.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Grzyb na ścianach jako powód rozwiązania umowy najmu

Autor: Marek Gola

Wynajmuję mieszkanie w starej kamienicy. Z wynajmującym łączy mnie umowa najmu na czas określony (na rok), która zgodnie z umową dobiegnie końca dopiero za 4 miesiące. Niestety nie mogę pozostać w tym mieszkaniu, gdyż jest wilgoć i na ścianach łazienki ujawnił się grzyb. Z tego powodu mam problemy zdrowotne. Poza tym w kuchni pękł sufit i obawiam się, że może się zawalić. Czy mogę rozwiązać umowę wcześniej powołując się na grzyb na ścianach, a jeśli tak, to na jakie przepisy się powołać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Grzyb na ścianach jako powód rozwiązania umowy najmu

Wady najętego mieszkania – rozwiązanie przed terminem umowy najmu na czas określany

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.)

 

Na Pani miejscu, chcą przed terminem umownym rozwiązać umowę najmu, wskazywałbym na przepis art. 682 K.c., zgodnie z którym – jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach”. Wynajmujący ma obowiązek utrzymania rzeczy w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. Obowiązek ten obejmuje wymianę uszkodzonych czy zniszczonych części składowych i przynależności rzeczy oraz dokonywanie wszelkich napraw i nakładów, poza drobnymi połączonymi ze zwykłym używaniem rzeczy. A więc skoro najemcę obciążały wyłącznie drobne naprawy, to wydatek na wymianę drzwi i okien, który obciąża wynajmującego, nie mógł stanowić kosztów uzyskania przychodów najemcy-podatnika (wyrok NSA z 29.06.2001 r., III SA 766/00, LEX nr 1693964).

 

Zagrożenie zdrowia najemców powodem wypowiedzenia umowy najmu

Omawiany przepis jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 664 K.c. Wystarczające jest zagrożenie zdrowia wymienionych osób. Nie jest zatem konieczne wykazywanie przez najemcę uszczerbku na zdrowiu (choroby) poniesionego przez te osoby (J. Górecki, G. Matusik [w:] Kodeks cywilny..., t. 3b, red. K. Osajda, 2017, kom. do art. 682, nt 1).

 

Jak powszechnie wiadomo, grzyb w mieszkaniu, w którym się mieszka, stanowi zagrożenie dla zdrowia, co powoduje, że uznać należy taką sytuację za zagrażającą zdrowiu, co z kolei pozwala na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Musi Pani jednak mieć świadomość, że te wady najętego mieszkania muszą być przez Panią udokumentowane, najlepiej filmami, dowodami ze świadków (proszę zatem zadbać o takie relacje, gdy np. ktoś do Pani przyszedł i nasłuchiwał niepokojących odgłosów skrzypiącego sufitu. O ile bowiem prawo Pani ma, o tyle musi Pani mieć świadomość, że powody rozwiązania najmu musi Pani udowodnić.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl