.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z opłatami za gaz w wynajmowanym mieszkaniu

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 27.01.2022 • Zaktualizowane: 27.01.2022

Wynajmujemy dom. Pojawiło się w nim już kilka razy pogotowie gazowe, które chciało zdemontować gazomierz. Technicy twierdzą, że to z powodu zaległości z opłatami za gaz. Rachunki dostaje jednak właścicielka, która mieszka za granicą. Agencja pośrednicząca w najmie twierdzi, że wszystko jest opłacone. Skąd więc te problemy? Co możemy zrobić? Jak znowu mieć gaz i czy możemy domagać się odszkodowania? Czynsz mamy zapłacony za pół roku z góry.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem z opłatami za gaz w wynajmowanym mieszkaniu

Zamieszkiwanie do momentu odcięcia gazu

Obecnie, jeżeli gaz jeszcze działa, mogą Państwo zamieszkiwać w nieruchomości – proszę zbierać potwierdzenia przelewów zapłaty dla właściciela, aby mieć potwierdzenie wywiązania się z umowy. W momencie, gdy gaz zostanie odcięty, przysługuje Państwu możliwość natychmiastowego odstąpienia od umowy i możliwości wyprowadzenia się – z obowiązkiem zwrotu zapłaconego czynszu wraz z obowiązkiem naprawienia szkody.

Wada wynajmowanego lokalu

Zgodnie bowiem z treścią art. 682 Kodeksu cywilnego „jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach”.

 

Z uwagi na powyższe wskazuję, iż mimo niemożności wypowiedzenia umowy terminowej, to w przypadku wad rzeczy najętej, ustawodawca przewidział taką możliwość. Zgodnie z wyrokiem SN „stan zagrożenia życia lub mienia osób zamieszkujących budynek to – zarówno w świetle przepisów prawa budowlanego, jak i prawa lokalowego z 1974 r. – nie tylko stan polegający na tym, że budynek jest zagrożony bezpośrednio w swym fizycznym istnieniu, ale także stan wynikający z zagrożenia życia na skutek warunków antysanitarnych, jak i nadmierne zawilgocenie i zagrzybienie, których nie usuwa się przez okres kilkuletni” (sygn. akt II CR 199/74).

 

Przepis art. 682 Kodeksu cywilnego uprawnia najemcę do wypowiedzenia najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli wady lokalu zagrażają zdrowiu najemcy, jego domowników lub osób u niego zatrudnionych, i to nawet wtedy, gdy najemca w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach. Wystarczający jest tu stan zagrożenia zdrowia, a nie wystąpienie choroby będącej następstwem istnienia wady lokalu.

Rozwiązanie problemu z opłatami za gaz

Wadami, o których mowa w art. 682, są w szczególności: zawilgocenie, zagrzybienie, niebezpieczeństwo zawalenia się ściany, sufitu lub całego budynku oraz zagrażające zdrowiu oddziaływanie sąsiednich lokali lub nieruchomości (F. Błahuta, w: Komentarz, 1972, t. II, s. 1479). Z uwagi na powyższe jeżeli nie są Państwo właścicielami nieruchomości, to niestety za wiele w przedmiocie gazowni nie mogą Państwo zrobić. Proszę wskazać właścicielowi, iż w przypadku wypowiedzenia umowy gazu i jego odcięcia wypowiedzą Państwo umowę i będą żądali obowiązku zwrotu płatności i naprawienia szkody.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl