Przejście na nauczycielskie świadczenia kompensacyjne po urlopie dla poratowania zdrowia

• Opublikowano: 04-11-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W dniu 25.11 kończy mi się urlop dla poratowania zdrowia. Mam możliwość przejścia na nauczycielskie świadczenia kompensacyjne – jedyną przeszkodą jest trwający stosunek pracy. Chciałbym rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron z dniem 26.11. Proszę o informację – czy jest możliwy taki scenariusz?

Przejście na nauczycielskie świadczenia kompensacyjne po urlopie dla poratowania zdrowia

Sposób rozwiązania umowy przez nauczyciela

Kwestię stosunku pracy nauczycieli reguluje Karta Nauczyciela i Kodeks pracy w zakresie nieuregulowanym w Karcie. Nauczyciel, bez względu na rodzaj umowy łączącej go ze szkołą, ma w praktyce dwie możliwości rozwiązania stosunku pracy:

  • za wypowiedzeniem (w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania – jest to wniosek nauczyciela, który skutkuje ustaniem zatrudnienia po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia),
  • za porozumieniem stron.

Rozwiązanie umowy z nauczycielem

Rozwiązanie stosunku pracy z mianowania reguluje tylko w przypadku nauczycieli Karta Nauczyciela art. 20; art. 23 i może ono nastąpić:

  1. w razie całkowitej likwidacji szkoły dyrektor rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy (za wypowiedzeniem),
  2. w razie częściowej likwidacji szkoły dyrektor rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub na wniosek nauczyciela przenosi go w stan nieczynny (za wypowiedzeniem),
  3. w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole, zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć – za wypowiedzeniem (nauczyciel może wystąpić z pisemnym wnioskiem o przeniesienie w stan nieczynny w terminie do 30 dni od doręczenia wypowiedzenia – dyrektor szkoły ma obowiązek uwzględnić ten wniosek i w takim przypadku wypowiedzenie traci swoją ważność),
  4. na wniosek nauczyciela (za wypowiedzeniem),
  5. w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni (art. 23 KN) – może być przedłużone o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel otrzyma świadczenie rehabilitacyjne lub urlop dla poratowania zdrowia (bez wypowiedzenia),
  6. w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (bez wypowiedzenia),
  7. w razie ukończenia przez nauczyciela 65. roku życia – za wypowiedzeniem (jeżeli wraz z ukończeniem 65 lat nauczyciel nie nabył prawa do emerytury, dyrektor szkoły przedłuża okres zatrudnienia, nie dłużej jednak niż o 2 lata od ukończenia przez nauczyciela 65 lat),
  8. w razie uzyskania negatywnej oceny pracy dokonanej w trybie i na zasadach określonych w art. 6a KN (za wypowiedzeniem),
  9. w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach (bez wypowiedzenia),
  10. na mocy porozumienia stron,
  11. w razie dwukrotnego nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne (bez wypowiedzenia).

Porozumienie między pracodawcą a nauczycielem

Jeżeli złoży Pani wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, aby faktycznie doszło do ustania zatrudnienia, konieczne jest zawarcie porozumienia z pracodawcą w tej sprawie. Podstawą prawną ustania zatrudnienia jest wówczas:

  • art. 23 ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela – w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania;
  • art. 23 ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela – w przypadku nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony;
  • art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy – w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz nauczycieli zatrudnionych w placówkach niesamorządowych.

Może Pani rozwiązać umowę za porozumieniem stron, o ile pracodawcą wyrazi zgodę lub za wypowiedzeniem, jeśli takiej zgody nie wyrazi. Poza ww. przypadkami to po stronie pracodawcy leży możliwość zwolnienia pracownika.