Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Badania w WOMP po alkoholu

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 03.04.2016

Mam zabrane prawo jazdy na 2 lata. Czas ten minie za ponad półtora roku. Odebrałem właśnie skierowanie do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) na badania lekarskie i psychologiczne. W związku z tym mam pytania: Jaki jest termin ważności takich badań? Chodzi o to, czy nie będę ich musiał powtarzać za półtora roku. Jakie mogą być konsekwencje niestawienia się, bo jeśli będę musiał je powtarzać, to po co płacić dwa razy? Rozważam opcję nieudania się do WOMP teraz, ale dopiero około upływu terminu tego mojego 2-letniego zakazu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Badania w WOMP po alkoholu

Od jakiego momentu biegnie czas zakazu prowadzenia pojazdu?

Orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych biegnie od momentu uprawomocnienia się wyroku sądu. Jeżeli natomiast w chwili prowadzenia samochodu posiadał Pan przy sobie dokument prawa jazdy i został on zatrzymany przez Policję, to sąd, orzekając zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, zaliczy Panu na jego poczet okres zatrzymania prawa jazdy. A zatem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych będzie w tym wypadku biegł od daty zatrzymania dokumentu.

Skierowanie na badanie psychologiczne i lekarskie po zatrzymaniu prawa jazdy

W sytuacji zabrania prawa jazdy i orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niejako automatycznie otrzymał Pan z Policji skierowanie na badanie psychologiczne i lekarskie, które standardowo winien Pan wykonać w ciągu 30 dni od daty otrzymania skierowania. Odwlekanie za dwa lata nic nie pomoże, ponieważ jest obowiązek wykonania tych badań w ciągu wymienionych 30 dni. Termin można oczywiście przesunąć ze względów losowych, ale następny nie może zostać wyznaczony bardzo późno. Kilkakrotne przekładanie terminów ma małe szanse powodzenia, bo są one ustalone z mocy prawa. Ponadto warto udać się na badania z uwagi na możliwość ich nie przejścia. Wtedy następne może Pan wykonać za dwa lata w tym samym WOMP-ie. Orzeczenie należy niezwłocznie zanieść do wydziału komunikacji, jeżeli bowiem zdarzy się orzeczenie negatywne, to pozostaje Panu czas, aby przygotować się do następnego badania.

Jaki jest okres ważności badań psychologicznych i lekarskich kierowców?

Orzeczenie z WOMP będzie wskazywało okres ważności tych badań, z tym że jeżeli np. będzie napisane, iż ważne są one jeden rok, to proszę pamiętać, że nie ma Pan obowiązku ponownego badania się w WOMP, ale wystarczy udać się do innego lekarza posiadającego uprawnienia do badań kierowców tuż przed odzyskaniem prawa jazdy.

Badania lekarskie można wykonać jedynie w WOMP, natomiast badania psychotechniczne – u psychologa na własnym terenie, o ile pozwala na to wykaz przedsiębiorców prowadzących pracownie psychologiczne upoważnionych przez marszałka województwa do wykonania badań psychologicznych kierowców i kandydatów na kierowców. Badania psychologiczne rekomendowałabym wykonać w pierwszej kolejności.

 

Zatem doradzam Panu udanie się na skierowane badania lekarsko-psychologiczne, ponieważ w przypadku Pana obstrukcji jakieś działania będzie musiał podjąć starosta w formie decyzji administracyjnej (art. 102 ustawy o kierujących pojazdami).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + 5 =

»Podobne materiały

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

 

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »