.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

1,5 etatu u jednego pracodawcy

Zatrudniamy pracownika na całym etacie na stanowisku portiera. Chcielibyśmy dodatkowo zatrudnić tego człowieka na 1/2 etatu na stanowisku pomocy kuchennej. Czy w świetle prawa pracownik może mieć 1,5 etatu u jednego pracodawcy na różnych stanowiskach pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

1,5 etatu u jednego pracodawcy

Możliwość zawarcia przez pracodawcę z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę

Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii dopuszczalności zawarcia przez pracodawcę z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę. Jednak orzeczenia Sądu Najwyższego wskazują, że zasadą  powinno być pozostawanie z danym pracownikiem w jednym stosunku pracy, natomiast pozostawanie z jednym pracodawcą w kilku stosunkach pracy jest wyjątkiem.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2002 r. (sygn. akt I PKN 876/00) w razie wykonywania na rzecz pracodawcy kilku rodzajów pracy należy domniemywać, że strony łączy jeden stosunek pracy.

 

Podobnie orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 marca 1997 r. (sygn. akt I PKN 43/97), w którym stwierdził, że zasadą jest pozostawanie stron w jednym stosunku pracy, choćby nawet przedmiotem pracowniczego zobowiązania był rodzaj pracy szeroko określony nazwą kilku zawodów lub specjalności czy funkcji.

 

Nie oznacza to jednak, braku możliwości zawarcia z pracownikiem dwóch odrębnych umów o pracę. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku praca wykonywana na podstawie kolejnej umowy o pracę musi różnić się rodzajowo od pracy wykonywanej na podstawie podstawowej umowy o pracę.

 

Zgodnie z wyrokiem Sadu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r. (sygn. akt I PKN 43/97) z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy, gdyż założenia, które leżą u podstaw konstrukcji stosunku pracy oraz potrzeba ochrony interesów pracownika, polegającej na ustaleniu limitów i ograniczeń w przedłużaniu dobowego, tygodniowego i rocznego czasu pracy, prowadzą do wniosku, że z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy (może go z nim łączyć tylko jedna umowa).

 

Nie jest więc naruszeniem przepisów prawa pracy zatrudnienie pracownika na dwie umowy o pracę, gdy każdy z zakresów zadań jest inny (na przykład na dwóch różnych stanowiskach.

 

Co do zasady więc – jeśli pracownik będzie wykonywał dwie różne rodzajowo prace – może mieć z jednym pracodawcą podpisane dwie odrębne umowy o pracę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu