie jest to opłata za usługę, ale danina publiczna. Należy też jednak pamiętać, że  zobowiązanym do ponoszenia opłaty jest podmiot faktycznie władający nieruchomością. Zatem jeżeli lokal w  nieruchomości jest pusty, to można zwolnić się z obowiązku ponoszenia opłaty za odpady składając stosowne oświadczenie do WM. Może Pan więc złożyć do zarządcy w swojej WM, że nie wytwarza Pan odpadów i wnosi o zwolnienie z ponoszenia opłat. Na mocy bowiem art. 12 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 1994 r. Nr 85, poz. 388 ze zm) możliwe jest zróżnicowanie opłat we wspólnocie obejmującej lokale użytkowe, jednak z zachowaniem warunków wynikających z art. 12 ust. 3 ww ustawy. Generalnie wpłaca Pan zaliczki na koszty zarządu WM tak samo jak wszyscy pozostali, w tym również opłatę śmieciową, bo to też, jako opłata publicznoprawna, jest koszt zarządu.

„Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali”.

Lokale użytkowe zresztą płacą od ilości produkowanych śmieci. Pan jako właściciel lokalu użytkowego musi zadeklarować, ile śmieci wyrzuca, i taką ilość zarządca wpisze do deklaracji zbiorczej dla budynku. Wobec zaś Pana oświadczenia, iż nie produkuje żadnych śmieci (pod odpowiedzialnością karną), zarządca nie powinien Panu naliczać opłaty.